Fotbal Fun

VIDEO Vezi aici cum nu trebuie executate penaltiurile/ Kaka, impotriva acestor lovituri

Marţi, 16 februarie 2010, 10:38 Sport | Fotbal

Penalti "marca Brazilia"
Partida dintre Fluminese si Vasco de Gama, contand pentru semifinalele "Copa Guanabara", a fost decisa la lovituri de la 11 metri. Acestea au fost insa executate intr-un stil nou, pur brazilian, fotbalistii oprindu-se de mai multe ori inainte de a suta.

Cu toate ca regulamentul FIFA spune ca nu ai voie sa te opresti inainte de a executa o lovitura de la 11 metri, in Brazilia aceasta regula este inteleasa tocmai pe dos, fotbalistii de la Fluminese si Vasco da Gama intrecandu-se in opriri si fente inainte de a suta.

Paradoxal este faptul ca singurul jucator care a executat corect a ratat (mingea a intalnit bara), iar Vasco da Gama a obtinut in cele din urma calificarea.

Aceste executii ale fotbalistilor brazilieni au fost criticate de Kaka (pe pagina sa de Twitter), jucatorul Realului nefiind de acord cu aceasta modalitate de a trimite de la 11 metri.

Vezi aici cum nu trebuie executate loviturile de la 11 metri:

11018 vizualizari

• -2 (6 voturi)
    rr (Marţi, 16 februarie 2010, 11:33)

golanitzky [utilizator]

arbitrul ar trebui dat afara din fotbalul pentru vreo sase sute de ani.

Georgica [anonim] i-a raspuns lui daniel

mah Daniel (sau ai uitat ca numele se scriu cu litere mari), nu mai da tu lectii de exprimare...mai bine te-ai uita in ograda ta!!
  • +4 (4 voturi)
    mda... (Marţi, 16 februarie 2010, 13:21)

liviu_ [utilizator]

sper din tot sufletul sa interzica oficial FIFA prostia asta...
    ce dracu fac astia danseaza in juru mingiei???
    • +1 (3 voturi)
      E corect (Marţi, 16 februarie 2010, 13:47)

Zeus [anonim] i-a raspuns lui liviu_

Acceptarea acestui stil de executare e defapt o compensatie asupra faptului ca portarul se misca. Acelasi regulament interzice ca portarul sa se miste inainte de lovirea mingii de catre executant.
        Portarul (Marţi, 16 februarie 2010, 14:06)

neaosh [utilizator] i-a raspuns lui Zeus

Din cate stiu eu, portarul nu are voie sa se miste DE PE linia portii.
        Principalul vinovat este arbitrul pt. ca a tolerat incalcarea regulamentului.
      • +3 (3 voturi)
        lol (Marţi, 16 februarie 2010, 14:31)

liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Zeus

pai nu am zis ca e ilegal ... am zis ca ar trebui schimbat regulamentul.
        portarul se poate misca numai PE linia portii si nu poate sa treaca de ea.

prin acea fenta atacantul are un avantaj CLAR in fata portarului!
        similar cu posibilitatea portarului de a alerga spre el.
      pai ESTE interzis ! (Marţi, 16 februarie 2010, 17:02)

eu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

ca nu sti tu,nu-i bai !
      ii bai ca nu sti boul ala ce fluiera de la trei metri de jucatori !
      ala nu-i arbitru,ar trebui suspendat pe viata !
    De ce ? (Marţi, 16 februarie 2010, 13:45)

Anonim [anonim]

Arbitrul a procedat corect, atat timp cat regulamentul nu interzice.

Va mai aduceti aminte ce furori a facut prima prelungire a timpului oficial de joc peste 90 minute ?!? S-a intamplat la CM de fotbal din '84 daca nu ma insel. Romania a jucat prima partida de 97 de minute din cauza intreruperilor.
    Acum este un lucru firesc ca o partida sa nu se incheie cand suna ceasu 90 minute ci cand hotaraste arbitrul ca se compenseaza tragerile de timp.
    Acum 50 de ani era chiar o rusine sa simulezi un faul... intre timp am avut o finala mondiala castigata cu mana...

Ce-ar fi sa se schimbe notiunea de ofsaid: sa fie dat ofsaid pentru pomanagii, nu pentru cei care sunt in faza jocului. Am avea mai multe goluri ?
    Ar deveni fotbalul mai dinamic ?

Idei, proaste sau bune... dar idei.
    • +2 (6 voturi)
      Offside (Marţi, 16 februarie 2010, 14:35)

Zeus [anonim] i-a raspuns lui Anonim

Eu as scoate de tot regula offside-ului. Ar dinamiza extrem de tare jocul, dar ar fi niste pierderi...pe la pariuri...prin multe parti.
        tu iti dai seama... (Marţi, 23 februarie 2010, 13:09)

cum ar sta atcantii la pomana?
        nu ar dinamiza deloc
        toti aparatorii ar fi atat de atenti sa nu le scape vreunu incat ar strica jocul.
        nemaivorbind ca te poti apara cu 1/2 de echipa in offside... si aia nu ar putea atata cu toata echipa, pentru ca in caz ca pierd mingia primecs 70-80% gol...
        parerea mea bineinteles. e posibil sa ma insel
    • +1 (5 voturi)
      arbitru IDIOT ! (Marţi, 16 februarie 2010, 17:16)

maradona,diego [anonim] i-a raspuns lui Anonim

regulamentul INTERZICE !
      interesanta ideea fara ofsaid ! ar disparea si atitea decizii dubioase !

idei am si eu : pastam doar culori diferite la cele dou echipe .numarul de jucatori nu conteaza,ficare citi poate baga in autocar.se poate lovi mingea si cu mina.asa dispare si arbitrul !
      am uitat,n-au voie sa se muste tare !
      regulamentul.. (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:51)

vasile [anonim] i-a raspuns lui Anonim

...chiar interzice expres asta, dintotdeauna! Nu e loc de nici o interpretare. A fost o situatie celebra la nationala noastra cind Marcel Raducanu a executat astfel si evident s-a anulat golul, el declarind senin dupa aia ca nu stia ca n-are voie