CFR Cluj si-a consolidat pozitia de lider in Liga 1, dupa 2-0 pe terenul lui Poli Iasi: victoria a fost semnata de atacantul Nei care a inscris doua goluri, in ultimul sfert de ceas (minutele 74 si 90).

Ardelenii au dominat categoric deplasarea de la Iasi: Bud, Perralta si Muresan (o bara!) au ratat situatiile importante de a inscrie, pana la momentul desprinderii: in minutul 74, Nei a interceptat o pasa de la Deac si a sutat din intoarcere, gasind coltul lung al portii gazdelor.

Dupa deschiderea scorului, CFR s-a retras, incercand protejarea avantajului - Poli Iasi nu a putut depasi pozitionarea defensiva a Clujului, ba - mai mult - a incasat un al doilea gol, in prelungiri: Deac a sutat din marginea careului, iar Nei a trimis in plasa mingea respinsa de portar.

Cu succesul, convingator, de la Iasi, CFR Cluj isi consolideaza primul loc, la trei puncte distanta de Steaua.