EURO 2012 preliminarii: Romania, in grupa cu Franta, Bosnia, Belarus, Albania si Luxemburg

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 7 februarie 2010, 12:01 Sport | Fotbal

Euro 2012
Foto: Captura Youtube.com
Tragerea la sorti pentru preliminariile EURO 2012, efectuata la Palatul Culturii din Varsovia, a scos din nou in calea Romaniei echipa nationala a Frantei, formatie pe care am intalnit-o si in campania pentru Mondialul din Africa de Sud. Pe langa Cocosii Galici, tricolorii se mai afla in aceeasi grupa cu Bosnia-Hertegovina, Belarus, Albania si Luxemburg.

"Am picat cu un cap de serie printre cei mai puternici. Era greu sa evitam una din marile puteri, poate cu exceptia Croatiei. Bosnia e tare, avem ascendentul activitatii din ultimul timp, la fel ca si pe Belarus, pe care i-am batut de doua ori in precedenta calificare pentru Euro. Ramanem a doua favorita a grupei dupa Franta, la o oarecare lupta cu Franta. E o componenta a grupei cat de cat convenabila, luptam si vedem ce se va intampla in cele din urma. Sper sa prindem Franta dupa Mondialul din vara, ei vor incerca sa evite asta, cu siguranta" -  Mircea Sandu (Tvr1).

"Cea mai accesibila grupa este cea a Romaniei. Franta este buna pentru noi, ei se vor duce de pe primul loc, iar noi de pe locul doi. Nu vom merge la baraj, vom avea cel mai bun punctaj dintre echipele de pe locul doi. Am jucat mereu bine cu Franta, dar trebuie sa recunoastem ca este diferenta de valoare intre noi. Sunt foarte optimist dupa aceasta tragere la sorti" - Dumitru Dragomir (Tvr1).

"Cred ca este o grupa buna, se putea cu siguranta si mai rau. Franta nu este o echipa intr-o forma extraordinara in ultima perioada, au avut probleme cu noi la Paris. Parerea mea este ca trebuie sa trecem de o asemenea grupa daca avem pretentii sa ajungem la EURO. Avem un antrenor ambitios si cred ca aceasta grupa este una extrem de accesibila"- Gica Popescu (Tvr1).


Grupa  A


Germania
Turcia
Austria
Belgia
Kazahstan
Azerbaidjan

Grupa B

Rusia
Slovacia
Irlanda
Macedonia
Armenia
Andorra

Grupa C

Italia
Serbia
Irlanda de Nord
Slovenia
Estonia
Insulele Feroe



Grupa D

Franta
ROMANIA
Bosnia-Hertegovina
Belarus
Albania
Luxemburg


Grupa E

Olanda
Suedia
Finlanda
Ungaria
Moldova
San Marino


Grupa F

Croatia
Grecia
Israel
Letonia
Georgia
Malta

Grupa G

Anglia
Elvetia
Bulgaria
Tara Galilor
Muntenegru


Grupa H

Portugalia
Danemarca
Norvegia
Cipru
Islanda


Grupa I

Spania
Cehia
Scotia
Lituania
Liechtenstein


Partidele din preliminariile pentru EURO 2012 vor avea loc intre septembrie 2010 si octombrie 2011.

In total, vor fi 14 locuri care vor duce la turneul final, celelalte doua pozitii fiind rezervate tarilor gazda Polonia si Ucraina.

Castigatoarele grupelor si cea mai bine clasata echipa de pe locul doi se vor califica direct la EURO 2012. Pentru celelalte opt echipe de pe locul doi va exista un baraj de calificare, acesta urmand sa se desfasoare in noiembrie 2011.


Citeste mai multe despre   























20012 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    motto: (Duminică, 7 februarie 2010, 13:01)

    bogdan [anonim]

    URNA SCAPA TURMA
    • +4 (4 voturi)    
      O grupa accesibila fata de altele (Duminică, 7 februarie 2010, 14:14)

      Infractorul microbist (pleonasm) [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Romania are o sansa buna sa mearga la Euro, va depinde de fotbalisti si de mediul din fotbal. Deocamdata, nu-i vad bine, e plin de scandaluri, infractori si manelisti, acest sport a devenit unul de traficanti si mafioti, aplaudati si admirati de scuipatori de seminte.

      Sunt grupe ale mortii, incomparabil mai grele ca aceea a Romaniei, romanii au fost norocosi la tragerea la sorti. Ia priviti un pic:

      -Germania, Turcia, Austria si Belgia in aceeasi grupa, va fi extrem de dificil si cu foarte multa pasiune si nationalisme, cele mai importante minoritati in Austria si Germania sunt turcii, tari care printre altele se opun aderarii Turciei la UE.. Asa ca va inchipuiti atmosfera! Si ati vazut ca Austria e totusi periculoasa si extrem de bataioasa. La fel si Belgia.

      -Italia, Serbia, Slovenia si Irlanda de Nord e iarasi o grupa a mortii, lupta mare se va da intre italieni si sarbi(in forma), insa irlandezii sunt combativi si capabili de surprize iar de sloveni ce sa mai zicem ca nici nu-ti vine sa crezi ce echipe pot elimina cateodata.

      -Croatia, Grecia, Israel e iarasi o grupa tare, toate cele 3 sunt capabile de calificare, grecii si israelienii fiind la acelasi nivel practic. Croatii sunt foarte buni, insa uneori pot fi inconstanti, tipic pt jucatorii balcanici.

      -Anglia, Elvetia, Bulgaria, nu e sigur ca se califica englezii, elvetienii au aratat mare forma in ultimul timp iar bulgarii cand se mobilizeaza pot bate orice echipa europeana. La fel ca Romania si Anglia a stat mult pe-acasa in ultimii ani !

      -Portugalia, Danemarca, Norvegia, Cipru mi se pare una dintre cele mai echilibrate grupe, nu stiu cine se poate califica de aici. Pe hartie, portughezii si danezii, insa portosii au aratat cam jalnic in calificarile pt mondiale, nordicii se cunosc bine intre ei, iar fotbalul cipriot a progresat foarte mult in acesti ani !

      -Grupa Ungariei, cu Olanda si Suedia, e practic o eliminare a maghiarilor, desi in fotbal stiti cum e..:)
    • +2 (2 voturi)    
      Bine ca nu suntem in grupa C (Duminică, 7 februarie 2010, 14:55)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Am avut bafta.
      Nu am mai picat cu Insulele Feroe.
  • +13 (13 voturi)    
    tragerea la sorti euro 2012 (Duminică, 7 februarie 2010, 13:07)

    liviu [anonim]

    Da de ce este asa mare emotie ? Ca de-o bucata de vreme, tot ciuca batailor suntem peste tot, stiu ce-o sa fie, intai ne vaitam ca mama-mama ce ghiniom am avut, apoi restul a fost terenul prost, aia sun platiti mai bine ca noi, antrenorul schimbat la fiecare meci, sau chiar la pauza, joaca sau nu joaca Mutu si cu Chivu, si daca joaca oricum e degeaba, etc, toate alea din ultimii ani.
    • +10 (10 voturi)    
      ai dreptate! (Duminică, 7 februarie 2010, 13:20)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui liviu

      ne ducem din ce in ce mai jos! ca ungurii - dar aia mai castiga ceva la juniori. aici castiga doar mircea sandu, mitica, netoiu, becali, borcea... nici eu nu-mi fac iluzii despre aceste preliminarii. n-avem echipa / n-avem valoare. avem in schimb, declaratii, scandaluri, dopaj, arbitri corupti...
      • 0 (2 voturi)    
        Ungurii sunt mai slabi ca noi la fotbal (Duminică, 7 februarie 2010, 14:22)

        Batania romaneasca [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Noi am batut toate echipele din grupa in afara de Franta cu care am facut egal la ea acasa. Bosnia, Albania sau Belarus nu sunt echipe nationale de temut sau greu de invins. pt calificare avem nevoie de victorii acasa cu toate echipele, mai putin Franta si egaluri in deplasare cu doua din ele (gen Belarus/Bosnia), pe albanezi si pe luxemburghezi ar trebuie sa ii putem invinge macar cu un 1-0.
        Trebuie sa fim extrem de pragmatici, asa cum fac italienii, care se califica din egaluri si victorii in ultimul minut sau cum fac francezii care se califica dand goluri cu mana !!

        In timp ce Ungaria va deveni star mondial doar daca va reusi macar egal cu Olanda sau Suedia si nu e sigur deloc ca va bate fara probleme o echipa cum e Finlanda. Moldova e antrenata acum de Gabi Balint, el cunoaste bine fotbalul maghiar, insa va depinde de cum ii tine in frau pe fotbalistii basarabeni, mai ales rusofonii de la Sherif si FC Tiraspol. Caitanul de tineret al echipei Moldovei, un rus, a fost recent acuzat ca a vandut mai multe meciuri ale nationalei si unul din campionatul rus (cand si-a dat autogol si a luat si rosu :)).
  • +5 (5 voturi)    
    Multzam fain, HotNews !.... (Duminică, 7 februarie 2010, 13:09)

    Cetentereseaza [anonim]

    ... pentru initziativa !....
  • +8 (8 voturi)    
    emotii pe draq (Duminică, 7 februarie 2010, 13:24)

    k7 [utilizator]

    emotii sunt atunci cand ajung in sferturi ,finala.....nu acum...cand sincer [nu sunt rautacios] suntem cam "slabuti" la capitolul fotbal....dar speranta moare ultima
  • +2 (4 voturi)    
    euro (Duminică, 7 februarie 2010, 13:28)

    cod [anonim]

    hai romania!!!
    :)
  • 0 (0 voturi)    
    ghinionu (Duminică, 7 februarie 2010, 13:52)

    gux [anonim]

    Ce ghinion pot avea francezii astia ... nu c-ar avea probleme de calificare, e sigur 100 % ca vor castiga grupa. Da' i-au trimis numai prin tari din lumea a 4-a, cu exceptia Luxemburgului. Norocul lor ca n-a intrat in grupa asta si Azerbaidjanu, ca era chiar sadica faza.
  • +5 (5 voturi)    
    fiti realisti (Duminică, 7 februarie 2010, 14:01)

    adi [anonim]

    Astia fac acu calcule daca Romania va putea invinge Franta. Baaaa, mai bine v-ati gandi daca Romania poate invinge Albania sau Belarus ... sau, mai rau, daca nu cumva si-a gasit si Luxemburgu un adversar pe care sa-l poata bate. La cum joaca nationala e clar ca obiectivul e sa nu umileasca toti marea echipa a lui Mutu.
  • +4 (4 voturi)    
    Matematica asta... (Duminică, 7 februarie 2010, 14:32)

    Horia [anonim]

    "Franta este buna pentru noi, ei se vor duce de pe primul loc, iar noi de pe locul doi. "

    Pe cat pariu ca vom fi pe locul 4 si vom face calcule "daca si cu parca". "in cazul in care" pentru a ajunge pe 3? Calificare? Poate in Campionatul balcanic, daca se organizeaza!
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Duminică, 7 februarie 2010, 14:48)

    io [anonim]

    O sa castigam locul 3. La mare bataie cu tara de pe 4, golaverajul ne salveaza. Poate fi si mai rau, stiu.
  • +3 (3 voturi)    
    o parere (Duminică, 7 februarie 2010, 15:12)

    jardel23 [anonim]

    vise tata, voi sunteti optimisti ca ne vom mai califica vreodata la vreun campionat fie el si european ?
    pai cu mentalitatea asta de pseudo-profesionisti a fotbalistilor, cocalari manelari, de frustrati materialisti, care fug din cantonamente la lautari si la bautura...............
    "lasa bah, la club sa mearga banu`, la nationala poate fac si eu un meci bun vreodata si prind vreun contract pe afara pe bani frumosi unde sa fac banca de rezerve, sa pot avea timp mai mult pentru cluburile de noapte"
  • 0 (0 voturi)    
    ce grupa de kko (Duminică, 7 februarie 2010, 17:01)

    dopu [anonim]

    naspa, si daca ajungem la euro o sa zicem ca in ce grupa tare am picat acolo.
  • +2 (2 voturi)    
    locul 4 (Duminică, 7 februarie 2010, 17:23)

    marcel [anonim]

    Da, capete luminate din FRF, locul 4 vom ocupa.
    Poate era mai bine sa alegeti niste tricouri negre.
    Asa cu echipament rosu, veti icasa si mai multe injuraturi.
  • 0 (2 voturi)    
    Bafta lui Lucescu jr. (Duminică, 7 februarie 2010, 18:08)

    mm [anonim]

    Romania este in cea mai slaba grupa din cele 9! Asta ne va permite reconstructia din mers a echipei fara a mai rata calificarea!
  • +1 (1 vot)    
    Prost sa fi noroc sa ai (Duminică, 7 februarie 2010, 18:22)

    tr3az [anonim]

    O grupa accesibila si daca nici din asta nu ne calificam nu ar mai trebui sa se scrie nimic despre fotbalul autohton in nici un ziar.
    apropo ce este cu tricoul rosu? o ineptie mai mare nu am vazut. de abia aveam si noi un echipament cunoscut-galben.pana si strainii desfiinteaza acest tricou rosu.
    eu zic k nimeni sa nu cumpere acest tricou!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Franta (Duminică, 7 februarie 2010, 18:30)

    badea [anonim]

    La ce caterinca de fotbal fac astia, nu sunt sanse de calificare. Dar vad ca iar incepe prosteala cu admiratia fara margini pentru o echipa cu sanse mari, in cazul asta Franta. Vezi CM din Coreea.
  • +1 (1 vot)    
    lol (Duminică, 7 februarie 2010, 18:38)

    alex [anonim]

    Dragi fotbalisti de la Nationala+antrenori+FRF,

    Daca nici din grupa asta nu va calificati, e bine sa va apucati de plantat salata si castraveti si sa lasati fotbalul altora mai priceputi!

    Succes.
  • -2 (2 voturi)    
    rezultatele romaniei (Duminică, 7 februarie 2010, 18:47)

    Denisake [anonim]

    ba eu zic k ne calificam de la baraj si va zic si rezultatele

    romania-franta 0-1, 2-1
    romania-bosnia 2-0,1-1
    romania- belarus 3-0,1-0
    romania-albania 2-1,2-0
    romania-luxemburg 4-0,3-0
  • +1 (1 vot)    
    Pariu ca iesim pe 4 ? (Duminică, 7 februarie 2010, 20:17)

    Suporteru' de serviciu [anonim]

    Cica din cauza ca nu mai joaca briliantu' ala grasutz care ia pastilele lu' ma-sa ....
    Sictir !
  • +1 (1 vot)    
    mda... (Luni, 8 februarie 2010, 11:19)

    liviu_ [utilizator]

    am avut noroc si am picat intr-o grupa chiar usoara.
    problema este ca noi vrem sa dovedim ca este o grupa foarte grea si ca nu o sa putem sa ne calificam din ea... si o sa reusim performanta sa terminam sau pe 4 sau pe 5 :D
  • 0 (0 voturi)    
    despre nationala (Luni, 8 februarie 2010, 21:36)

    cata [anonim]

    buna grupa
    • 0 (0 voturi)    
      grupa d (Luni, 8 februarie 2010, 22:55)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui cata

      faina grupa
  • +1 (1 vot)    
    cea mai slaba grupa (Luni, 8 februarie 2010, 22:51)

    doru [anonim]

    nu va calificati ...rusine...
  • 0 (0 voturi)    
    fotbal (Joi, 11 februarie 2010, 17:33)

    cristian_clvip [anonim]

    e cea mai accesibila grupa pt unii-dar nu pt unii ca noi.sa dea d-zeu macar sa terminam pe locul doi sa nu ne facem mai mult de risul europei.vrem sa ne calificam:doar daca nu va mai fi interzis dopajul poate:))