Mutu, prima declaratie: Nu am facut nimic rau

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:36 Sport | Fotbal

Soc pentru Mutu: a fost depistat "pozitiv" si contra lui Lazio!
Foto: Rompres
Depistat pozitiv cu sibutramina, Adrian Mutu risca o suspendare de pana la patru ani, lucru care ar putea insemna practic sfarsitul carierei romanului. "Nu am facut nimic rau", sunt primele cuvinte ale atacantului Fiorentinei dupa noul scandal de dopaj in care este implicat.

"Sunt intr-o stare de soc, nu am facut nimic rau", a declarat Mutu, romanul fiind citat de site-ul oficial al Fiorentinei.

De asemenea, atacantul roman a postat un mesaj pe pagina sa de Facebook: "Unele momente in viata nu pot fi descrise in cuvinte. Tot ce se va lamuri este ca nu sunt vinovat. Am nevoie de liniste pentru a imi pregati apararea".

"Sibutramina este pe lista substantelor interzise, fiind incadrata la stimulente. Creste travaliul inimii, duce la o irigare si la o oxigenare mai buna. Este interzisa numai in timpul competitiilor sportive. In ziua de astazi, chiar si la trei zile de la administrare ea poate fi depistata in corpul sportivului. I se va face contraexpertiza", a declarat Graziela Vajaiala, seful Agentiei Nationale Antidoping (gsptv).

Interesant este faptul ca italienii au postat deja un sondaj catre fani, acestia fiind pusi sa il aleaga pe urmasul lui Adrian la formatia Viola - Antonio Cassano (Sampdoria), Julio Baptista (Roma), Jeremy Menez (Roma), Giuseppe Rossi (Villarreal), Tommaso Rocchi (Lazio).

In alta ordine de idei, Adrian Mutu urmeaza sa fie suspendat de Federatia Italiana de Fotbal pentru 60 de zile pana la rezolvarea cazului.


Citeste mai multe despre   



















9229 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Io zic asa (Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:47)

    sile [anonim]

    Daca se stia cu antecedente si totusi a luat pastile airea, de capul lui, sa fie totusi suspendat pentru prostie.
    • -8 (14 voturi)    
      ... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:56)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui sile

      eu zic ca ti-ai gresit cariera, trebuia sa fii judecator sau cine stie clovn.
  • +7 (13 voturi)    
    Asta este (Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:50)

    cosmin [anonim]

    Cam asa se intampla cand te pui cu Nasu' Nicu Gheara ...
  • +20 (24 voturi)    
    La ce foloseste sibutramina unui sportiv? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:56)

    Dr. Moebius [anonim]

    Draga Hotnews, dragi fani ai fobalului, mi se pare incredibil ca absolut nimeni nu explica cu limpezime la ce foloseste aceasta substanta unui sportiv.
    Care sunt avantajele pe care le are organismul unui sportiv cand se "dopeaza" cu sibutramina? de ex. cand iei EPO iti creste numarul de celule rosii, cand iei anabolizanti iti creste masa musculara, etc.
    Ce face sibutramina? Ca efecte secundare negative are cu carul si de aceea Agentia Europeana pt medicamente cere sa fie interzisa incepand cu..2010! Iar Franta a interzis molecula asta in 2007.

    Un medic sportiv italian explica ca de fapt sibutramina ar avea efecte euforizante, ar fi un substitut de cocaina si n-are avantaje fizice pt un sportiv.

    Adica Mutu e in situatia unui fost toxicoman care lupta cu dependenta fata de droguri dure inlocuindu-le cu niste substante legale.

    Numai ca UEFA si FIFA interzic sibutramina! De ce? Care e ratiunea medical-sportiva?

    Mutu e un tiganas roman cu mare talent la fotbal si care a avut ani de glorie in Italia, va ramane in istoria clubului Fiorentina.
    Imi pare rau de viata sa personala dezordonata, el a fost un foarte prost exemplu de comportament pt multi tineri fotbalisti.

    Insa talentul sau e real, asa cum era real talentul lui Maradona drogatul si Balaci alcoolicul !
    • +6 (12 voturi)    
      Conteaza? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:05)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Dr. Moebius

      E pe lista si ti-a gasit-o? Asta e!
    • 0 (14 voturi)    
      Invidia motorul romanesc! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:07)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui Dr. Moebius

      Diferenta de romanism specific este ca "drogatul" Maradona nu a fost nici-o data renegat de argentinieni ,ca si "drogatii" de la Hollywood sau ,beatl-sii sau Mick Jagger etc.Noi ridicam piatra din invidie si din neputinta de a face ceva contra oeirului Becali sau pietrarului Videanu!
      • +9 (13 voturi)    
        Diferenta e (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:45)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

        ca drogatul Maradonna a luptat pentru Argentina si a ajuns pana in finala la Mondiale, nu a jucat in bataie de joc precum Mutu la Europenele trecute. Nu mai fa comparatii nepotrivite.
        • 0 (0 voturi)    
          pentru ca e tot un roman (Vineri, 29 ianuarie 2010, 14:27)

          hm [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

          asta nu ii face pe romani mai buni. cel putin pe cei ce se bucura ca respectivul fotbalist se va duce in sfarsit la fund.
        • -1 (1 vot)    
          tu ce Europene ai vazut... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 19:36)

          unu [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

          caci atunci cind grozavul Tamas lufta si luam gol cine venea in aparare din virf? MUTU!
          Cine a marcat pt. Romania? MUTU! Cine a depus cel mai intens travaliu pe teren, alaturi poate de Chivu? MUTU!
          Asa ca lasati-o mai incet la acuze; da are niste probleme comportamentale, nu este cel mai bun exemplu de urmat, dar la fotbal altul mai bun ca MUTU nu avem la momentul asta.
          E mai usor sa-ti aduci aminte de necazuri decit de reusite/merite.
          Hai pa, ca m-am saturat de "in sfirsit a murit si capra vecinului"
          Meritele care le are MUTU, nu le puteti lua orice s-ar zice.
      • +3 (3 voturi)    
        Culmea! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:08)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

        Il compari pe Maradona cu Mutu! Chiar nu mai avem acea masura care sa ne faca sa evitam ridicolul.
    • +4 (10 voturi)    
      la ce foloseste? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:21)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Moebius

      La acelasi lucru la care foloseste si prostia: la un sfarsit urat de cariera sportiva!
  • +10 (14 voturi)    
    Exact:) (Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:57)

    anonim [anonim]

    Doar nu a omorat pe nimeni, ce naiba:))))))
    Mutule fii barbat si accepta-ti soarta!
  • +5 (9 voturi)    
    prea mult... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:34)

    ea [anonim]

    deja prea mult se vorbeste despre acest baietas care o fi bun la dat cu piciorul in minge dar nu chiar asa cum vor unii sa-l scoata...mare "briliant" al fotbalului; s-o fi nascut inzestrat cu oareshce talent dar...pacat, nu a facut nimic sa-l perfectioneze; sunt intrigata de faptul ca mass media acorda atata atentie unui... "nimeni" pana la urma si nu difuzeaza nicio informatie despre Zoltan Kelemen,tanarul care a reprezentat cu cinste Romania la Europenele de patinaj artistic de la Tallinn si care va participa si la Olimpiada de la Vancouver; dar in fotbal se "misca" foarte multi bani negri...pe cand in patinajul romanesc... PACAT !!! mai exista si alte spoturi, nu numai fotbal! POATE FI A. Mutu UN MODEL PENTRU TINERI? Ma indoiesc.
  • +7 (9 voturi)    
    mai lasati-ma mai (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:54)

    lmc [utilizator]

    cu Mutu asta ...
    sunt vreo 5 articole in prima pagina a hotnews-ului! Ce e asa mare stire treaba asta? Nici in campania electorala nu erau atatea articole / candidat pe prima pagina!
  • 0 (0 voturi)    
    Mult de vorbit (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:14)

    cetateanul [anonim]

    Desi au dreptate astia cu dopajul, totusi, oamenii nu suntem la fel din nastere, ca sa zicem ca jucam in conditii egale, nu avem acelasi timp de reactie, IQ, globule rosii, testosteron, capacitate pulmonara, cardiaca, etc. Mai rau este ca vine din spate dopajul genetic, ati inteles bine, suna a SF, dar exista, pt. a introduce un gen in muschi, se foloseste un virus neutru numit vector, care inainte a fost manipulat cu un gen, odata introdus in muschi el modifica celulele si acestea actioneaza diferit, un medicament in acest fel este Repoxygen (circula pe piata neagra), care ajuta celulele sa se oxigeneze mai bine de o forma permanenta si nu se poate detecta la analize de doping.
  • +2 (2 voturi)    
    Nooo, nimic rău!! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:15)

    mamacerghida [utilizator]

    Nici când trăgeai linii de un kilometru pe nas nu era rău, nooo, te simțeai foarte bine!
  • +1 (1 vot)    
    pacat (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:18)

    dicles [anonim]

    pacat Adriane, ai fi putut fi urias...
    • 0 (2 voturi)    
      ? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 14:32)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui dicles

      Sa nuitam ca are 31 de ani....
  • +3 (3 voturi)    
    Mda... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:26)

    Cristi [anonim]

    Nici sibutramina n-a luat nici gura nu-i miroase... Jenant. Si mai e o vorba veche, romaneasca... Cine se scuza, se acuza. Simplu. Bai Mutule, si mai e ceva: un sportiv profesionist NU ia medicamente de capul lui! Si gata, deja se vorbeste prea mult despre o haimana cu iz interlop. Oricum nu i-au murit laudatorii... Inca se aud tipand in cor ba ca Mutu e nevinovat, ba ca totul e o conspiratie, ba ca Maradona s-a drogat si el si conationalii lui nu l-au luat in tarbaca, etc... Toate, simple prostii de adormit fraierii care mai pot inca crede ca de capul acestui individ mai este inca ceva.
  • +3 (3 voturi)    
    "Sunt intr-o stare de soc, nu am facut nimic rau" (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:34)

    Dorin [anonim]

    Nasol. Era mai bine cand erai in starile alea euforice, cred si eu. Hai pa! Ti-ai tras-o cu mana ta Mutule! Nu Mutule, nu despre liniile alea albe de cocaina pe care le tragei cu cativa ani in urma e vorba... Ci despre faptul ca ti-ai tras-o singur singurel carierei tale. Ti-ai dat singur un sut in cur si acum va trebui sa platesti. Fitzele, comportamentul sportiv dezordonat si tatuajele, iata!, se razbuna mai devreme sau mai tarziu...

    P.S. Dar nu fii atat de ingrijorat! Ai inca multi admiratori fanatici (iata-i prezenti si pe-aici) pentru care inca esti idolul lor indiferent ce-ai face!
  • +3 (3 voturi)    
    satul (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:36)

    cristi c. [utilizator]

    ce tot atat mutu? ce: cand ii era bine ,conducea masini de lux,curve,petreceri,prezentari de moda,betii. etc. se gandea la carierele altor jucatori sau la acei suporteri cu nici 100E pe luna? intotdeauna a fost un arogant prost si increzut. sa-l suspende 4 ani si sa fie obligat sa plateasca cei 17mil E amenda!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Tartanica (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 14:33)

      nia [anonim] i-a raspuns lui cristi c.

      Il bagati prea mult in seama pe bazdagania asta de arogant.Ati vazut cum da el interviuri din varful limbii cu accent de italian ? Eu imi akit singurel amenzile /sa faca si el la fel, Bafta mutulei , o sa ai nevoie
  • +2 (2 voturi)    
    Ziarul ZIUA si-a incetat aparitia. (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:36)

    cristi [anonim]

    :))
  • -1 (1 vot)    
    Popor de filozofi (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:50)

    Cisco [anonim]

    Vad ca am devenit un popor de filozofi si de oameni care ne dam cu parerea despre orice si oricine.
    Poporul argentinian il iubeste pe Maradona, neconditionat. Cu bune si cu rele, este al lor. Noi punem intotdeauna conditii. Vrem perfectiune. Vrem asta, vrem cealalta, intotdeauna vrem cate ceva in plus, nu ne este suficient nimic, niciodata. Il vrem sau discutam, de pilda, despre Mutu ca model pentru tinerii din Romania. Asta de unde, oare, am mai scos-o? Cum apare cineva, indiferent de domeniu, brusc trebuie sa fie un model pentru tineri, cu sau fara voia lui, noi l-am ridicat imediat la rangul de model, il facem sfant fara sa-l intrebam de sanatate... gata, am decretat, de acum incolo individul trebuie sa fie perfect, nu are voie sa greseasca in veci, e un model si trebuie sa se poarte ca atare si sa isi asume acest nou statut pe care noi l-am ales pentru el. Gata, am spus! Ordin! Asa si nu altfel trebuie sa fie, ca doar e vointa poporului, a multimii, a gloatei.
    Adrian Mutu e un sportiv. Un sportiv bun. Atat. Sa discutam despre ceea ce face pe teren. Despre rezultatele sau insuccesele lui. Imperfectiunile, imaturitatea si prostia de care, aparent, da dovada uneori, sunt apanajul fiecaruia dintre noi. Cu totii am facut tampenii, mai mari sau mai mici, in viata. De aceea, ar fi cazul sa discutam mai relaxat. Fara inversunarea asta prosteasca. Am devenit peste noapte filozofi si forumisti. Nu ne ajunge datul cu parerea. Trebuie, neaparat, sa fim inversunati, sa fim razboinici. Sa aruncam cu piatra, sa dam verdicte, sa judecam, sa ne incrancenam. Am uitat sa fim buni, deschisi si relaxati. Nu mai putem vorbi in liniste, fara a ne imagina ca rostim adevaruri absolute.
    Da, Adi Mutu are o problema. Haideti sa-l lasam sa o rezolve, daca va putea, si sa nu ne bucuram de ceea ce i se intampla. Haideti sa nu mai fim, tocmai noi, atat de pretentiosi, atat de perfectionisti. Suntem oameni, cu totii.
    • +3 (3 voturi)    
      Da, suntem oameni cu totii... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 14:15)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Cisco

      Insa nu toti facem ce face Mutu si altii care incalca regulile si legile. Despre asta este vorba. Toti gresim dar nu toti gresim la fel de grav. Pe de alta parte, ca o scurta paranteza, poporul argentinian nu-l iubeste neconditionat pe Maradona iar comportamentul de interlop al argentinianului a fost deseori sanctionat de presa din tara sa... Ai uitat cam prea repede injuraturile si limbajul suburban folosit de Maradona la acea conferinta de presa ce a urmat ultimului meci pe care selectionata pe care o antreneaza il disputase? Dar, in fine, nu despre Maradona vorbim aici... Maradona nu este un exemplu de urmat nici ca om, si nici ca sportiv care, cu multa aroganta si obraznicie il jignea pe Pele. Aici vorbim despre un terchea-berchea plin de fite si de tatuaje care a "gresit" mult prea des si caruia n-avem dreptul sa-i tot cautam in coarne doar pentru ca e talentat. Cautatul in coarne nici acasa in familie nu trebuie sa-l facem cu proprii nostri copii! Si e lesne de inteles de ce nu trebuie s-o facem, nu? Si, la urma urmei, ce e rau in a-ti dori sa fii perfectionist? Trebuie sa invatam sa fim corecti si drepti, sa urmam cu adevarat modele si sa fim intoleranti cu smecheria si manelismul comportamental pe care-l afiseaza cu obraznicie si superioritate unii sportivi (mai ales fotbalisti) de pe la noi... Dar nu numai sportivi. Desigur, nimeni nu este perfect dar Hagi, de exemplu, a avut o viata sportiva demna de urmat si de admirat. Si, nu-i asa?, si Hagi, la urma urmei, e om... Si putea sa "greseasca". Eu personal nu tolerez astfel de "greseli". Mai ales ca, in cazul lui Mutu, se repeta mult prea frecvent. Avem nevoie de sportivi seriosi si ambitiosi. De modele de urmat. Nu de fitosi care cred ca li se cuvine totul doar pentru ca ar avea talent. Mentalitatea ta amice e una extrem de paguboasa. A ierta e omeneste si crestineste. A tolera este o prostie care nu face decat mai mult rau. Si nu rezolva problema.
    • +2 (2 voturi)    
      REZULTATE (Vineri, 29 ianuarie 2010, 14:22)

      valin [anonim] i-a raspuns lui Cisco

      Corect , daca tot e iubit atat de mult MUTU ca si MARADONA sa discutam de rezultate !!!
      MARADONA : UN titlu mondial la tineret - UNDER 19-1980; UN titliu mondial la seniori-1986; O FINALA mondiala la seniori -1990; DOUA titluri in ITALIA consecutive NAPOLI-1986 si 1987,performante neegalate de atunci de NAPOLETANI ; O CUPA UEFA cu NAPOLI-1987; Un titlu cu BARCELONA 1982 !!!!!
      MUTU : NICI UN TITLU SAU CUPA PE UNDE A TRECUT !!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      bravo (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 7:33)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Cisco

      bravo Cisco,ai spus ce trebuia spus.Eu, ca romanca, sunt alaturi de Mutu,am fost mandra de el cand era in culmea gloriei si nu ma dezic de el acum cand e la pamant....ii doresc multa noroc !
  • 0 (0 voturi)    
    prostie (Vineri, 29 ianuarie 2010, 15:06)

    razvan949 [anonim]

    Pacat de talentul lui mutu, dar din pacate nu are nimic in capu' ala, creier zero!
    De data asta daca va fi suspendat, pare ca si-a terminat cariera, nu vad cine l-ar mai lua, are deja 31 de ani, de doua ori depistat pozitiv, sincer, cred ca daor in romania mai poate juca, poate nu e asa.
  • +1 (1 vot)    
    Daaa, siguuur... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 15:16)

    George [anonim]

    N-ai facut nimic rau... Doar ai dat-o in bara! Nu mingea. Cariera. Esti penibil Mutule!
  • +1 (1 vot)    
    care e ala fara vina? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 15:40)

    cive [anonim]

    sa arunce primul piatra. hai ba lasati omul in pace. o sa-si primeasca pedeapsa care trebuie nu de la noi....ca doar nu-l judeca in romania....stati si voi linistiti mai beti o cafea, mai iesiti in strada ca avem probleme mari aici in romania.
    • +1 (1 vot)    
      Depinde despre ce "vina" vorbim baietel... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:50)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui cive

      Ca vinile astea sunt si ele mai mult sau mai putin grave si cu implicatii mai mici sau mai mari. Nu crezi? Eu, de exemplu, as putea arunca cu piatra in Mutu pentru ca nu m-am drogat in viata mea, am fost corect cu cei din jur, n-am inselat pe nimeni si mi-am facut constiincios treaba in orice situatie. Altii isi construiesc imaginea pe smecherie si obraznicie, incalcand orice regula si lege sfidandu-i pe cei care chiar le respecta. Si noi ce-ar trebui sa spunem acum? A "gresit" saracu'... Nu? Hai baieti, incurajati-l pe Mutu! Cautati-i in coarne ca asta si vrea. Sa-l alintam si, eventual, sa-i facem si statuie unui terchea berchea cum a demonstrat ca e. Nu-i asa mai "cive"?
      • -1 (1 vot)    
        poti sa te.. (Vineri, 29 ianuarie 2010, 20:20)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Poti sa te droghezi tu cu toate drogurile posibile si tot nu o sa ajungi nici jumatate din Mutu
  • +3 (3 voturi)    
    Esti foarte naiv (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:05)

    Audit [utilizator]

    daca la 31 ani nu stii ca trebuie sa consulti medicul echipei sau medicul personal pentru orice medicament care il iei. Sau crezi ca ceilalti au dat in mintea copiilor si "inghit" tot ceea ce afirmi tu.
  • +2 (2 voturi)    
    k (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:19)

    me [anonim]

    hai ca va place si voua subiectul asta, nu va mai plangeti. daca nu era stirea asta, toata media putea sa-si ia o luna concediu...si la meteo pomeneste de el.
    lasati omul in pace ca stie el ce are de facut...sanatatee
  • +1 (1 vot)    
    Mutu - prima declaratie... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 19:53)

    Sarsaila [anonim]

    Pai Mutu vorbeste????!!!!???
  • 0 (0 voturi)    
    Errare humanum est, Perseverare diabolicum ... (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 7:19)

    Vostradamus [anonim]

    Motto : Ce- fi oare, ce-o fi oare,
    Nu mai ai joc de picioare
    Sau ti-e dor de prafuri tari
    Prin cluburi cu lautari ?

    Nomadului chefliu si kurvar ii sta bine cu cortul, sau epopeea fiului ratacitor :

    Din Calinesti hop la Pitesti,
    Si-apoi hai la Dinamo-n Bucuresti.
    Un salt urmeaza la Inter Milano,
    Apoi prin cizma macaronara,
    Estompat de ceata londoneza
    Din care iese vajnicul Mourinho
    Ce-l neutralizeaza pe zingarello.

    Mai lunga-mi pare calea
    De la London la Torino,
    Dar parca tot la Firenze
    Ma voi simti mai bine.
    Mi-e dor din nou de vremuri prafuite;
    Las'ca-i trag eu si pe astia in piept...

    La convocarile Nationalei
    Fac numai ce vor muschiuletii mei;
    Manele, spritzuri, vrei nu vrei,
    Profit si merg si la femei.
    I-am ''jucat'' cum am dorit
    Pe Pitzi si Razvan cel iscusit.

    Iar mimarea prezentei pe gazon
    Cu olandezii si cu sarbii,
    Mi-a rotunjit substantial contul din Banca.
    Si mai spun unii ca nu sunt patriot...
    Acum, ca sunt in atentia presei mondiale,
    Sper ca ma convoci, Razvane !(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    pastilele de slabit . (Duminică, 31 ianuarie 2010, 10:07)

    mutulica [anonim]

    stie cineva care a mai servit aceste pastile tot sub forma de liniute se serveste si tot pe nara se trage cu foita de tigara goala sau cu alta bancnota rulata . bafto bello rumane.