Steaua lui Stoichita a facut un bun joc defensiv pe terenul Gloriei Bistrita, de unde se intoarce cu trei puncte esentiale - succesul (2-1) o mentine in cursa spre titlu si ii ofera locul secund, peste Vaslui (egal la Ploiesti).Totodata, Steaua se distanteaza de Timisoara si Urziceni care nu s-au impus in" intermediara" (Timisoara a remizat acasa, 0-0 cu International, iar Unirea a fost blocata de Medias, 1-1 la Urziceni).

Steaua a deschis scorul in minutul 13, cand Arman Karamian a gasit coltul lung cu un sut inspirat. Reusita a linistit elanul Gloriei, care tocmai isi luase avant spre buturile lui Tatarusanu. Pana la pauza, Bistrita nu a mai avut decat o lovitura libera, irosita insa de Moraes.

Decarul Bistritei s-a revansat insa dupa pauza, cand a egalat: era minutul 50 cand Moraes a gasit poarta cu o lovitura de cap, expediata de langa Parpas. Entuziasmul egalarii i-a costat pe bistriteni - la prima actiune dupa reluare, Nicolita inventeaza o centrare perfecta pentru Bogdan Stancu si acesta nu rateaza, din 6 metri: 2-1 pentru Steaua, dupa un minut de la egalare!

Pana la final, Steaua si-a perfectionat sistemul defensiv, in incercarea de a securiza rezultatul. Mai bine adaptati pentru jocul de contraatac, tot bucurestenii au fost mai aproape de gol - Kapetanos a nimerit bara laterala in minutul 78.