Cristi Chivu dupa accidentarea cu Chievo: Traiesc a doua viata

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 februarie 2010, 13:14 Sport | Fotbal

Chivu, revine in aprilie
Foto: captura gazzetta dello sport
Cristi Chivu ocupa un loc important in editia tiparita a cotidianului Gazzetta dello Sport de sambata, capitanul echipei nationale a Romaniei vorbind in premiera cu jurnalistii italieni  despre "a doua sa viata", cea dupa accidentarea teribila suferita in partida cu Chievo. "Sotia mea s-a speriat cand a vazut cicatricea", a declarat Chivu.

"Pot sa spun ca traiesc a o doua viata. Dupa operatie am vrut sa vad accidentarea la televizor. Sotia mea s-a speriat ingrozitor cand a vazut cicatricea. Mie nu mi-a fost teama deloc, ma ingrozea doar gandul ca nu-mi pot vedea fetita", a declarat Chivu pentru Gazzetta dello Sport (citat de gsp).

In ceea ce priveste intoarcerea pe gazon, capitanul nationalei este extrem de optimist, Cristi sperand sa imbrace tricoul Interului la sfarsitul lunii martie.

"Sper sa ma intorc cat mai repede, undeva la finele lui martie as dori sa fiu pe gazon pentru a cuceri titlul in Serie A si Liga Campionilor", a conchis internationalul roman.

In alta ordine de idei, Chivu a mai precizat ca va purta cat de curand o masca de protectie realizata din fibra de carbon. Aceasta a costat aproximativ 700 de euro si a fost facuta special pentru a-l proteja pe fundas de o eventuala noua accidentare.

Internationalul roman Cristian Chivu s-a accidentat  in timpul primei reprize a partidei din Serie A dintre Inter Milano si Chievo Verona (scor 1-0), din data de 6 ianuarie.  Incidentul s-a petrecut in primul minut de prelungire al reprizei, fundasul roman fiind transportat cu ambulanta la spital. Ulterior, Chivu a fost operat pentru a i se elimina hematomul produs dupa accidentare.


Citeste mai multe despre   























7341 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 14:09)

    Sache [anonim]

    Sa-i dea Dumnezeu sanatate si sa-l ajute sa treaca peste acest accident!
  • +7 (7 voturi)    
    NASOL (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 14:46)

    toma [anonim]

    tin-te tare cristi !!!
    daca continui cum ne-ai obisnuit,o sa treci si peste asta !
    SANATATE !
  • +3 (3 voturi)    
    credinta (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 15:58)

    dobrin [anonim]

    Cristi,ne rugam pentru tine .Sa te ajute Dumnezeu sa treci si peste asta.Esti un spotiv bun si ai spirit de luptator.Niky Lauda,pilotul de formula unu nu s a lasat de concursuri nici dupa un accident de groaza.La nivelul vostru de campioni caracterul isi spune cuvantul.Doamne,ajuta-l !
  • +3 (3 voturi)    
    Sanatate! (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 16:03)

    Audit [utilizator]

    Bafta, sanatate, multa incredere in tine si in Dumnezeu.
    Esti un tip deosebit si respectat de lumea din afara sportului si cred ca asta inseamna foarte mult.
  • -1 (1 vot)    
    Traumatisme craniene (Duminică, 7 februarie 2010, 6:52)

    Medic google [anonim]

    Traumatismele craniene vor duce dupa varsta de 45-50 de ani la afectiuni grave ale sistemului nervos. Dementa senila sau chiar boala Alzheimar. Cred ca ,din pacate, cariera sportiva a lui Chivu sa incheiat. ii doresc multa sanatate! Sa-l intrebe pe Seitan daca poate primi o "pensie nesimtita" in raport cu contributia lui la fondul de pensii!
    • 0 (0 voturi)    
      precizare (Duminică, 7 februarie 2010, 9:30)

      medic adevarat (nu google) [anonim] i-a raspuns lui Medic google

      "Traumatismele craniene vor duce dupa varsta de 45-50 de ani la afectiuni grave ale sistemului nervos"
      In loc de vor duce trebuia sa scrii "pot duce".
      Dementa senila, cum spune si numele, se produce la varste inaintate, fara a avea legatura cu traumatisme anterioare.
      Boala Alzheimer, in care se acumleaza niste proteine patologice (amiloid) in celulele nervoase tot nu are legatura cu traumatismele craniene.
    • 0 (0 voturi)    
      dr. Halal (Duminică, 7 februarie 2010, 10:35)

      paramedic [anonim] i-a raspuns lui Medic google

      daca ar fi atit de simplu cum spui matale, medicina s-ar da la liber, prin retelele de magazine second-hand: ti-ai trage-o pe tine asa cum tragi un pulover si gata, ai deveni medic de familie - familie buna sau prasta, asta e alta discutie.
  • 0 (0 voturi)    
    Cicatricea aia. . . (Luni, 8 februarie 2010, 9:03)

    gheorghe [anonim]

    . . . este o cicatrice post-operatorie si nu cea rezultata in urma contactului propriu zis. Pentru ai indeparta hematomul subdural era nevoie sa se indeparteze o parte a scalpului. Fara discutie ca fotbalistul a suferit o accidentare serioasa( in parte si din vina lui) dar nu inteleg de ce ar avea nevoie Chivu de o compatimire generala si o vaicareala colectiva atat de intensa. Si eu ii doresc o insanatosire grabnica si o revenire pe terenurile de fotbal in deplinatatea fortelor si a talentului sau dar . . . cu mai multa discretie ca e mai bine!