Primele jocuri din sferturile Champions: Bayern a intors meciul cu Manchester, pentru a se impune in prelungiri, iar Lyon a castigat "afacerea franceza" cu Bordeaux.

Miercuri, Mourinho si Inter Milano primesc vizita surprinzatoarei TSKA Moscova, dar vedeta serii va fi Arsenal - Barcelona (21,45).

Bayern Munchen vs Manchester United 2-1

(Ribery 77, Olici 90+2 - Rooney 1)

VIDEO Uefa.com: Bayern - Manchester 2-1

Bayern Munchen nu renunta niciodata: condusa inca din minutul 2, echipa germana a suferit pana la pauza, cand Van Gaal a reasezat jocul - bavarezii au dominat repriza secunda, egaland in minutul 77, apoi au obtinut victoria in prelungiri, cand Olici a insistat dupa o minge uitata de toata lumea. Victoria reprezinta o mica satisfactie pentru fanii lui Bayern, dupa drama din '99, cand echipa din Munchen a pierdut trofeul Champions in prelungiri.

Manchester a dominat tactic prima perioada, cand Rooney a avut chiar sansa unui 2-0 (min. 40, nu a gasit poarta, dupa o preluare perfecta in careu). Chiar si in a doua repriza, cand a fost silita sa suporte dominarea si canonada suturilor germane (expediate de Muller, Ribery, Van Bommel), trupa lui Ferguson avea ocazia de a castiga: la 1-1, in minutul 83, Vidici a nimerit bara, cu o lovitura de cap!

Lyon vs Bordeaux 3-1

(Lopez 10, 77 pen, Bastos Fernandes 32 - Chamakh 14)

VIDEO Uefa.com: Lyon - Bordeaux

Dupa 7 victorii consecutive, Bordeaux trebuie sa accepte prima sa infrangere in Champions League; din pacate pentru echipa lui Blanc, esecul se produce intr-un moment nepotrivit - pe terenul lui Lyon, in mansa-tur a sferturilor de finala. Bordelezii au un singur joc pentru a drege situatia, returul in care Lyon nu se poate baza pe Lisandro Lopez, marcatorul unei duble marti seara (Lopz este suspendat pentru meciul revansa).

"Experienta nu are pret" - Olympique Lyon si-a fructificat capitalul de experienta, acumulat in precedentele participari in Champions League - acest "amanunt" a facut-o sa-si pastreze sangele rece, in momentele delicate, spre deosebire de Bordeaux care a irosit doua sanse de 2-2 si s-a trezit ca pleaca cu un 1-3...