FC Barcelona a castigat cu 2-1 disputa de pe propriul teren cu Getafe, catalanii terminand partida de pe Nou Camp cu doi jucatori eliminati (Pique si Marquez). Intr-un alt meci, Real Madrid s-a impus fara nicio emotie in fata celor de la Espanyol, scor 3-0, distanta dintre cele doua mari rivale ramanand aceeasi - 5 puncte.

Barcelona a terminat in 9 jucatori de camp disputa cu Getafe (Pique a fost eliminat in minutul 23, iar Marquez in minutul 92), catalanii bifand pana la urma o victorie foarte importanta. Au marcat Messi (5') si Xavi (66') pentru Barcelona, respectiv Soldado (93') pentru Getafe.

Real Madrid a castigat fara nicio emotie partida cu Espanyol, golurile galacticilor fiind marcate de Sergio Ramos (5'), Kaka (29') si Higuain (90').

Tot sambata, Valencia a castigat cu 2-0 disputa de pe Mestalla cu Real Valladolid.