Balonul de Aur Lionel Messi a stralucit in partida castigata de Barcelona cu 3-0 in fata ocupantei locului al treilea in Primera Division, Valencia. Argentinianul a punctat de trei ori in repriza secunda si a urcat-o din nou pe Barca pe primul loc, inainte de meciul dintre Real si Valladolid. Tenerife a oferit surpriza etapei a 26-a, invingand cu 4-1 pe cei de la Espanyol.

Messi a reusit un hat-trick in partida cu Valladolid, aducand trei puncte extrem de importante pentru catalani. Dupa o prima repriza fara goluri, Messi a deschis scorul in minutul 56, situatia Barcelonei fiind "usurata" in minutul 69, atunci cand Maduro a primit cel de-al doilea cartonas galben si Valencia a jucat in inferioritate numerica. Messi a mai "lovit" de doua ori intr-un minut si a stabilit scorul final: 3-0.

Primera Division, etapa a 26-a:

Sambata:

Getafe - Mallorca 3-0 (Parejo '32, Miku '80, Moral-penalty '85)

Sporting Gijon - Athletic Bilbao 0-0

Sevilla - Deportivo La Coruna 1-1 (Fazio '21/ Adrian '24)

Duminica:

Almeria - Malaga 1-0 (Soriano '56)

Racing Santander - Zaragoza 0-0

Tenerife - Espanyol 4-1 (Richi '21, Nino '50, '90, Alfaro '82/ Verdu '70)

Villarreal - Xerez 2-0 (Llorente '32, Escudero '90)

Barcelona - Valencia 3-0 (Messi '56, '81, '82)

In ultimele doua partide ale etapei, Real Madrid intalneste, duminica seara, in deplasare pe Valladolid, iar Ateltico primeste, luni, vizita celor de la Osasuna.