Liga 1

Dinamo - Craiova 2-1/ Au jucat doar o repriza

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 21 februarie 2010, 18:48 Sport | Fotbal

Teren greu la Dinamo - Craiova
Foto: Ager Press
Universitatea Craiova a jucat in Stefan cel Mare doar o repriza, timp in care oltenii au marcat o data (Dina 19') si au mai avut un penalti neacordat la Florin Costea (12'). Reusitele lui Bostina (7') si Marius Niculae (17') au adus lui Dinamo primul succes din retur, unul vital in incercarea cainilor de a reveni pe primele locuri ale ierarhiei.

Click aici pentru rezultate si clasament.


Partida dintre Dinamo si Craiova a avut o prima repriza foarte buna, cu un fotbal in viteza si cu trei goluri marcate. Scorul a fost deschis de Bostina (8'), dupa o faza la care a mai participat si Marius Niculae.

Faza meciului s-a petrecut in minutul 12, atunci cand Florin Costea este faultat de Moti, dar centralul Augustus Constantin nu a dictat lovitura de la 11 metri.

Tabela avea sa fie modificata din nou in minutul 17, atunci cand Marius Niculae inscrie din apropiere. Replica oltenilor a venit doua minute mai tarziu, Dina reducand din diferenta cu o superba lovitura de cap.

"Benzina" oltenilor s-a terminat insa dupa primele 45 de minute, Craiova fiind inofensiva in al doilea mitan (au avut o singura ocazie, in minutul 87, atunci cand Dolha intervine salutar la un sut din apropiere al lui Gingioveanu).

Dinamo se impune cu 2-1 in fata Craiovei, rezultat in urma caruia bucurestenii acumuleaza 30 de puncte, aflandu-se la patru lungimi distanta in urma liderului CFR Cluj.

Dinamo: Dolha - Molinero, Grigore, Moti, Pulhac - Torje, N'Doye, Bostina, Ad. Cristea - M. Niculae, Andrei Cristea

Antrenor: Cornel Talnar

U Craiova: S. Lung jr. - Barboianu, V. Gaman, Iliev, Balace - Prepelita, Paunovici, Firtulescu - M. Costea, Dina, Fl. Costea

Antrenor: Mark Wotte.


Citeste mai multe despre   






















10136 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    sper... (Duminică, 21 februarie 2010, 19:59)

    unul plecat dintr o tara de c----t [anonim]

    ...sa aiba soarta lui tacsu...un popor de ...
  • -1 (15 voturi)    
    mandrie de dinamovist (Duminică, 21 februarie 2010, 21:31)

    Serban Dinamo [anonim]

    Mandru ca sunt fan Dinamo! Azi am fost mai buni dec at Craiova si sper sa revenim in primele 3 clasate din campionat.
  • +8 (8 voturi)    
    bv! (Duminică, 21 februarie 2010, 21:32)

    caine [anonim]

    Bravo Oltchim!
  • +4 (12 voturi)    
    of... (Duminică, 21 februarie 2010, 21:34)

    caine [anonim]

    Mititelule, in tur cand a vazut de 2 ori offside arbitrul si nu a fost nici macar pe aproape, plus Cl. N. oprit in pozitie de 1 vs cu cu portarul TOTAL PE DEGEABA, a fost bine, nu, ala NU A FOST FURT PE FATA??? La Moti a cam fost penalty, si trebuia sa se dea, o fi compensat cu ceva alta faza. PS: BRAVO OLTCHIM!
    • +3 (11 voturi)    
      danciulescu (Duminică, 21 februarie 2010, 22:50)

      ws [anonim] i-a raspuns lui caine

      ai uitat de faptul ca in meciul tur dinamo a avut si un
      penalty mare cat toate zilele. dananae (parca) a intrat cu ambele pcioare inainte la danciulescu, trebuia penalty + rosu, bietul danciu si-a adunat oasele de pe jos si a jucat mai departe.

      ma oftic, craiova are clar echipa de divizia b, noi am pierdut doua puncte din dubla craiova.

      regards,
      ws
  • +3 (9 voturi)    
    se dusera (Luni, 22 februarie 2010, 6:17)

    petri [utilizator]

    venisera oltenii si se dusera!
    • +1 (3 voturi)    
      ....corect ar fi... (Luni, 22 februarie 2010, 15:35)

      soulhealer [anonim] i-a raspuns lui petri

      ....."venira olteniii si se dusera" pentru ca fura....
      unii de se rupsera!
      :))
  • +1 (3 voturi)    
    Bravo lor! (Luni, 22 februarie 2010, 15:19)

    Ha, Ha, Ha! [anonim]

    Cât de penibili pot fi și oltenii ăștia (care, pesemne, au uitat de meciul tur, ăă?)!! Oricum, Bravo Oltchim!!!
  • -1 (3 voturi)    
    bucuria furtului la romani (Luni, 22 februarie 2010, 15:45)

    ionut [anonim]

    Poate veti intelege si voi de ce nu avem ce cauta in Champions League. Ne bucuram atat de mult pentru astfel de puncte furate. Toate astea se platesc cu varf si indesat.