Pretendente la titlul de campioana in Liga 1, CFR si Steaua au remizat, scor 1-1, in cea de-a 19-a etapa a campionatului intern. Gazdele au fost aproape de a obtine toate cele trei puncte pe finalul partidei, dar Ciprian Tatarusanu a reusit sa mentina egalitatea pe tabela de marcaj.

Iuliu Muresan (CFR): "Rezultatul ma nemultumeste, dar este echitabil. Ambele echipe am avut ocazii mari. Nu am jucat la valoarea noastra. Ne-a lipsit mult Muresan, dar si spiritul de lupta al lui Deac. Dica a jucat bine, a creat pericol, e un jucator bun, important in echipa noastra. Cu el si cu tot lotul vom obtine rezultate bune. Steaua a fost peste ce ma asteptam. Ei au fost raniti in orgoliu cu Ceahlaul. Au fost mai motivati decat noi" (sport.ro)

Mihai Stoichita (Steaua): "Nu am reusit sa finalizam. Cred ca este un rezultat echitabil. Nu e ce ne-am dorit, sunt dezamagit, dar asta e! Suntem in plasa lor, nu dezarmam. Obiectivul este in continuare campionatul. Felicit Clujul pentru ce au facut aici. Am fost placut surprins de profesionalismul celor de aici. Imi felicit si jucatorii pentru ca au reusit sa treaca peste meciul cu Ceahlaul. Steaua e Steaua oriunde se duce. Noua nu ne e frica nici de jocuri de culise, de nimic. Daca am fi pierdut, totul s-ar fi terminat. Si ei au meciuri grele de acum incolo. Va trebui sa eliminam din joc greselile copilaresti care ne duc la astfel de rezultate. Favorite la titlu sunt 6 echipe" (prosport.ro)

Steaua a aratat o alta fata in meciul cu CFR, comparativ cu partida din etapa trecuta cu Ceahlaul. Compacta, bine asezata pe teren si cu o viziune buna a jocului Steaua a avut prima ocazie de gol in minutul 6, atunci cand Szekely i-a centrat perfect lui Bogdan Stancu in careu, dar lovitura acestuia de cap a fost respinsa de Nuno Claro. Golul a venit dupa alte sase minute, Bogdan Stancu reusind un gol superb: a patruns in careu dupa ce l-a "ironizat" pe Cadu trecandu-i balonul printre picioare si l-a "executat" pe Nuno Claro cu un sut la coltul lung.

Stelistii au trecur pe langa golul al doilea in minutul 27. Combinatie intre Kapetanos si Stancu la marginea careului, cel din urma suteaza in Nuno Claro, balonul ajunge la Toja, dar reluarea cu capul a columbianului se duce peste poarta clujenilor.

Fostul stelist Nicolae Dica a contribuit la golul egalizator al clujenilor. Lovitura libera executata de acesta in minutul 35 a ajuns la Kone, ivorianul a reluat cu capul spre poarta, Tatarusanu a respins in fata, balonul a ajuns la Cadu, iar capitanul CFR-ului a inscris pentru 1-1.

Clujenii au jucat cu mingi lungi ce ii cautau pe Traore si Kone, dar ratarile au fost "la ordinea zilei". In minutul 39, Leonardo l-a lansat pe Kone pe partea stanga, ivorianul a centrat in fata portii, dar Traore s-a pierdut in fata golului si a ratat incredibil, Tatarusanu intervenind decisiv.

Repriza a doua a inceput cu o noua lovitura libera executata periculos de Nicolae Dica, dar portarul Stelei a fost din nou la inaltime si a respins balonul peste poarta. Tatarusanu are din nou prim-planul in minutul 58, respingand foarte bine o ocazie a lui Kone. Clujenii au dominat repriza secunda, iar ocaziile au curs la poarta ros-albastrilor. Cadu a fost pe punctul de a reusi o dubla in minutul 90, capitanul CFR-ului reluand cu capul spre poarta o centrare din lovitura libera executata de Peralta. Si de data aceasta, Tatarusanu a intervenit decisiv.

Echipe de start:

CFR Cluj: Nuno Claro, Panin, Cadu, Alcantara, Leonardo, E.Dica, Dani, Culio, N.Dica, Traore, Kone

Steaua: Tatarusanu, Marin, Jelev, Tudose, Art. Karamyan, Szekely, Plesan, Petre, Toja, Kapetanos, Stancu

Arbitrii partidei: Alexandru Deaconu; Ionel Popa, Mircea Orbulet