Prandelli: "Mutu trebuie sa inteleaga care sunt adevaratele valori in viata"

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 14:42 Sport | Fotbal

Prandelli, alaturi de Mutu
Foto: AGERPRES
Cesare Prandelli, antrenorul Fiorentinei a sustinut, sambata, o conferinta de presa in cadrul careia a vorbit despre situatia dificila in care se afla atacantul echipei sale, internationalul roman Adrian Mutu.

"Am vorbit cu Adrian si pentru mine e o situatie stanjenitoare. Stie foarte bine ca a facut o prostie. Noi le-am spus intotdeauna baietilor ca trebuie sa semnaleze medicilor chiar si cand isi schimba pasta de dinti. Mutu va continua sa se antreneze, si ne-am gandit la diferite variante. El trebuie sa isi revina stand impreuna cu familia sa. Mutu trebuie sa inteleaga care sunt adevaratele valori in viata. Cand isi va reveni din soc se va antrena din nou alaturi de echipa, dar acum vreau sa ramana pe cat posibil alaturi de cei dragi", a declarat Prandelli, potrivit Fiorentinanews.     

In ceea ce priveste starea de spirit a echipei, Prandelli a mentionat: "Suntem sensibili si aceasta stire a fost o lovitura dura, dar am incredere in capacitatea echipei de a se mobiliza. Este un motiv in plus pentru multi dintre jucatori de a da mai mult pe teren, din punct de vedere al comportamentului. Paradoxal, aceasta lovitura ar putea fi un avant pentru noi".

"Eu personal sunt deziluzionat, preocupat, infuriat, dar linistit deoarece am motive destule. Sper sa il avem pe Mutu inapoi la echipa in luna mai", a adaugat antrenorul Fiorentinei. (Firenze Viola)

Mutu este sustinut de intreaga echipa, Sebastian Frey, portarul Fiorentinei aratandu-i sambata sprijinul sau: "Imi pare rau ca Adrian Mutu are necazuri. Sunt foarte bun prieten cu el si sper sa-l revad curand jucand. Nu ma dezic de el, pentru ca il cunosc foarte bine si stiu cum e cu adevarat. Adrian e un tip foarte puternic care va trece cu bine si peste aceasta problema".

Depistat de doua ori pozitiv in 2010, Mutu risca o pedeapsa de patru ani, dar isi poate diminua pedeapsa daca reuseste sa demonstreze ca nu are nicio vina.

Diana Bianchedi, membra in Comitetul de monitorizare a dopajului din cadrul Ministerului italian al Sanatatii, precum si membra in Comisia de Control din cadrul CONI: "Mutu risca foarte mult pentru ca e recidivist. In baza regulamentului sportiv, Mutu e recidivist si risca patru ani de suspendare. Pentru a obtine o sentinta mai usoara, el trebuie sa spuna clar si precis cum a intrat acea substanta in corpul sau si trebuie sa demonstreze, mai presus de toate, ca nu a existat nici vina, nici neglijenta. Daca nu exista niciun precedent, ar fi scapat mai usor, poate doar cu o mustrare. Cand va fi data sentinta? Mutu va fi audiat de procurori si acest lucru va dura cel putin o luna. Dupa audieri, sentinta e imediata". (Repubblica.it)


Citeste mai multe despre   























5354 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    sa ne rugam (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 15:05)

    amidonaa [anonim]

    ne rugam sa-l suspende. i-ar face un bine, lui, noua si celor care, in general, nu se pot tine de cateva reguli simple.
    • +2 (8 voturi)    
      ce va mai place (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 15:34)

      eu [anonim] i-a raspuns lui amidonaa

      sa faceti pe desteptii de pe banca!
      • +2 (4 voturi)    
        Mda... (Duminică, 31 ianuarie 2010, 0:10)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui eu

        Iar tie se pare ca iti place sa faci pe prostul. Desi, mai degraba nu cred ca te faci, ci chiar esti...
  • -3 (15 voturi)    
    DROGATUL (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 15:37)

    claude [anonim]

    DACA VREI SA MAI JOCI FOTBAL, JOACA IN CURTEA SCOLII, SAU PE CALCULATOR CA ACOLO NU O SA STRIGE NIMENI DIN TRIBUNA "DROGATUL". N-AI INVATAT NIMIC DE LA HAGI, GH. POPESCU, DAN PETRESCU, LACATUS, BELODEDICI.... Ups! am spus numai stelisti..... LUPESCU, REDNIC, KLEIN, ANDONE.
    SA-TI FIE RUSINE DOMNULE MUTU, FACI DE RAS O INTREAGA NATIUNE.......................
  • +1 (11 voturi)    
    asadar (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 16:25)

    praf [anonim]

    sa se lase de fotbal. e terminat. hai acasa. chiar nu mai sunt si alti jucatori? oricum, chivu, marica, mutu, etc...sunt o generatie de luzari...care e problema? daca mutu cu aducea, titluri, calificari, etc, mai spuneam, dar asa...ce-am avut si ce-am pierdut...sictir cu mutu, si cu chivu, si cu marica, si cu toti tricolorii actuali. rusine fotbalului romanesc!!!
  • +2 (2 voturi)    
    poiana lui Iocan (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 17:36)

    moromete [anonim]

    Oricare ar fi rezultatul mult mediatizatei "patanii" a lui Mutu, rau nu o sa-i fie. Patima cu care se comenteaza scoata la iveala multa prostie: un om cu pic de minte nu sta cu ochii cascati la viata altui om pentru a-l adula sau a arunca in el cu noroi, indiferent de pozitia lui sociala. Este firesc ca un sportiv de performanta sa starneasca admiratie pentru cunoscatori ai sportului. Insa, fara a uita ca ramane un om supus greselii. Ca fiecare om. Se vede treaba ca dupa ce l-au numit briliant, il fenomeno, acum ca a gresit, dispare idolul pe care l-au creat si confruntati cu propria iluzie, isi indreapta furia spre ‘vedeta’ care chiar nu are nicio vina in relatie cu ei.
  • +3 (5 voturi)    
    Lasa-neeeeeeeeeeee (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 19:45)

    Crapu [anonim]

    Mutu ori e prost ori e timpit, ca drogat sigur e.
    Ce mare briliant, "il fenomeno"...un ratat, care a costat nationala Romaniei vre-o 3 sau 4 descalificari in competitiile majore.
    Basta con Mutu..la commedia e finita!!
  • +3 (3 voturi)    
    Pai da... (Duminică, 31 ianuarie 2010, 0:08)

    Cristi [anonim]

    In general politica pare ca e urmatoarea... Baieti, nu-i nimic daca "gresiti" (a se citi daca va "drogati" sau faceti alte prostii)... Pana la urma veti fi iertati. O luna, doua, patru, noua, nu conteaza. Pana la urma veti scapa. Ieftin. Prin urmare, ca sa rezum, ideea e ca multi (admiratori fanatici ai infractorului prins, antrenori, presedinti de cluburi, presa, indivizi interesati ca jucatorul/sportivul sa le poata aduce bani - adica comisioane din transferuri - oficialitati UEFA si FIFA, etc.) duc, in fapt, o politica de incurajare a infractorului. Mai mult sau mai putin fatisa. O adevarata retea care se solidarizeaza din motive care le apara interesele diverse si care indulceste infractiunea pana la minimalizarea sau inexistenta ei. Adica, cu alte cuvinte, aia (sportivii dar nu numai ei) care sunt seriosi si isi vad de treaba, muncesc cinstit fara sa se se indoape cu pastile de "slabit" sau alte "energizante", sunt, nu-i asa?, doar niste fraieri. Cam asta rezulta din tot ce-am observat in ultimele doua zile ca s-a discutat si comentat in legatura cu cazul Mutu. Rusine! Trisorii sunt ca si hotii si trebuie tratati ca atare. Iar Mutu a dovedit ca este un trisor. Unul recidivist. Unul care ii inseala chiar si pe cei apropiati lui... Acesta e Mutu, "briliantul"! Mi se face si sila...
  • +1 (1 vot)    
    e TIMPUL ...tau (Duminică, 31 ianuarie 2010, 1:06)

    mutu`tzi gura [anonim]

    ...sa te retragi intr-un cartier shi sa te dai mare acolo ca eshti cineva ca ptr noi ai fost shi vei remane MUT.
    Vreau sa zic ca ai fost fara replica in multe aparitzii deci MUT .Partea prosta e ca MUTUL nostru inca se crede ca e cel mai bun shi nu shtie sa-shi tzina GURA mica,shi asha MUT cum e face galagie mare dar acum cred ca-i dau ashtia roshu` ptr 4 ani , sa vezi cum ii vine graiul ,deci MUT ...!!!
  • 0 (0 voturi)    
    adevar stiintific (Luni, 1 februarie 2010, 8:07)

    mambo [anonim]

    http://www.ziaruldeiasi.ro/local/un-cunoscut-medic-iesean-sare-in-apararea-lui-adrian-mutu~ni643m
  • 0 (0 voturi)    
    mutu (Luni, 1 februarie 2010, 12:12)

    costi [anonim]

    Parerea mea e ca se exagereaza prea mult cu ceea ce se spune despre Mutu. Ne zorim cu totii sa-l numim drogat, terminat si sa ne amintim cum am pierdut nshpe mii de calificari cu mutu in teren. E o pastila de slabit oameni buni, nu-i altceva. OK, ceea ce a facut se incadreaza in categoria 'cat de destepti sunt fotbalistii', dar rautatea cu care noi, romanii raspundem la ceea ce i se intampla lui Adrian Mutu e pur si simplu socanta. V-ati bucurat cand Mutu a dat gol Italiei si conduceam campioana mondiala cu 1-0? V-ati bucurat cand cu golurile lui Mutu ne-am calificat la Euro? Dar cand va uitati la rezumatele alea de la ProTV din Ch. League si dadea Mutu cate 2 goluri va simteati mandrii, macar putin, ca sunteti romani si ca un roman face ce Mutu?
    Nu spun sa-l aclamam. Sunt departe de a fi un fan al lui Mutu. Comportamentul lui din afara gazonului e reprobabil. Nu ai ce cauta cu alde fratii fecali, cu Nicu Gheara, Cu Buturovic sau cu altii interlopi periculosi la fel cum Geoana n-avea ce cauta la Vantu cu o noapte pana in confrunatarea cu Base. Dar daca toata aceasta noua problema a lui Mutu se datoreaza unei banale pastile de slabit, pe care multi oameni o iau ( si ei sunt drogati? ) atunci Mutu merita daca nu clementa, macar mai putina inversunare din partea celor ce-l tot injura cu atata patos.
  • 0 (0 voturi)    
    mutu? (Luni, 1 februarie 2010, 12:41)

    andut [anonim]

    m-am saturat de acest mutu, care n-a fost niciodata un mare jucator. noi i-am privit cu sufletul la gura, el n-a avut pic de respect pt public, pt sport. cu siguranta nu privim incotro trebuie, nu spre mutu. mai sunt si altii. in ceea ce priveste pedepsirea lui, chiar nu imi pasa. n-as vrea sa-l mai vad la nationala niciodata, a demonstrat ca pt el nu conteaza.