Chelsea a devenit lider provizoriu in Premier League dupa ce a trecut fara probleme de duelul din etapa a 30-a, cu West Ham United, scor 4-1. Dubla lui Drogba si golurile lui Alex si Malouda au pus-o din nou pe Chelsea in fruntea clasamentului, inainte ca Manchester United sa joace meciul cu Fulham, londonezii avand, insa, un meci restanta.

Arsenal se mentine si ea in primele patru locuri, obtinand trei puncte importante din intalnirea cu Hull City. Arshavin a deschis scorul in minutul 14, dar Bullard a egalat dintr-o lovitura de la 11 metri. Hull a fost nevoita sa joace o intreaga repriza in 10 oameni, dupa ce Boateng a primit doua cartonase galbene in doar patru minute si a fost eliminat in finalul primei reprize. Elevii lui Wenger au obtinut victoria pe final, gratie reusitei lui Bendtner.

Etapa 30, rezultate Premier League

Tottenham - Blackburn 3-1 (Defoe '45, Pavlyuchenko '55, '85/ Veijeany '80)

Birmingham - Everton 2-2 (Jerome '26, Gardner '52/ Anichebe '19, Yakubu '22)

Bolton - Wigan Athletic 4-0 (Elmander '10, Davies-penalty '48, Muamba '53, Taylor '69)

Burnley - Wolverhampton 1-2 (Thompson '73/ Jarvis '26, Carlisle-autogol '47)

Chelsea - West Ham United 4-1 (Alex '16, Drigba '56, '90, Malouda '77/ Parker '30)

Stoke City - Aston Villa 0-0

Hull City - Arsenal 1-2 (Bullard-penalty '28/ Arshavin '14, Bendtner '90)