Universitatea Craiova "se zbate" in subsolul clasamentului Ligii 1, dupa ce a inregistrat o infrangere "usturatoare" in cea de-a 19-a etapa a campionatului, in fata celor de la Gaz Metan Medias, scor 1-2. Oltenii au fost condusi inca din minutul al optulea, dar Florin Costea a ratat sansa de a relansa partida trei minute mai tarziu, nereusind sa tranforme un penalty.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Universitatea Craiova - Gaz Metan Medias 1-2

In pericol de a pierde meciul cu 0-3 la masa verde din cauza terenului, oltenii au suferit la Severin in fata mediesenilor.

Alin Litu a deschis scorul in minutul 8, profitand de o neintelegere a defensivei gazdelor. Craiovenii au avut sansa de a egala dupa doar trei minute, atunci cand Buchta l-a faultat in careu pe Gangioveanu. Arbitrul a dictat penalty, dar executia lui Florin Costea a fosta slaba, iar balonul s-a oprit in bratele portarului mediesean.

Florin Lazar a inscris pentru 2-0 in minutul 70, fructificand o centrare venita de corner. Eugen Trica a marchat golul de onoare in minutul al doilea al prelungirilor si Craiova inregistreaza a doua infrangere consecutiva din returul campionatului.

Echipe de start:

Universitatea Craiova: Lung jr., Badoi, Gaman, Iliev, Balace, Firtulescu, Prepelita, Barboianu, Gangioveanu, M. Costea, Fl. Costea

Gaz Metan: Buchta, Kratochvil, Lazar, Khubutia, Buzean, Dudita, Zaharia, Kubala, Parvulescu, Silvasan, Litu