Manchester - Bayern 3-2/ Arta (germana) a supravietuirii

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2010, 23:34 Sport | Fotbal

Van Gaal, multumit de adversara din finala LC
Bayern Munchen si Lyon se vor intalni in a doua semifinala din Champions League; miercuri seara, Lyon a rezistat pe terenul lui Bordeaux (0-1, in tur 3-1), in vreme ce Bayern a supravietuit pe "Old Trafford": condusa cu 3-0 in minutul 40, echipa lui Van Gaal a reusit sa revina si sa marcheze doua goluri, cat avea nevoie pentru calificare.

Manchester Utd - Bayern Munchen 3-2 (Gibson 3, Nani 7, 41 - Olici 43, Robben 74). In tur, 1-2.
Bayern se califica gratie numarului mai mare de goluri marcate in deplasare.

Debut perfect pentru Manchester: Gibson si Nani au adus un avantaj de doua goluri inca din minutul 7. Cu cinci minute inaintea pauzei, Nani a marcat pentru un 3-0 care putea prevesti un veritabil dezastru pentru Bayern. Germanii reintra insa in joc imediat: Olici insista la o minge tratata destul de superficial de apararea engleza si marcheaza pentru 3-1 (43). Dupa reluare, germanii obtin superioritate numerica (Rafael - eliminat in minutul 50). In aceste conditii, bavarezii au dominat intreaga repriza secunda, cautand golul calificarii. Acesta a venit in minutul 74, cand Arjen Robben a inscris cu un vole splendid, din marginea carelui. 3-2 pentru Manchester, ce victorie trista: Bayern merge in semifinale!

Bordeaux - Lyon 1-0 (Chamakh 45). In tur: 1-3.

Sperantele bordelezilor au fost intretinute de golul marcat de Chamakh inaintea pauzei. La reluare insa, Lloris si experienta i-au ajutat pe lionezi sa reziste si sa promoveze in semifinalele Champions League, acolo unde vor intalni pe Bayern Munchen.

10196 vizualizari

• -7 (9 voturi)
    INCREDIBIL (Miercuri, 7 aprilie 2010, 23:48)

ci [anonim]

Chiar nu inteleg ce e asa de incredibil?!Sa joci o repriza intreaga cu un om in plus si sa trebuiasca sa dai un gol antologic in conditiile date ,nu mi se pare chiar asa o mare performanta.
    • +7 (7 voturi)
      Mare gradina (Joi, 8 aprilie 2010, 1:53)

klz [anonim] i-a raspuns lui ci

Daca tie nu ti se pare incredibil ca, de la 3-0, in deplasare, sa continui lupta si sa ajungi sa te califici in semifinala Champions League, esti un idiot.

Bravo Bayern, bravo spiritului german, au meritat calificarea si razbunarea in fata lui Manchester.
        re (Joi, 8 aprilie 2010, 9:46)

golanitzky [utilizator] i-a raspuns lui klz

nu cred ca nemtii dau doi bani pe razbunare..d-aia is unde is...
    mu (Joi, 8 aprilie 2010, 5:52)

costi [anonim]

dupa parerea mea MU a pierdut pe mina ei ,si tur la ultima faza a meciului si acum la 3-0 prea sau vazut cu saci in caruta prea de vreme .eu preferam in sf MU dar asta e fotbalu
    Yooooooohoooooooooo (Joi, 8 aprilie 2010, 11:44)

berger [anonim]

Bravo bavarezilor!!!!!!!!
    Sotul meu spune ca dupa meciul de aseara cupa va fi a Barcelonei. Eu spun ca va fi a bavarezilor anul acesta. Barca cu 70% posesie in primul meci cu Arsenal a reusit doar un 2-2.
    Rabdare si determinare - asta trebuie ca sa invingi Barca, iar Bayern-ul le are pe amandoua. Plus ceva tehnica, LOL.
    Verificare HOTNEWS (Joi, 8 aprilie 2010, 11:46)

ci [anonim]

Comentarii romanesti: Doar in Romania se folosesc expresii gen "extraordinar,echipa cutare a continuat lupta".Deci meciurile vest-europenilor si comentariile romanilor nu prea sunt compatibile.Ei au o anumita mentalitate iar noi alta.///(editat de HotNews.ro)
    la 9 ani de la WWII Germania triumfa la CM (Joi, 8 aprilie 2010, 12:53)

Get [anonim]

Haideti sa va spun eu care este nu arta supravietuirii cum a comentat autorul.

1954 adica la doar 9 ani de la incheierea cu rezultate catastrofale a WWII la primul CM de dupa razboi Germania reinvie ii bate pe toti si devine campioana mondiala.

Adica tocmai cand erau in dezastru cu o tara demolata de bombardamente, fara industrii in care domnea foametea tocmai atunci in culmea supravietuirii au triumfat culmea peste tarile invingatoare gen UK si Franta.

Nu vi se pare ca asta e cea mai tare performanta?!!!

Englezoilor desi invingatori in WWII le mai trebuiau inca 12 ani si o arbitrare pe teren propriu de va ramane in istorie ca "Fairplay" englezesc in finala tot cu....Germania ca sa castige unicul lor titlu mondial si ala smenuit.
      evident... (Vineri, 9 aprilie 2010, 13:59)