Fotbal Fun

VIDEO Marca inregistrata/ Vezi aici cum se executa un penalti in Japonia

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 9 martie 2010, 13:27 Sport | Fotbal

Penalti "marca Japonia"
Foto: Captura Youtube.com
Tehnica de executie a penaltiurilor a evoluat atat de mult incat nici nu mai stii cine va trimite de la punctul cu var. Faza zilei vine din Japonia, acolo unde Markino (Sanfrecce Hiroshima) se pregateste pentru a trimite de la 11 metri, dar coechipierul Sato surprinde pe toate lumea si trimite in poarta spre stupoarea adversarilor. Cu complicitatea arbitrului, golul este validat.

Partida dintre Sanfrecce Hiroshima si Shizuoka Shimizu a oferit un moment cel putin ciudat: Tomoaki Markino aseaza mingea la punctul cu var, isi ia elan sa execute, dar la poarta trimite coechipierul Hisato Sato. Ultimul inscrie, iar arbitrul valideaza golul.

Vezi aici cum se executa un penalti in Japonia:



Citeste mai multe despre   



















13150 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    perfect valabil (Marţi, 9 martie 2010, 13:37)

    flxn [anonim]

    daca arbitrul a fluierat, niciunde nu scrie ca cel care pune mingea pe punctul cu var trebuie sa si execute. Foarte corect!
    • +2 (2 voturi)    
      asa e (Marţi, 9 martie 2010, 13:56)

      io [anonim] i-a raspuns lui flxn

      la inceput am avut dubii, din cauza jucatorului care era in careu, insa in timp ce colegul sau alerga spre balon, el a facut pasul peste linie.
    • +2 (2 voturi)    
      corect... (Marţi, 9 martie 2010, 14:07)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui flxn

      nu vad nici o problema...
      • +2 (2 voturi)    
        Portarul nu pare deloc surprins. (Marţi, 9 martie 2010, 14:23)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Din cate vad, chiar are reactie si nu pare deloc sa protesteze dupa.
  • +2 (2 voturi)    
    Penalti (Marţi, 9 martie 2010, 14:32)

    TonyPopa [utilizator]

    La executarea penaltiului nici-un jucator nu se afla in careu decit portarul.Daca deja un jucator a facut un singur pas in careu alt jucator nu poate sa execute penaltiul.Se repeta.
  • +1 (1 vot)    
    A.I. (Marţi, 9 martie 2010, 15:52)

    Bazil, cel ce misca din bazin [anonim]

    Autorule, care-i faza cu "complicitatea arbitrului"? Esti prea subtil si nu ma prind.
  • 0 (0 voturi)    
    Voi chiar cititi regulamentul ala? (Marţi, 9 martie 2010, 16:00)

    zorro [anonim]

    Si uite asa se vede de ce e fotbalul asa popular - nimeni nu simte nevoia sa mai si citeasca regulamentul. In schimb, il "mentionam" cu tarie.

    http://www.fifa.com/mm/document/affederation/federation/81/42/36/lawsofthegameen.pdf

    Legea 14, pagina 40:
    "Jucatorul care executa penaltiul trebuie sa fie clar identificat".

    Apar si sanctiunile, doua pagini mai incolo. Lectura placuta si utila!
    The player taking the penalty kick:
    • must be properly identifi ed
    • +1 (1 vot)    
      Identificare (Marţi, 9 martie 2010, 16:20)

      spanac [utilizator] i-a raspuns lui zorro

      Si tu unde ai dubii la identificat jucatorul care executa penaltiul? Cati jucatori vezi executand penaltiul? Eu il pot vedea clar pe ala care executa si chiar sa-l identific in scenele de apoi in ciuda faptului ca seamana toti intre ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Jucatorul care bate un penalty (Marţi, 9 martie 2010, 16:15)

    Pisi [anonim]

    Position of the Ball and the Players

    The ball:
    • must be placed on the penalty mark

    The player taking the penalty kick:
    • must be properly identified

    The defending goalkeeper:
    • must remain on his goal line, facing the kicker, between the goalposts until the ball has been kicked

    The players other than the kicker must be located:
    • inside the fi eld of play
    • outside the penalty area
    • behind the penalty mark
    • at least 9.15 m (10 yds) from the penalty mark
    • 0 (0 voturi)    
      gresit (Marţi, 9 martie 2010, 16:50)

      corco [anonim] i-a raspuns lui Pisi

      Astea-s reguli pentru europa. In asia sau america de sud is alte reguli.
      • 0 (0 voturi)    
        aia sunt de pe marte (Miercuri, 10 martie 2010, 1:31)

        kobete [anonim] i-a raspuns lui corco

        cat ai gandit chestia asta? cum sa fie alte reguli aici decat acolo sau invers. crezi ca aia joaca turca si noi fotbal?
  • 0 (0 voturi)    
    care e faza? (Marţi, 9 martie 2010, 20:00)

    gogu [anonim]

    Stirea e pur si simplu de 2 lei. Se vede clar din reluare ca cel care a fixat mingea (numarul 5)renuntase la executie (nu are nici o intentie de a bate si mai mult e iesit bine din careu) si nimeni nu s-a mirat ca a executat celalalt. e drept imaginile sunt trunchiate se da o faza si dupa aia urmatoarea e peste cateva zeci de secunde
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-mi aduc bine aminte (Marţi, 9 martie 2010, 23:51)

    ady624 [utilizator]

    Dar am senzația că și o echipă românească a făcut așa ceva. Steaua în '86 sau echipa națională, nu știu precis, poate știe careva. Primul s-a dus spre minge și a trecut peste ea și al doilea a șutat. Cred însă că nu era vorba despre un penalti ci doar lovitură liberă aproape de careu.

    Adrian
    • 0 (0 voturi)    
      lacatus (Miercuri, 10 martie 2010, 7:25)

      vali [anonim] i-a raspuns lui ady624

      era vorba de lacatus si piturca, parca. acolo a fost o pasa scurta lateral, jucatorul a venit din spate si a dat gol.
  • 0 (0 voturi)    
    Atat regulmentul UEFA car si cel FRF spun clar... (Miercuri, 10 martie 2010, 22:34)

    cristi balaj [anonim]

    ... ca este gol valabil.

    Regula: "the player must be properly identified" inseamna ca cel ce executa penaltyul trebuie sa fie SINGURUL jucator la o distanta mai mica de 9.15 m fata de punctul cu var. Astfel este identificat cat se poate de clar.

    Ori cel ce executa penaltyul este singurul din aceasta zona; observati ca are picioarele fix in coltul din dreapta al arcului de cerc. Restul jucatorilor sunt la o distanta mai mare de 9.15 m.

    Perfect adevarat ca nu e neaparat nevoie ca cel ce executa penaltyul sa aseze si mingea pe punctul cu var. Mingea o poate pune acolo oricine, inclusiv un adversar sau arbitrul insusi. S-a incetatenit insa ca cel ce executa sa puna mingea el insusi acolo din alt motive: pt ca trebuie sa vada cum e terenul, cum e iarba, are smocuri, nu are, ce particuaritate a terenului ar putea specula pentru ca sa transforme cu mai mare siguranta, etc. si nu in ultimul rand sa aiba sansa sa-l injure o data pe portar mai de aproape, poate-poate s-o intimida :)
    • 0 (0 voturi)    
      Dom' arbitru... (Luni, 15 martie 2010, 17:44)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui cristi balaj

      ...mai bine ai grijă să nu-i mai favorizezi pe Dinamo şi Steaua decât de penalty-urile din Japonia :)
  • 0 (0 voturi)    
    de ce? (Vineri, 19 martie 2010, 15:37)

    sorin [anonim]

    de ce sa valideze golul cand a fost foarte corect executat??