Italieneste. CFR Cluj s-a impus cu 1-0 pe terenul unui FC Brasov neasteptat de slab: baietii lui Mandorlini au inscris in minutul 19, prin Bud, apoi au trecut la un joc de asteptare. Brasovul a avut o sansa de egalare in minutul 74, la o lovitura libera executata de Cristi Ionescu. A fost prea putin pentru a bloca CFR-ul, echipa care a mai ratat cateva situatii, pe contraatac, prin Bud si Ysuff Kone.

"Asta nu e Brasov". Oficialii Stelei au fost la meci, pentru a studia echipa gazda, urmatorul adversar. La vederea listei de start, in care brasovenii nu au trimis cativa titulari obisnuiti, presedintele Stelei a observat: "Asta nu e Brasovul cu care vom juca noi, vineri seara. Daca stiam ca asa vor juca, nu mai veneam". Valeriu Argaseala, intervievat la Fanatik, nu a vrut sa intre in detalii suplimentare.

Ecartul s-a marit. Dupa aceasta etapa, candidatele la titlu se intind pe distanta a 4 puncte: aceasta este diferenta intre primul loc (CFR, 46p) si pozitia a 6-a (Urziceni, 42p).

Banatul, fara sansa. Noua secondanta a liderului este FC Vaslui: luni, moldovenii au castigat un meci extrem de important pe terenul Timisoarei. Vaslui s-a impus cu 1-0, printr-un gol (controversat) marcat de Costly, apoi a supravietuit in inferioritate numerica (dupa eliminarea lui Pavlovici), si chiar si unui penalty (ratat de Goga). Dupa joc, patronul banatenilor Marian Iancu a "decretat": Am iesit din cursa pentru titlu.

Un meci cat toata etapa. In partida Urziceni - Dinamo 4-4 s-au marcat tot atatea goluri cat in celelalte 8 jocuri ale rundei - a fost o etapa saraca, cu 16 reusite, din care 8 au apartinut derby-ului de la Urziceni.

Cat dureaza smerenia lui Turcu? Actionarul dinamovist Vasile Turcu a recunoscut ca a gresit, cand a vorbit imediat dupa meciul Urziceni - Dinamo 4-4, facandu-l pe portarul Ema Dolha "gunoi" si "pi..at". Smerenia lui Turcu a durat cateva minute, pana a aflat ca Florin Prunea, delegatul echipei, il atacase intre timp in presa ("Declaratia domnului Turcu este incalificabila"). Turcu: "Acum, conducerea trebuie sa aleaga: ori eu, ori Prunea". Ca sa fie "liniste in casa lui Dinamo", procurorul Cornel Dinu a intervenit in direct la Fanatik, pentru a-i lustrui imaginea lui Turcu.

Asteptandu-l pe Ando. Nae Manea a confirmat luni ca nu mai este antrenorul Rapidului inca dinaintea meciului cu Universitatea Craiova! Mai exact, Manea spune ca nu a mai condus un antrenament inca de martea trecuta. Patronul Copos il asteapta pe Andone, aflat in cursul rezilierii contractului cu TSKA Sofia, pentru a-l instala pe fostul dinamovist pe banca din Giulesti. Discutiile decisive sunt programate astazi.