Bayern - Fiorentina 2-1

(Robben 45 penalty, Klose 89 - Kroldrup 49)

Porto - Arsenal 2-1

(Varela 11, Falcao 51 - Campbell 19)

Ambele goluri decisive de miercuri seara sunt subiectul unor controverse: in Bayern - Fiorentina 2-1, Klose a inscris din ofsaid (89), limpede pentru toata lumea, mai putin pentru arbitrii intalnirii, iar dincolo, pe "Dragao", Arsenal ii reproseaza arbitrului acordarea unei lovituri indirecte care nu se impunea, apoi faptul ca a permis repunerea foarte rapida a balonului in joc, ceea ce a surprins toata echipa engleza nepregatita. Fanii tunarilor spun insa ca pot sa reproseze multe si propriului portar, Fabianski, a carui lipsa de experienta a condus la primirea a doua goluri pe care un goalkeeper serios le-ar fi evitat.

Marti, in primele jocuri din optimi, Real a pierdut la Lyon, iar Manchester s-a impus cu 3-2 pe San Siro, contra lui Milan.

LIVETEXT Bayern - Fiorentina 2-1 (Robben 45 penalty, Klose 89 - Kroldrup 49)

Fiorentina deschide jocul cu un pressing foarte avansat, astfel ca Bayern se vede nevoita sa joace primele minute in propria jumatate. Van Buyten si portarul germanilor se incurca reciproc, sub privirile lui Gilardino, la un pas de deschiderea scorului (10). In a doua parte a reprizei, Fiorentina reduce din intensitatea pressingului, astfel ca Bayern incepe sa urce spre buturile adversarului. Nicio ocazie insa, poate cu exceptia unui sut expediat de Ribery (21). Robben ii face rost lui Muller de o minge in careul italienilor, dar Frey apare salvator (41). In minutul de prelungire, Robben transforma un penalty: 1-0 pentru bavarezi. Fiorentina izbuteste sa egaleze imediat dupa pauza: o lovitura de colt aduce panica in careul lui Bayern, iar Kroldrup - scapat din marcaj - trimite in plasa (49). Bayern are nevoie de 15 minute pentru a depasi socul egalarii. Fiorentina ramane in 10 oameni (minutul 71), dupa eliminarea lui Gobbi (brutalitate comisa asupra lui Robben. Ultimele minute sunt dominate copios de bavarezi - Klose ridica mingea peste transversala, din 16 metri (89). La faza imediat urmatoare, germanii marcheaza golul victoriei: Klose reia in plasa din 6 metri, dupa o pasa primita de la Olic. Fiorentina protesteaza si are dreptate - Klose era in ofsaid in momentul pasei decisive!

LIVETEXT Porto - Arsenal 2-1(Varela 11, Falcao 51 - Campbell 19)

Minutul 11: Varela opereaza eficient in flancul dreapt, il depaseste usor pe Clichy, iar centrarea sa sutata este deturnata de Fabianski in propria poarta: 1-0 pentru Porto. Englezii reactioneaza imediat si dupa cateva situatii irosite de Nasri si Rosicky, Campbell egaleaza cu capul, dupa o lovitura de colt: 1-1, minutul 19. Porto trebuie sa reactioneze - sut Hulk din lovitura libera, test greu pentru portarul Fabianski (24). Joc foarte dinamic, ambele echipe ataca direct poarta. Finalul reprizei apartine lui Arsenal: Bendtner este aproape de 2-1, lovitura sa de cap fiind scoasa peste transversala (39). Porto revine in avnataj in minutul 51, dupa o faza controversata - arbitrul acorda lovitura libera indirecta impotriva londonezilor, interpretand ca fundasul Campbell ar fi trimis mingea propriului portar. Portughezii executa repede si marcheaza prin Falcao, fara ca "tunarii" sa se aseze pentru aparare. Proteste indelungate ale antrenorului Arsene Wenger, insa e degeaba - arbitrul a validat golul, este 2-1 pentru Porto.