Liga 1

CFR - Pandurii 1-0/ Trei puncte si atat

Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:52 Sport | Fotbal

Mandorlini, infangere cu Astra
CFR a bifat prima victorie dupa patru etape de seceta, clujenii impunandu-se la limita, scor 1-0, in fata celor de la Pandurii. Unicul gol a fost reusit de fundasul Alcantara (25'), dupa o faza la care oaspetii au cerut un fault la portarul Stanca. Fosta campioana a Romaniei a meritat victoria, dar jocul echipei lui Mandorlini lasa inca de dorit.

Pentru a ramane pe primul al ierarhiei, CFR avea neaparata nevoie de un succes in partida cu Pandurii. Clujul nu se mai impusese de patru etape, perioada in care a adunat doar trei puncte.

Victoria a fost adusa de un fundas, Alcantara marcand cu capul in minutul 25. Yssouf Kone a ratat ocaziile mari ale disputei, fostul atacant al lui Rosenborg trecand pe langa gol in minutele 4, 11 si 47.

Ceferistii raman pe primul loc in Liga 1, dar jocul fostei campioane a Romaniei sufera.

CFR: Nuno Claro - Panin, Cadu, Alcantara, Edimar - Peralta, Muresan, Culio - N. Dica - Y. Kone, Bud

Pandurii: Stanca - Popete, Ad. Rusu, Chibulcutean, Grecu - Tremonti, Murgan, Pacurar, D. Orac - Vranjes, Raskovic.