AC Milan a castigat, duminica seara, partida de pe San Siro impotriva celor de la Chievo Verona, scor 1-0 si s-a apropiat la un singur punct de liderul Internazionale Milano. Echipa lui Leonardo a primit, insa, o lovitura dura pe finalul partidei, David Beckham suferind o ruptura a tendonului lui Achile. Imprumutat de la LA Galaxy, englezul va rata restul sezonului, precum si Cupa Mondiala din Africa de Sud.

Milanezii au trebuit sa astepte pana in primul minut de prelungire al meciului cu Chievo pentru a obtine toate cele trei puncte. Milanezii nu au reusit sa marcheze 90 de minute, insa au facut-o in prelungiri, atunci cand se aflau in inferioritate numerica (Beckham a parasit terenul accidentat si a lasat Milanul in 10 oameni, deoarece Leonardo efectuase deja toate schimbarile). Rezerva in meciul cu Chievo, Clarence Seedorf a nimerit poarta cu un sut superb din coltul drept al careului advers si a adus victoria echipei sale.

Chievo a reusit si ea sa inscrie in poarta milanezilor, prin Mario Yepes in minutul 44, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid discutabil.

"A fost o seara speciala, dar accidentarea lui David ne afecteaza. Victoria este emotionala, dar durerea lui ne face sa nu ne putem bucura prea mult de ea", a declarat antrenorul Milanului, Leonardo.

Beckham va fi operat luni in Finlanda, va lipsi restul sezonului si, cel mai probabil, si la CM din Africa de Sud. "Trebuie sa asteptam rezultatele analizelor, dar se pare ca nu va putea merge la Cupa Mondiala", a declarat selectionerul Angliei, Fabio Capello.