CFR - Steaua 1-1/ Egalul lui Tatarusanu

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 28 februarie 2010, 20:02 Sport | Fotbal

Tatarusanu: indezirabil la Steaua, ajutor de la nationala
Foto: Rompres
Pretendente la titlul de campioana in Liga 1, CFR si Steaua au remizat, scor 1-1, in cea de-a 19-a etapa a campionatului intern. Gazdele au fost aproape de a obtine toate cele trei puncte pe finalul partidei, dar Ciprian Tatarusanu a reusit sa mentina egalitatea pe tabela de marcaj.

Iuliu Muresan (CFR): "Rezultatul ma nemultumeste, dar este echitabil. Ambele echipe am avut ocazii mari. Nu am jucat la valoarea noastra. Ne-a lipsit mult Muresan, dar si spiritul de lupta al lui Deac. Dica a jucat bine, a creat pericol, e un jucator bun, important in echipa noastra. Cu el si cu tot lotul vom obtine rezultate bune. Steaua a fost peste ce ma asteptam. Ei au fost raniti in orgoliu cu Ceahlaul. Au fost mai motivati decat noi" (sport.ro)

Mihai Stoichita (Steaua): "Nu am reusit sa finalizam. Cred ca este un rezultat echitabil. Nu e ce ne-am dorit, sunt dezamagit, dar asta e! Suntem in plasa lor, nu dezarmam. Obiectivul este in continuare campionatul. Felicit Clujul pentru ce au facut aici. Am fost placut surprins de profesionalismul celor de aici. Imi felicit si jucatorii pentru ca au reusit sa treaca peste meciul cu Ceahlaul. Steaua e Steaua oriunde se duce. Noua nu ne e frica nici de jocuri de culise, de nimic. Daca am fi pierdut, totul s-ar fi terminat. Si ei au meciuri grele de acum incolo. Va trebui sa eliminam din joc greselile copilaresti care ne duc la astfel de rezultate. Favorite la titlu sunt 6 echipe" (prosport.ro)

Steaua a aratat o alta fata in meciul cu CFR, comparativ cu partida din etapa trecuta cu Ceahlaul. Compacta, bine asezata pe teren si cu o viziune buna a jocului Steaua a avut prima ocazie de gol in minutul 6, atunci cand Szekely i-a centrat perfect lui Bogdan Stancu in careu, dar lovitura acestuia de cap a fost respinsa de Nuno Claro. Golul a venit dupa alte sase minute, Bogdan Stancu reusind un gol superb: a patruns in careu dupa ce l-a "ironizat" pe Cadu trecandu-i balonul printre picioare si l-a "executat" pe Nuno Claro cu un sut la coltul lung.

Stelistii au trecur pe langa golul al doilea in minutul 27. Combinatie intre Kapetanos si Stancu la marginea careului, cel din urma suteaza in Nuno Claro, balonul ajunge la Toja, dar reluarea cu capul a columbianului se duce peste poarta clujenilor.

Fostul stelist Nicolae Dica a contribuit la golul egalizator al clujenilor. Lovitura libera executata de acesta in minutul 35 a ajuns la Kone, ivorianul a reluat cu capul spre poarta, Tatarusanu a respins in fata, balonul a ajuns la Cadu, iar capitanul CFR-ului a inscris pentru 1-1.

Clujenii au jucat cu mingi lungi ce ii cautau pe Traore si Kone, dar ratarile au fost "la ordinea zilei". In minutul 39, Leonardo l-a lansat pe Kone pe partea stanga, ivorianul a centrat in fata portii, dar Traore s-a pierdut in fata golului si a ratat incredibil, Tatarusanu intervenind decisiv.

Repriza a doua a inceput cu o noua lovitura libera executata periculos de Nicolae Dica, dar portarul Stelei a fost din nou la inaltime si a respins balonul peste poarta. Tatarusanu are din nou prim-planul in minutul 58, respingand foarte bine o ocazie a lui Kone. Clujenii au dominat repriza secunda, iar ocaziile au curs la poarta ros-albastrilor. Cadu a fost pe punctul de a reusi o dubla in minutul 90, capitanul CFR-ului reluand cu capul spre poarta o centrare din lovitura libera executata de Peralta. Si de data aceasta, Tatarusanu a intervenit decisiv.


Echipe de start:

CFR Cluj: Nuno Claro, Panin, Cadu, Alcantara, Leonardo, E.Dica, Dani, Culio, N.Dica, Traore, Kone

Steaua: Tatarusanu, Marin, Jelev, Tudose, Art. Karamyan, Szekely, Plesan, Petre, Toja, Kapetanos, Stancu

Arbitrii partidei: Alexandru Deaconu; Ionel Popa, Mircea Orbulet


Citeste mai multe despre   






















21233 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    Nu vreti sa platiti... (Duminică, 28 februarie 2010, 20:49)

    BOCCIU' [anonim]

    Totul costa baieti!!
    • +8 (8 voturi)    
      Sa platim unde si ce ? (Duminică, 28 februarie 2010, 20:53)

      PayPal [anonim] i-a raspuns lui BOCCIU'

      Din moment ce furnizrul meu de catv nu are in grila postul asta, ce si cui vrei sa ii platesc ? Vorbesti si tu sa te bagi singur in seama.
  • +6 (8 voturi)    
    Ce e Digitv-ul asta ? (Duminică, 28 februarie 2010, 20:50)

    Felix [anonim]

    Ce porcarie cu transmisiunile astea pe care a pus laba digitivi-ul a cui o fi nenorocitul asta ! Adica cine nu e abonat la furnizorul de CableTV care este, s-a lins pe bot ? Nimeni din tara asta nenorocita nu ia vreo masura sa le taie alora macaroana ?? Stam ca tampitii si citim meciul in ziar ? Ce tara de kko....
    • +1 (1 vot)    
      Gindire comunistoida (Luni, 1 martie 2010, 14:06)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Felix

      Prietene, asa se intimpla peste tot in Europa. ba mai mult, mai in toate campionatele puternice, meciurile se transmit in sistem pay-per-view, adica platesti fiecare meci separat. Nu e obligatia nimanui sa-ti ofere tie meciurile gratis. Divizia A e o afacere privata, si ca sa beneficiezi de transmisiunea meciurilor trebuie doar sa ai cablu de la RDS.
  • 0 (0 voturi)    
    sau se aude ? (Duminică, 28 februarie 2010, 20:56)

    ccc [anonim]

    sau se aude ?
  • -1 (1 vot)    
    pff (Duminică, 28 februarie 2010, 23:45)

    stammate [utilizator]

    bai vad ca aveti net cum dracu nu ati putut sa va uitati?
    • 0 (0 voturi)    
      Pt ca nu au auzit (Luni, 1 martie 2010, 14:07)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui stammate

      Daca s-ar fi interesat putin ar fi gasit un site care retransmite GSP sau Digi. Ce-i drept site-urile astea nu merg tot timpul iar numarul de conectari simultane e limitat. Dar oricum posibilitatea exista
  • +3 (3 voturi)    
    Se vede undeva pe internet? (Luni, 1 martie 2010, 2:37)

    AAA [anonim]

    sau doar la nenorocitii aia?
    • +4 (4 voturi)    
      neste nesimtiti (Luni, 1 martie 2010, 2:41)

      gabell [anonim] i-a raspuns lui AAA

      Doar la ................ aia se vede.
    • -6 (8 voturi)    
      da, for free (Luni, 1 martie 2010, 2:49)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui AAA

      da, se vede for free pe internet.
      pune mana si marca banul daca vrei meciuri de calitate.
      altfel se vede OTV for free.
      • +4 (6 voturi)    
        Alt intelept ! (Duminică, 28 februarie 2010, 20:59)

        PayPal [anonim] i-a raspuns lui ionel

        Ionel, Ionelule, nu mai bea baiatule, ca bati campii ! Vezi ca a mai avut unul inainte o remarca identica. Zici ca sunteti clonati.
      • -1 (1 vot)    
        in afara? (Duminică, 28 februarie 2010, 22:47)

        altul [anonim] i-a raspuns lui ionel

        mai suntem si noi cei din strainatate. Noi unde vrei sa-l vedem? Am dat bani si mi-am luat satelit, am dat bani si mi-am luat si abonament la canalele romanesti, crezi ca se vede vreun meci? Ahh doar unu, ala care il baga de il vede toata lumea (sa nu-i spun numele)
  • 0 (2 voturi)    
    Live (Luni, 1 martie 2010, 3:28)

    DoYaK [utilizator]

    NU e prea buna calitatea dar se vede si sonoru e convenabil. Scrieti pe google cfr steaua sopcast si accesati linkul al doilea acolo gasiti patru siteuri care transmit live pe net
    va trebuie dekt pluginul sopcast care il gasiti pe net si sa accesati cu internet explorer:)
  • +1 (3 voturi)    
    NASPA de pute (Luni, 1 martie 2010, 4:13)

    mircea93cj [anonim]

    cel mai tare meci din prima parte a anului 2010 si nu ne putem uita la el!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Data viitoare (Luni, 1 martie 2010, 16:05)

    Andrei [anonim]

    http://www.myp2p.eu/competition.php?competitionid=&part=sports&discipline=football

    Vedeti aici toate meciurile
  • 0 (0 voturi)    
    Rușine GSP!!! (Luni, 1 martie 2010, 22:08)

    Qwertyuiop [anonim]

    Într-o țară civilizată zău facă nu un derbi cum este acesta nu ar fi fost transmis chiar pe televiziunea națională!! Dar nu! Deoarece România nu este țară civilizată, primul mare derbi din anul 2010 în liga 1 se transmite pe GSP TV, canal pe care nu îl au în pachet 4 din 5 români!!! Asta e România, fraților! Noi să ne uităm deacuma pe Antena 1 la meciurile dintre Oțelu și Brașov, nu??? Concluzie: RUȘINE GSP!!!!

    PS:Oameni buni, luați modelul Spania!! Acolo până și la cinematograf se difuzează marele derbi, Real-Barca!!! Ei sunt la un alt nivel european, nu ca noi, boschetarii Europei!!!