Arsenal si Bayern Munchen sunt primele echipe calificate in sferturile de finala din Liga Campionilor. Londonezii au promovat dupa un 5-0 naucitor reusit in returul cu FC Porto, in vreme ce Bayern a trecut prin mari emotii la Florenta: a fost condusa cu 2-0 si 3-1 de echipa lui Prandelli.

Fiorentina - Bayern 3-2 (Vargas 27, Jovetici 54, 64 - Van Bommel 60, Robben 65)

Prima repriza perfecta pentru tacticianul Cesare Prandelli: echipa sa a speculat unica eroare din apararea germana ("amorteala" portarului Butt), iar Vargas a adus 1-0, scor sinonim cu calificarea. Dupa pauza, lucrurile devin chiar entuziasmante - Jovetici inscrie pentru 2-0 ('54). Italienii sunt anesteziati de propria euforie si il lasa pe Van Bommel fara marcaj (sut decisiv din 18 metri, 2-1, minutul 60).

Meciul era insa departe de a se fi incheiat - Fiorentina gaseste resurse pentru un 3-1 semnat de acelasi Jovetici (un-doi cu GIlardino, perfect in rolul servantului). Era minutul 64 si stadionul luase foc. Numai ca surprizele nu se terminasera - la doar cateva secunde dupa golul lui Jovetici, Bayern marcheaza pentru 3-2 - sut exceptional Robben, din 25 de metri, balonul aterizand in vinclu. Era ultima reusita a serii, iar Bayern trece in sferturi de finala...

Arsenal - FC Porto 5-0 (Bendtner 10, 25, 90+1, Nasri 64, Eboue 66)

Jocul colectiv al lui Arsenal Londra a oferit un veritabil "foc de artificii" pe Emirates, in returul cu Porto - tunarii, invinsi in tur cu 2-1, au avut nevoie de 10 minute pentru a echilibra scorul general (Bendtner) si inca un sfert de ceas pentru a lua o optiune serioasa pentru sferturi (acelasi Bendtner a marcat, '25). Portughezii au incercat sa reactioneze, dar Arsenal a fost cea care a incheiat repriza in atac.

La reluare, introducerea lui Rodriguez ii ofera lui Porto cateva sanse, dar Arsenal inchide definitiv conturile in doua minute (Nasri 64, Eboue 66). Ultimul gol ii apartine lui Bendtner (penalty, prelungiri), omul care este evidentiatul serii alaturi de Nasri si Arsavin. Arsenal ramane in Champions League, spre bucuria iubitorilor de fotbal autentic...