FC Brasov a luat prima optiune pentru calificarea in finala Cupei, dupa o victorie cu 1-0 in mansa-tur a dublei cu FC Vaslui. Brasovenii au marcat repede (Ilyes, 5) si au mai ratat de cateva ori intr-o prima repriza excelenta, in care adversarul, FC Vaslui, a parut bulversat de golul primit in start. Ilyes, inepuizabil la cei 36 de ani, si Savici au irosit marile sanse ale gazdelor de a-si dubla avantajul.

FC Vaslui si-a revenit abia dupa pauza, cand Wesley s-a aflat aproape de egalare (46). Moldovenii au pus stapanire pe joc, irosind alte doua sanse (Zmeu si Costly); Brasovul, simtind ca cedeaza iremediabil centrul terenului, s-a blocat intr-o defensiva inexpugnabila - ardelenii nu au mai avut nicio ocazie in repriza secunda, insa sacrificiul a meritat: au invins un adversar calitativ superior si spera ca vor obtine calificarea in finala.

Important este sa nu regrete seninatatea cu care au ratat ocaziile din prima repriza a jocului-tur...