Cine a asteptat spectacol de la Barcelona, l-a vazut la... Stuttgart: echipa germana a facut o prima repriza perfecta, in care a condus cu 1-0, a mai ratat cateva ocazii... si a mai avut si un penalty, neacordat. Barcelona a fost trezita de bara lui Messi, de sfaturile lui Guardiola (din vestiar) si a egalat in minutul 52 prin Ibrahimovici, la singurul moment de ratacire din defensiva germana. 1-1, final, calificarea se joaca pe "Nou Camp".

Ciprian Marica a fost trimis in teren in minutul 61, in locul lui Pogrebniak; tricolorul a ratat un sut din apropiere, surprins fiind de un ricoseu din bratele portarului Valdes. In prelungiri, Marica a obtinut ultima lovitura libera, la un slalom reusit printre aparatorii catalani - Pique a fost obligat sa il opreasca prin fault.

In cealalta partida a serii, Bordeaux a castigat cu 1-0 pe terenul lui Olympiakos Pireu, prin golul marcat de Ciani (45). Grecii au presat in final, ratand egalarea in prelungiri.

LIVE TEXT

Vfb Stuttgart - FC Barcelona 1-1 (Cacau 25 - Ibrahimovici 52)

Messi are nevoie de 5 minute pentru a construi periculos in careul gazdelor, insa aluneca in momentul executiei finale. Stuttgart reactioneaza printr-o ocazie a lui Cacau: sut din careu, in blocaj (12). Urca Molinaro, centrarea sa este scoasa greu de catalani (20). Germanii inscriu prin Cacau: reluare cu capul, din 6 metri, a lui Cacau, dupa o centrare excelenta sosita de la Gebhart (25). In minutul 28, Stuttgart cere 11 metri la un hent comis de Pique. Arbitrul lasa jocul sa mearga mai departe. Cacau este omul primei reprize: sut blocat de Valdes (32). Bara Barcelona - sut Messi, Lehmann deviaza in bara! (39).

Meciul se reia in acelasi registru: ocazie Cacau, al carui lob trece departe de poarta (49). Barca egaleaza repede: Ibrahimovici trimite in plasa, din 10 metri, dupa o faza la care defensiva germana s-a clatinat pentru prima oara in aceasta seara (52). Stuttgart iese din soc, cu ocazia lui Khedira - sut din 10 metri, alaturi. Intra Marica in locul lui Pogrebniak. (61) Barcelona solicita penalty la un hent comis de Molinaro pe linia portii (67). Anterior, Ibrahimovici preluase cu mana. Tensiunea influenteaza ultimele minute. Nimeni nu mai vrea sa riste (87).

LIVE TEXT

Olympiakos - Bordeaux 0-1 (Ciani 45)

Grecii au prima ocazie: lovitura de cap Mellberg, mingea trece pe langa poarta lui Carasso (4). Nikopolidis da emotii gazdelor, ratand iesirea la o lovitura laterala; francezii nu profita (11). Nikopolidis blocheaza un sut bun expediat de Fernando (25). Francezii inchid repriza cu golul marcat de Ciani in prelungiri: trimite in plasa o minge sutata initial de Gourcuff.Golul lui Ciani a "stins" practic infernul din tribune. Francezii domina la reluare - Gourcuff trimite in zid un sut din pozitie ideala (50).O singura echipa pe teren - Bordeaux. Grecii nu pot iesi din propria jumatate (69). Rabufnire de orgoliu - grecii rateaza egalarea in minutul 82, la sutul lui Lua-Lua.Olympiakakos domina copios finalul de meci si mai rateaza prin Lua-Lua, in prelungiri, sansa egalarii. Victorie cu forcepsul pentru Bordeaux!