JO Vancouver Final exuberant al Olimpiadei pentru tara gazda/ Canada, record de 14 medalii de aur

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Luni, 1 martie 2010, 10:49 Sport | Fotbal

Canada, 14 medalii de aur la JO Vancouver
Foto: vancouver2010.com
Jocurile Olimpice de iarna de la Vancouver s-au incheiat duminica seara cu o finala de poveste in competitia de hochei masculin pe gheata, Canada reusind sa "ingenuncheze" in prelungiri echipa Statelor Unite ale Americii si sa "atarne" de gatul tarii gazda un record de 14 medalii de aur.

Invinsa de SUA in faza grupelor cu 5-3, echipa de hochei masculin a Canadei a preluat conducerea cu 2-0 in marea finala, dar s-a vazut egalata cu doar cateva secunde inainte de expirarea timpului regulamentar. Tara gazda a dat lovitura finala in prelungiri marcand golul celei de-a 14-a medalie de aur Canadei, un record in acest sens.

Canada, natiune ce nu castigase pana acum nicio medalie de aur la Olimpiadele tinute pe teren propriu, a obtinut 14 medalii de aur, depasind la acest capitol pe URSS (13 medalii olimpice de aur in 1976, la JO de la Innsbruck) si pe Norvegia (13 medalii de aur in 2002, la Salt Lake City).

Statele Unite ale Americii s-au clasat pe primul loc in topul total al medaliilor, pe cand Rusia, tara gazda a viitoarelor JO de iarna din 2012, a fost surpriza neplacuta a acestei editii ale JO de iarna, clasandu-se doar pe locul al 11-lea in clasamentul medaliilor, cu doar trei medalii de aur.

Clasament final pe medalii:

1. Canada - 14 aur, 7 argint, 5 bronz - total 26
2. Germania - 10 aur, 13 argint, 7 bronz - total 30
3. SUA - 9 aur, 15 argint, 13 bronz - total 37
4. Norvegia - 9 aur, 8 argint, 6 bronz - total 23
5. Coreea - 6 aur, 6 argint, 2 bronz - total 14
6. Elvetia - 6 aur, 3 bronz - total 9
7. China - 5 aur, 2 argint, 4 bronz - total 11
7. Suedia - 5 aur, 2 argint, 4 bronz - total 11
9. Austria - 4 aur, 6 argint, 6 bronz - total 16
10. Olanda - 4 aur, 1 argint, 3 bronz - total 8


Citeste mai multe despre   























2425 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Cateva precizari, nu neaparat importante (Luni, 1 martie 2010, 11:20)

    AntonH [utilizator]

    in '76 erau 37 de probe, '02 deja 80, iar acum 86 medalii de aur au fost acordate. Asta ca sa ne facem o imagine clara.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce meci (Luni, 1 martie 2010, 13:47)

    anonim [anonim]

    Finala de la Hockey o dedic tuturor iubitorilor de tzurca romaneasca.
    • +1 (1 vot)    
      Adevarat! (Marţi, 2 martie 2010, 10:27)

      Iulyanix [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Un meci cum rar se vede, indiferent de sport. Iar la noi, probabil niciodata!
  • +2 (2 voturi)    
    Canada is no. 1 (Luni, 1 martie 2010, 15:26)

    george [anonim]

    Pentru o tara cu 30 milioane de locuitori sa te bati cu marile puteri ale lumii sportive si sa ajungi pe primul loc e ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru ardelean (Luni, 1 martie 2010, 16:12)

    iubitor_de_sport [anonim]

    Bravo, ai dreptate! Noi nu suntem in stare sa terminam un rahat de stadion in Bucuresti dar vrem sa organizam olimpiada! Asta e cea mai buna!
    Dar avand in vedere ca unii au votat autostrada suspendata or fi care mai cred si asta!
  • +5 (5 voturi)    
    Tara de sportivi (Luni, 1 martie 2010, 17:31)

    Ardeal [anonim]

    Asta da, tara gazda a J.O. Cand te gandesti ca au o populatie nu cu mult mai mare decat a Romaniei. Culmea ca unii de pe la noi organizeaza nu stiu ce Olimpiada a Tineretului la Brasov (sens in care au inaugurat, cu mare fast, un patinoar care in Canada, ar fi de antrenament); Ba mai mult, un guzgan rozaliu zice ca vom avea sanse reale pentru organizarea J.O. din 2022. Vai de capul nostru! In Canada sunt 500.000 hocheisti legitimati, plus alte cateva sute de mii de alti practicanti ai sporturilor de iarna; la noi, cu totul, vreo 500, dintre care 480 secui (Bravo lor!).
  • +2 (2 voturi)    
    I'm proud to be canadian (Luni, 1 martie 2010, 17:35)

    Canadianul [anonim]

    Cand am vazut 'I'm proud to be canadian' scrisa pe reclame stradale sau diverse locuri publice in Canada mi s-a parut cea mai mare stupizenie. Sa te mandresti ca este canadian asa pur si simplu mi se parea o idiotenie.
    Ei acuma pot sa spun si eu, la inceheirea acestor JO ca 'I'm proud to be canadian' nu numai pentru rezultatele de exceptie ale canadienilor dar si pentru organizarea superba. Chiar nu mi-am imaginat pe unde o sa scoata camasa canadienii cand cu cateva zile inainte de start, erau 8 grade afara si ploua. Dar canadienii au gasit solutia si pentru a rezolva problema asta care a fost foarte delicata. Pacat cu moartea tanarului din Georgia ca altfel s-ar fi putut spune ca a fost o olimpiada superba