CCA/ Augustus Constantin, suspendat din Liga 1 pana la sfarsitul sezonului

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2010, 16:38 Sport | Fotbal

Augustus Constantin, retinut de la delegari
Foto: AGERPRES
Augustus Constantin a fost retinut de la delegari pentru opt etape si va arbitra doar in Ligile a doua si a treia pana la sfarsitul turului, ca urmare a greselilor comise la meciul dintre Dinamo Bucuresti si Universitatea Craiova, informeaza printr-un comunicat Biroul Executiv al Comisiei Centrale a Arbitrilor.

De asemenea arbitrul asistent Liviu Ciubotariu a fost suspendat opt etape, dupa greseala din partida Poli Iasi-Rapid.

Comunicatul Biroului Executiv al CCA:

"Intrunit in data de 22.02.2010, Biroul Executiv al CCA a luat urmatoarele hotarari:

1. La jocul Dinamo Bucuresti – Universitatea Craiova din cadrul etapei a XVIII a Ligii 1, arbitrul Augustus Constantin nu a acordat in minutul 12 o lovitura de pedeapsa in favoarea echipei Universitatea Craiova si nu l-a eliminat pe jucatorul care a comis abaterea, acesta impiedicand deplasarea catre poarta adversa a unui adversar intr-o situatie clara de inscriere a unui gol. Urmare a acestui fapt arbitrul Augustus Constantin a fost retinut de la delegari pe o perioada de opt (8) etape, dupa care va fi delegat la jocuri din Liga 2 si 3 pana la sfarsitul campionatului.

2. La jocul Politehnica Iasi – Rapid Bucuresti din cadrul etapei a XVIII a Ligii 1, arbitrul asistent Liviu Ciubotariu nu a semnalizat in minutul 58 un ofsaid evident la jucatorul Paun (Politehnica Iasi) din care s-a si inscris golul doi al echipei gazda. Urmare a acestui fapt arbitrul asistent Liviu Ciubotariu a fost retinut de la delegari pe o perioada de opt (8) etape, dupa care va fi delegat la jocuri din Liga 2 si 3 pana la sfarsitul campionatului"


Citeste mai multe despre   























1785 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    ok... (Luni, 22 februarie 2010, 16:53)

    liviu_ [utilizator]

    total de acord. ala a fost 11m. sunt dinamovist dar recunosc acest lucru...
    dar tudor din prima etapa a turului cate etape a fost suspendat???
    sau suspendam numai cand se fac greseli in favoarea lui dinamo si nu in defavoarea lor?
    • +3 (3 voturi)    
      !! (Luni, 22 februarie 2010, 18:39)

      doru [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Poate ca i dreptate, numai ca trebuia sa se inceapa odata cu pedepsirea arbitrilor care gresesc.
      Sa vedem acum mai incearca si altii sa aplice regulamentul dupa bunul lor plac?
      Ma tem totusi ca pedepsele sunt totusi prea blande!!
      • 0 (2 voturi)    
        mda (Luni, 22 februarie 2010, 20:04)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui doru

        pe mine ca dinamovist ma enerveaza un singur lucru: cand se greseste impotriva lui dinamo toata lumea uita imediat. cand se greseste in favoarea lui dinamo toti sar de parca ar fi fost omorat cineva. de asemenea acest comportament nu e valabil si in cazul altor echipe.
        daca totul ar fi echitabil ar fi ok.

        in legatura cu arbitrajul ce sa zic, ai dreptate. trebuie sa se inceapa de undeva. dar de obicei se incepe 2-3 etape si apoi se uita. vezi cazul craciunescu cand a fost demis dupa prea multe suspendari...

        atata timp cant fotbalul este condus de al de mitica sau nasu nu are cum sa se faca curatenie.
  • +2 (2 voturi)    
    fotbalul cel mai lipsit de fair play sport. (Luni, 22 februarie 2010, 18:24)

    popcorn monta [utilizator]

    nici nu mai merita sa te uiti la un meci,totul e pe interese si asta nu e doar pe plan national.de ce oare nu vor sa pune un monitor pentrru alm 4 lea arbitru si sa se intoarca o decizie gresita in favoarea uneia corecte?pentru ca atunci echipele mari ar manca bataie de la cele mici si chipurile nu e corect ca unu care investeste mai putin sa inviga pe unul care inesteste mai mult.si platini e fericit ca franta s-a calificat.nu are importanta ca e fara glorie ci cu ajutorul arbitrilor.
    • +1 (3 voturi)    
      ca tot veni vorba... (Luni, 22 februarie 2010, 20:05)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      ce s-a rezolat cu introducerea camerelor a 5 arbitrii etc... ca parca sapt trecuta trebuia sa se consulte aia de la FIFA...
      ma tem ca fotbalul a devenit o mafie si atat in toata lumea nu numai in romania
  • 0 (0 voturi)    
    fotbal romanesc (Luni, 22 februarie 2010, 19:51)

    Giga Dobrin [anonim]

    cum poate fi altfel?la fel ca in societatea romaneasca.mangle
  • 0 (0 voturi)    
    arbitri (Luni, 22 februarie 2010, 22:23)

    gelu [anonim]

    de ce nu si anularea rezultatului,rejucarea meciului si suspendarea jucatorului? ca ASA-I LA NOI nu nea mitica?
    • 0 (0 voturi)    
      da domne asa e la noi... (Marţi, 23 februarie 2010, 9:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gelu

      ai vazut WC 2002...
      cum a fost furata spania?
      si nimeni nu a facut nimic???
      nu e numai la noi... e peste tot...
      sunt pur si simplu prea multi bani ca sa nu se fure
  • 0 (0 voturi)    
    Nu pot sa cred (Marţi, 23 februarie 2010, 9:31)

    Nyhasa [anonim]

    Toti s-au speriat de faptul ca Dinamo a jucat cel mai bine, au beneficiat de o decizie favorabila ( incomparabil cu deciziile pro pe care le-a avut Universitatea in meciul tur ) si mare scandal. Cate au fost deciziile negative in tur impotriva lui Dinamo, cate etape de suspendare au luat acei cavaleri in negru, Teo Craciunescu, hmm cum era el aparat de tatal sau. Nu m-ar deranja sa fie retinut de la delegari tot campionatul Constantin, dar as dori sa se procedeze la fel cu toti ceilalti domni ce vor arbitra si care cu siguranta vor gresi mai mult sau mai putin pentru echipele angrenate la titlu. Atunci vedem exact cine si de ce tipa. Interesele lor sunt mai mari decat ne dam seama, GSP deja a inceput un atac impotriva celor de la Dinamo prin intrigile pe care le baga. Mult noroc si sper sa fie totul judecat la fel, legea ar trebui sa fie aceeasi pentru toti si sa nu se gaseasca alibiuri dupa cum ne convine.
  • 0 (0 voturi)    
    decai s-a (Marţi, 23 februarie 2010, 10:08)

    sabo [utilizator]

    constatat eroarea grosolana ..deci situatia ar trebuie reparata...rejucat meciul
    Este un jaf tipic Dinamo...toata istoria lor de club de militieni este plina de asa ceva!
    Deci daca s-a furat, pagubitului nu-i dai ceva inapoi?
    Ce judecata de banditi.
    Arbitrul a luat de la Dinamo tot ce a pierdut prin nedelegare si bineinteles muklt in plus
    degeaba se aduc argumente cu alte situatii....un jaf nu justifica alt jaf, sunt doar mofturi de chibiti si de interesati!/