Didier Drogba a stralucit din nou in tricoul lui Chelsea si a oferit echipei sale biletul pentru sferturile de finala ale Cupei Angliei. Chelsea, detinatoarea titlului s-a impus cu 4-1 in fata celor de la Cardiff si ajunge la cota de 37 de meciuri consecutive fara infrangere pe Stamford Bridge. Codasa in Premier League, Portsmouth s-a "dezlantuit" sambata in fata celor de la Southampton si s-a calificat in sferturi dupa o victorie convingatoare 4-1.

Drogba a pacalit usor defensiva celor de la Cardiff si a marcat dupa doar doua minute de joc, ivorianul dand si alte doua pase decisive. Cardiff a egalat in minutul 34, dar golurile din repriza secunda ale lui Ballack, Sturridge si Kalou au adus victoria lui Chelsea.

Portsmouth, castigatoare a Cupei Angliei in 2008 s-a impus in ultimul sfert de ora al meciului cu Southampton. Desi problemele in campionatul Angliei si datoriile clubului sunt la ordinea zilei, "Pompey" a reusit sa obtina o victorie muncita si sa se califice in sferturile de finala ale competitiei.

Birmigham City a obtinut calificarea in ultimul minut de joc al partidei cu Derby County, iar West Bromwich va trebui sa rejoace pe propriul teren partida cu Reading, dupa ce au remizat, sambata, scor 2-2.

Rezultatele de sambata din Cupa Angliei:

Chelsea - Cardiff City 4-1. Marcatori: Drogba '2, Balack '51, Sturridge '69, Kalou '86/ Chopra '34

Southampton - Portsmouth 1-4. Marcatori: Lambert '70/ Owusu-Abeyie '66, Dindane '75, Belhadj '82, O'Hara '85

Derby County - Birmingham City 1-2. Marcatori: McEveley '55/ Dann '73, Ridgewell '90

Reading - West Bromwich Albion 2-2. Marcatori: Kebe '1, Church '73/ Koren '18, Mattock '87

UPDATE: Manchester City a remizat, sambata seara, cu Stoke City, scor 1-1. Phillips i-a pus pe cei de la Manchester in avantaj in minutul 11, dar Fuller a egalat in minutul 57. Sfertfinalista se va stabili dupa rejucarea partidei, pe terenul celor de la Stoke City.