Optimi de finala, retur

Champions League Fiorentina - eliminata dupa un 3-2 nebun cu Bayern/ Arsenal, foc de artificii (5-0 cu Porto)

de A.S.     HotNews.ro
Marţi, 9 martie 2010, 21:36 Sport | Fotbal

Wenger a pierdut batalia pentru titlu
Foto: Rompres
Arsenal si Bayern Munchen sunt primele echipe calificate in sferturile de finala din Liga Campionilor. Londonezii au promovat dupa un 5-0 naucitor reusit in returul cu FC Porto, in vreme ce Bayern a trecut prin mari emotii la Florenta: a fost condusa cu 2-0 si 3-1 de echipa lui Prandelli.

Fiorentina - Bayern 3-2 (Vargas 27, Jovetici 54, 64 - Van Bommel 60, Robben 65)
Prima repriza perfecta pentru tacticianul Cesare Prandelli: echipa sa a speculat unica eroare din apararea germana ("amorteala" portarului Butt), iar Vargas a adus 1-0, scor sinonim cu calificarea. Dupa pauza, lucrurile devin chiar entuziasmante - Jovetici inscrie pentru 2-0 ('54). Italienii sunt anesteziati de propria euforie si il lasa pe Van Bommel fara marcaj (sut decisiv din 18 metri, 2-1, minutul 60).

Meciul era insa departe de a se fi incheiat - Fiorentina gaseste resurse pentru un 3-1 semnat de acelasi Jovetici (un-doi cu GIlardino, perfect in rolul servantului). Era minutul 64 si stadionul luase foc. Numai ca surprizele nu se terminasera - la doar cateva secunde dupa golul lui Jovetici, Bayern marcheaza pentru 3-2 - sut exceptional Robben, din 25 de metri, balonul aterizand in vinclu. Era ultima reusita a serii, iar Bayern trece in sferturi de finala...

Arsenal - FC Porto 5-0 (Bendtner 10, 25, 90+1, Nasri 64, Eboue 66)
Jocul colectiv al lui Arsenal Londra a oferit un veritabil "foc de artificii" pe Emirates, in returul cu Porto - tunarii, invinsi in tur cu 2-1, au avut nevoie de 10 minute pentru a echilibra scorul general (Bendtner) si inca un sfert de ceas pentru a lua o optiune serioasa pentru sferturi (acelasi Bendtner a marcat, '25). Portughezii au incercat sa reactioneze, dar Arsenal a fost cea care a incheiat repriza in atac.

La reluare, introducerea lui Rodriguez ii ofera lui Porto cateva sanse, dar Arsenal inchide definitiv conturile in doua minute (Nasri 64, Eboue 66). Ultimul gol ii apartine lui Bendtner (penalty, prelungiri), omul care este evidentiatul serii alaturi de Nasri si Arsavin. Arsenal ramane in Champions League, spre bucuria iubitorilor de fotbal autentic...



Citeste mai multe despre   






















4813 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Mentalitatea germana (Marţi, 9 martie 2010, 23:49)

    drushk [anonim]

    In jocul cu germanii, partida chiar are 90 de minute... Germanii talent nu prea au, fiind rigizi si "geometrici" insa au determinare!
    Spre deosebire de carpele din Romanica.
    • -1 (3 voturi)    
      - (Miercuri, 10 martie 2010, 2:04)

      ddr [utilizator] i-a raspuns lui drushk

      Ai uitat de golul marcat din offside in Germania. Cu tot cu determinarea lor se uitau la tv la sferturi.
      • +2 (2 voturi)    
        mentalitate germana (Miercuri, 10 martie 2010, 4:19)

        sica [anonim] i-a raspuns lui ddr

        si italieni au dat si ei un gol din offside
  • +3 (3 voturi)    
    arsenal rulleees! (Marţi, 9 martie 2010, 23:53)

    the gunners [anonim]

    si fara fabregas si van persie si tot au reusit un meci fantastic! chiar daca multi spun ca nu au maturitatea necesara pentru a obtine performante se vede ca nu e asa. doar apararea mai scartaie. campbell nu e o solutie reala, iar gallas nu e un stopper thoroughbred. vermaelen e tata lor. sper sa castige ucl pentru ca joaca fantastic!
  • +3 (5 voturi)    
    Fotbal (Miercuri, 10 martie 2010, 1:49)

    Alex [anonim]

    Germanii sint sobri, luptä pänä in ultimul moment, Aceasta este tenacitae si caracter inäscut. Alte comentarii sint de prisos. Cu stimä. Alex. G/Germania.,dar näscut in Romania.
    • +1 (1 vot)    
      Care germani ??? (Miercuri, 10 martie 2010, 8:38)

      Nyhasa [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Van Bommel, Robben, Ribery, Van Buyten. Ce de nemti oare mai au loc si strainii ? Valoarea individuala a acestor jucatori spune totul nu neaparat tenacitatea germana.
      • +2 (2 voturi)    
        van... (Miercuri, 10 martie 2010, 9:21)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui Nyhasa

        atunci nici fiorentina nu e italiana,nici real spaniola etc...
        • 0 (0 voturi)    
          Si nu am dreptate ??? (Miercuri, 10 martie 2010, 14:09)

          nyhasa [anonim] i-a raspuns lui alpha

          Eu m-am referit la tenacitatea germana atat de mult precizata. Daca spuneau germanii au luptat pana la capat datorita mentalitatii echipei si jocului colectiv, totul era in regula, dar nu exista aici determinare germana. Cand se vb despre Barcelona se vb ca despre o scoala de fotbal nu neaparat de echipa spaniola, cei avizati se feresc sa foloseasca aceste comparatii, priveste cateva emisiuni de fotbal unde vb oameni competenti si care au jucat fotbal sau au ceva studii in domeniu. Dar se stie la comentarii toti sunt buni ce sa ne mai si intereseze ce scoatem pe gura.
  • 0 (0 voturi)    
    vina apartine italienilor (Miercuri, 10 martie 2010, 9:48)

    ady [anonim]

    fiorentina din min 65 mai avea 25 de min sa mai dea un gol!vina a apartinut in totalitate italienilor pt ca daca vrei cu adevarat sa te califici in 25 de min poti inscrise 1 sau chiar 2 goluri !
  • 0 (0 voturi)    
    cliseu (Miercuri, 10 martie 2010, 11:12)

    morometele [anonim]

    chestia cu determinarea nemteasca e un cliseu.
    mie bayern mi se pare o echipa exceptionala, cu un joc frumos, combinativ si chiar naiva in aparare (nu-i nimic nemtesc aici).
    anul trecut nu i-am urmarit fiindca aveam prejudecata asta despre ei - echipa germana care joaca cu determinare si exactitate.
    sincer, imi place bayern, seamana cu barcelona.
    robben e un messi, ribery e tehnic ca iniesta, bommel si schwensteiger sunt ca inchizatorii barcei (eh, nu chiar ca xavi, dar comparabili cu yaya toure).
    si fiorentina a jucat exceptional si a si punctat din jumatati de ocazie.
    a fost tare nasol aseara ca am tinut cu amandoua.
  • 0 (0 voturi)    
    Arsene antrenorul Romaniei (Miercuri, 10 martie 2010, 14:39)

    arsene_lupin [anonim]

    ar fi ideal.

    stie sa creasca, sa educe si sa invete fotbal pe orice tanera speranta.
    este un tip educat, diplomat, un om de calitate!

    din pacate nici nationala Frantei nu si-l "permite"!

    daca nasu' dar fi bagat banii in centre pentru juniori si intr-un grup de antrenori de calitate si ar fi lasat "casa fotbalului" si spagile in uitare eram si noi in elita.