Universitatea Craiova s-a distantat la patru puncte de zona retrogradabila dupa ce a invins cu 1-0 pe Astra Ploiesti, formatie antrenata de fostul sau tehnician, Nicolo Napoli, in cea de-a 27-a etapa a Ligii 1. Oltenii au jucat in inferioritate numerica in ultimele 11 minute, dupa eliminarea lui Balace, dar Astra nu a putut profita de avantajul omului in plus.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Dupa o prima repriza terminata la egalitate, 0-0, Craiova a deschis scorul in minutul 72. Craciun, aflat pe partea stanga, i-a centrat in fata portii lui Dina, iar acesta din urma a impins mingea in poarta, de langa Oprsal. Echipa antrenata de Mark Wotte a jucat in inferioritate numerica din minutul 79, dupa ce Balace a primit al doilea galben. Acest lucru i-a permis Astrei sa domine finalul partidei, insa aceasta nu a putut sa "smulga" un punct oltenilor.

Invinsa in precedentele doua etape, Craiova respira usurata dupa aceasta victorie, putandu-si construi un moral bun pentru urmatoarea partida, cu Vasluiul lui Marius Lacatus.

Echipe de start:

Universitatea Craiova: Lung Jr, Balace, Buleica, Gaman, Barboianu, Iliev, Trica, Prepelita, Gangioveanu, M. Costea, Dina

Astra Ploiesti: Miron, Paulinho, Mihalache, Oprsal, V. Sandu, Stratila, Seto, V. Gheorghe, Rohat, Gussev, L. Ganea