Vasluiul se mentine in locurile pentru cupele europene dupa ce a inregistrat o victorie in meciul etapei a XXII-a a Ligii 1, pe terenul celor de la Poli Iasi, scor 3-1. Wesley a reusit doua goluri superbe si i-a lasat pe ieseni pe locul al 13-lea, la patru puncte de zona retrogradabila.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Vasluienii au condus la pauza cu 1-0, prin golul din minutul 37. Lansat in atac cu o pasa in adancime, Wesley suteaza cu stangul in poarta lui Branet, dupa ce il dribleaza pe Adrian Ilie. Iesenii au replicat la doua minute dupa pauza: contra-atac de manual pentru gazde, iar Paun egaleaza acrobatic, dupa o recentrare cu capul al lui Ignatov.

Costly ii aduce din nou pe vasluieni in avantaj, inscriind la coltul scurt dupa o centrare a lui Sanmartean (minutul 78). Wesley l-a invins inca o data pe Branet, executand impecabil o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri. Poli a incheiat partida cu un om mai putin pe teren, dupa ce Georgian Paun a primit al doilea galben pentru un fault la Hugo Luz (minutul 83).

Echipe de start:

Poli Iasi: Branet, Costache, Buhusi, Straton, Ad. Ilie, Barladeanu, Vali Negru, Onicas, A. Ionescu, Paun, Bujor

Vaslui: Kuciak, Milanov, Papp, Gladstone, Hugo Luz, Gerlem, Pavlovic, R. Costin, Milisavljevic, Wesley, Costly