de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 17 martie 2010, 21:46 Sport | Fotbal

Si, si, si, Vamos a Madrid!
Barcelona - Stuttgart 4-0 (Messi 13, 60, Pedro 22, Bojan 90)
Stuttgart, obligata sa inscrie, a incercat sa joace sus, cu un ritm apropiat de cel al adversarului. Catalanii au avut nevoie de 13 minute pentru a pune ordine in raportul de forte (Messi, gol din 18 metri, sut sub transversala), apoi le-au sugerat svabilor ca seara s-ar putea termina trist (Pedro majoreaza la 2, in minutul 22). Dupa pauza, germanii nu mai fac fata pressingului si cedeaza la o noua aparitie decisiva a lui Messi (finalizare cu sut din marginea careului, minutul 60). Ultimul gol ii apartine lui Krkic, minutul 90, final ideal pentru un stadion Nou Camp euforic, al carui refren special a fost" Si, si, si// Vamos a Madrid!" Pentru finala care va fi gazduita de Santiago Bernabeu, stadionul rivalei Real...

Bordeaux - Olympiakos 2-1 (Gourcouff 5, Chamakh 88 - Mitroglu 65)
Emotii nebanuite pentru calificarea bordelezilor, desi echipa lui Blanc beneficiase de un debut perfect - Gourcouff deschisese scorul in minutul 5, transformand o lovitura libera, apoi coechipierii sai au dominat net toata prima repriza. La reluare, grecii raman chiar in inferioritate numerica (55). Paradoxal, cu un om mai putin, Olympiakos egaleaza (Mitroglou, 65). La cateva minute, se restabileste egalitatea numerica, dupa eliminarea lui Alou Diarra, capitanul echipei franceze! Ultimele minute sunt tensionate la extrem - orice actiune poate aduce golul care, in conditiile luptei pentru calificare, poate dobandi epitetul "de aur". L-au marcat bordelezii, prin Chamakh, minutul 88, pentru o calificare ce parea mult mai simplu de obtinut...

7536 vizualizari

Lasind la o parte meciul (Joi, 18 martie 2010, 10:19)

giga [anonim]

care a fost destul de bun, vreau sa va intreb de comentatorii (de la tv1). Am eu impresia sau astia sunt total idioti? Totul se leaga de fotbalul romanesc la ei; Barcelona exista ca au jucat acolo Hagi si G. Popescu, antrenoru' a jucat cu ei in echipa, pina si Vasluiu' a intrat aci: mi se pare antologica zisa ' Vasluiul n'a reusit sa piarda' (nu mai stiu la cine - desi baietii isi dadusera toata silinta!!!!). Am luat'o eu pe aratura sau chiar ar trebui niste comentatori de meserie (ca vine CM) ?
      :)) (Joi, 18 martie 2010, 10:58)

hyperiuon [anonim] i-a raspuns lui giga

sau poti sa te uiti pe Moldova1 :P
      Dar si acolo astia vorbeau de Marica si de nationala Romaniei. :))
      O parere (Joi, 18 martie 2010, 11:11)

silviu [anonim] i-a raspuns lui giga

ce bine e cateodata sa ai TV din ala cu pipe(cred ca asa se spune...vezi 2 canale in acelasi timp). sincer si eu nu agreez comentatorii indiferent de televiziune. totdeauna fac conexiuni ci fotbalul romanesc, cu fosti jucatori de colectie ai romaniei. eu fiind fan barca, cand ma uit la meciuri pe final de saptamana la digi, este acolo un comentator, care prin toate afirmatiile demonstreaza ca e fan RM. sincer au fost momente cand am preferat sa vad pe mute. daca aveam pipe puneam niste muzica sa ascult in acelasi timp. e mult mai linistitor, mai relaxant. cei de la tvr1 sunt cum sunt. cel mai mult imi placea ala de la protv cu comenta. cel putin mie mi se parea impartial.
        mda (Joi, 18 martie 2010, 13:01)

liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui silviu

nimic nu mi se pare mai idiot decat un comentator care e partinitor. aici ma refer acolo unde nu joaca romania sau o echipa romaneasca cu strainii.
        Protvistii imaprtiali? (Joi, 18 martie 2010, 14:20)

Marian [anonim] i-a raspuns lui silviu

Ai uitat golul barcelonei din min 93 de la chelsea? Aia numai impartialitate nu a fost? Dar e ok, pana la urma nu primesc spor de impartialitate :).
          Un test de gandire:D (Joi, 18 martie 2010, 15:31)

silviu [anonim] i-a raspuns lui Marian

Man nu mai tin minte acel moment, pt ca atata stiu: tipasem de ragusisem.
          Acuma sa experimentam altceva: gandestete ca era 1-0 pt barca(sau orice echipa), si o alta echipa(chelsea, sau MU) marca in minutul 93, care crezi ca ar fi fost reactia comentatorului?!? eu tare cred ca avea aceeasi reactie, ca in cazul pe care il aduci tu in discutie. man a fost un moment pe care nimeni nu l-a asteptat, o supriza, o "uluiala". ca si cum ai fi castigat la lotto si ai fi castigat premiul cel mare.
          oricum noi nu vorbeam de aceste lucruri. primul comment trateaza al subiect legat de comentatori. totdeauna gasesc "legaturi" cu fotbalul din divizia a(care sa recunoastem e la furat de mult...de vreo 3 ani un meci nu am mai vazut), sau alte comentarii gen: guardiola a jucat in aceeasi echipa cu hagi sau gica popescu. inteleg sa fie spusa o data, dar de 2 ori pe meci, sau la fiecare meci e groaznic. incearca sa umple spatiile libere de timp cu astfel de lucruri. la asta se referea primul comment. e putin jenant.
          plus sa nu mai spus de alte sporturi in care comentatorii is la .... furat. tin minte un exemplu clar din tenis, care s-a intamplat anul trecut la RG. meci intre federer si germanul hass; comentator CTP, care la acel moment era declar fan a lui nadal. era un game echilibrat, in care paremise hass avea avantaj pe serviciul lui federer. atunci s-a intamplat minunea: federer gaseste o minge magnifica, si CTP mai avea nevoie de inca 3 litere ca sa scoata porumbelul... beep:D. asta pt comentatorii partinitori.
    Tot cu comentariu am si eu o problema (Joi, 18 martie 2010, 14:18)

Marian [anonim]

Erau in limba comentatorii dupa barcelona...dupa ce in prima jumatate de ora au zis de vreo 3 ori "cea mai buna echipa din lume" m-am saturat de ei... Nu-mi fac griji insa, barcelona nu are cum sa castige ucl. Sunt 2 lucruri sfinte in liga: victoria cu 1-0 in tur si castigatoarea diferita fata de anul precedent...si anul asta se pastreaza traditia.