Real a revenit pe prima pozitie a clasamentului din Primera Division dupa o partida spectacol impotriva celor de la Atletico Madrid. Dupa ce au fost conduse cu 1-0 la pauza, gazdele au revenit si s-au impus cu 3-2 in fata unui Santiago Bernabeu plin. Gratie golaverajului, galacticii sunt in fata Barcelonei.

Reyes a redus stadionul la tacere in minutul 10 (atunci cand a deschis scorul), iar pana la pauza nu s-a mai marcat, tabela aratand 1-0 pentru Atletico.

Realul si-a revenit in a doua repriza la fel ca in disputa cu FC Sevilla, elevii lui Pelegrini punctand de trei ori (Xabi Alonso 49', Arbeloa 55' si Higuain 62'). Scorul final a fost stabilit de Forlan (67' din penalti).

In urma acestui succes cu 3-2, Realul a revenit pe prima pozitie a clasamentului din Primera Division.

Real: Casillas - Arbeloa, Albiol, Ramos, Marcelo - Granero, Gago, Xabi Alonso, Van der Vaart - Higuain, Ronaldo

Atletico: Gea - Lopez, Dominguez, Ujfalusi, Valera - Simao, Tiago, Assuncao, Reyes - Forlan, Aguero

1 Real Madrid 74 puncte (81-26)

2 Barcelona 74 (71-18)