Rodica Mutu: Eu am luat pastilele cu mine, in Italia si cred ca le-am uitat pe acolo

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 29 ianuarie 2010, 6:28 Sport | Fotbal

Rodica Mutu, mama atacantului Fiorentinei, Adrian Mutu, depistat pozitiv la un control antidoping, a declarat, joi, ca fiul ei a luat niste pastile de slabit pe care ea le uitase cand l-a vizitat in Italia si a precizat ca pe prospectul acestora nu scria nimic despre substanta interzisa sibutramina.

"Pe prospect nu scrie nimic. Este vina celor care au fabricat medicamentul. Eu inca nu am vorbit cu el, este cu avocatii. Mi-a transmis sa stau linistita. Este o prostie, nu a fost ceva intentionat. Eu am luat pastilele cu mine, in Italia si cred ca le-am uitat pe acolo. Cred ca le-a luat din curiozitate, ma laudam ca am slabit. El nu foloseste pastile de slabit. Pe cutie scrie ca este produs naturist si nu scrie ca ar contine substante interzise", a spus Rodica Mutu la postul Telesport, informeaza www.prosport.ro citat de Mediafax.

Atacantul echipei Fiorentina, Adrian Mutu, a fost depistat pozitiv cu sibutramina in urma unui test antidoping efectuat la 10 ianuarie 2010, dupa meciul cu Bari, din campionatul Italiei, a anuntat, joi, Comitetul Olimpic Italian (CONI).

Sibutramina, substanta folosita in tratamentul obezitatii, actionand prin reducerea senzatiei de foame, figureaza pe lista produselor interzise de catre Agentia Mondiala Antidoping.

Sibutramina este un derivat de amfetamina care, intr-o cantitate necontrolata, poate provoca persoanelor ce iau acel supliment alimentar tot felul de efecte secundare, precum nervi, irascibilitate, probleme de ritm cardiac si lipsa poftei de mancare.

Medicamentele ce contin sibutramina sunt Reductil, Reduxade si Zelium, ele fiind folosite pentru tratarea obezitatii sau supraponderalitatii.


Citeste mai multe despre   






















6088 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    .... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 6:35)

    pamfletaru [utilizator]

    Si maromota taia patratele de cascaval :))
    Ala care zice ca inghite povestea asta sa vina si sa-i asculte si pe politicienii nostrii spunand scuze privind autostrazile din Romania.... :D

    Chiar m-a amuzat treaba asta... hehehehe
    • +5 (9 voturi)    
      Un prost (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:10)

      Horea [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      Adevarul e ca Mutu e un prost. Ori te dopezi cu ceva adevarat, ori te abtii. Nu bagi in gura orice cacat, pentru ca asa ti se pare tie.
      Ar trebui sa se ia de mana cu Geoana si sa mearga impreuna la Vantu.
    • +2 (4 voturi)    
      ce vrajeala de arges are baba .... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:13)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      lasa-l bre sa-si vada de drogurile si femeile lui nu mai te baga matale, oricum fotbal nu mai joaca de vreo 10 ani mutu
    • +1 (1 vot)    
      Asta este la fel de puerilă (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:05)

      florinu [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      ca declarația pe care a dat-o când l-au prins cu cocaina: "Aveam disfuncții erectile..."
  • +12 (14 voturi)    
    saraca mama... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 6:58)

    seby [anonim]

    Mama lui Mutu tot incearca saraca sa isi apere fiul... Dar sunt convins ca nimeni nu crede ca a fost un accident... oricum, numai in situatia parintilor lui Mutu sa nu te afli zilele astea...
  • +5 (11 voturi)    
    Tu crezi ca suntem prosti (Vineri, 29 ianuarie 2010, 7:01)

    Cri [anonim]

    Cum sa ia din curiozitate fa.... Un fotbalist care a mai avut probleme in trecut se fereste de orice pilula. Cum sa ia asa de capul lui. Chiar crezi ca suntem fraieri...
    • -3 (5 voturi)    
      Probabil ca asa crede (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:27)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Cri

      Si in cazul tau nici nu greseste.
  • +6 (6 voturi)    
    Au mai fost cazuri (Vineri, 29 ianuarie 2010, 7:24)

    cobra [anonim]

    http://www.gandul.info/news/handbalista-simona-vintila-depistata-anul-trecut-tot-cu-sibutramina-a-scapat-de-suspendare-dupa-ce-a-dovedit-ca-substanta-se-gasea-in-pastilele-de-slabit-naturale-pe-care-le-lua-5454598
    Pe acest caz, pe de-o parte, Mutu a dat dovada de naivitate (după episodul Chelsea trebuia să sufle şi-n iaurt, adică să ceară părerea medicului dacă să ia sau nu acest medicament) şi, pe de altă parte, eu aş da în judecată fabricantul medicamentului pentru că nu a trecut în prospect tot ce conţine. Iar despăgubirea să fie corespunzătoare pierderilor pe care le va avea Mutu după acest caz.
  • +7 (11 voturi)    
    pe mine m-o convins (Vineri, 29 ianuarie 2010, 7:44)

    spion iliescu [anonim]

    ce mai, le-o uitat acolo si cand adi o vrut sa ia aspirina o luat un pumn de dinastea naturale. numa ca aveau ceva prin ele se pare.

    cred ca chestia asta o sa functioneze fara probleme in fata curtii...
  • +2 (6 voturi)    
    funny (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:06)

    vlad [anonim]

    povesti de adormit copii, isi merita soarta
  • 0 (8 voturi)    
    stiu cum s-a intamplat (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:09)

    Gogu [anonim]

    Coana Rodica a adus baiatului cadou de ziua lui niste supozitoare de slabit si i le-a bagat in coor fara voia lui in timp ce dormea.
    Are sanse sa scape cu varianta asta si daca face niste verificari descopera ca ma-sa e pe laba cu agenturili straine.
  • +5 (7 voturi)    
    mutu (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:10)

    Serban [anonim]

    Ca a luat sau nu e problema lui.Eu am ceva cu acel caracter indoielnic pe care il are.Si-a batut joc de mine la meciul cu sSrbia cand nici macar nu s-a sinchisit sa alerge.O faza a avut tot meciul.Ce ai facut ba Mutule la meciul ala?Iti raspund eu?
    Fapta a fost facuta si imi pare rau dar nationala nu mai avea nevoie de tine pentru ca ai dezamagit.
    • -2 (4 voturi)    
      Cum adica si-a batut joc de tine? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:26)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Serban

      Da' cine esti tu de are Mutu sau vreun alt fotbalist vreo obligatie fata de tine?
      • +2 (2 voturi)    
        are (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:34)

        impozitaru [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

        echipa nationala dincolo ca este reprezentanta oficiala a mea ca cetatean este si intr-o buna masura platita din impozite si taxe.
  • 0 (8 voturi)    
    nice try (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:10)

    tsunami [utilizator]

    uite una mai buna:
    la o ferma de pasari, un pui era prea gras si a inceput sa ia medicamente de slabit. datorita faptului ca incepuse sa se lase sanii, directia a hotarat ca trebuie sacrificata.
    s-a facut parizel din gainuse.
    parizelul a fost livrat la magazinu la care mutu isi facea cumparaturile.
    continuati voi d-aici, LLLLLOL
  • -2 (6 voturi)    
    nice try 2 (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:12)

    tsunami [utilizator]

    mutu a vrut sa se sinucida datorita dezastrului cutremurului din haiti.
    a rugat-o pe mama-sa sa se apuce de slabit si sa-i aduca si lui pastile.

    continuati voi d-aici
  • +4 (6 voturi)    
    S-o creada mutu! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:24)

    Sandel [anonim]

    Sigur ca da. Adrian copil curios care baga in gura tot ce prinde a gresit cutia si uite unde am ajuns. Saracul de el!
  • +1 (5 voturi)    
    Da (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:26)

    Costelus [anonim]

    Adriane mama uite ia pastilele astea ....da mamico....ia cu ceai mama ca o sa`ti faca bine....gata mamico le`am luat....bravo baiatu lu mama...acuma ma duc in club sa trag niste cocaina pa mami.
  • +1 (1 vot)    
    Mediator (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:37)

    nea caisa [anonim]

    contine sibutramina? Eu folosesc asa ceva.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa sunt mamele (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:43)

    Gica [anonim]

    intotdeauna mamele isi vor apara copii,... dar in acest caz lucrurile stau altfel.
  • 0 (2 voturi)    
    povesti nemuritoare (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:24)

    doru [anonim]

    in primul rand pastilele care contin sibutramina,normal ar trebui prescrise de medic dupa un contrul medical riguros,orice am zice e drog ....iar povestea asta cu mama e cusuta cu ata alba,de cand citesc din ziare este a patra sau a cincea varianta a mamei
  • -2 (6 voturi)    
    MIORITZA sa traiasca!!! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:25)

    Daniel [anonim]

    Ca ... asa-i romanu' ! "Asa-i trebe, mama lui de bogatan! N-am io, da' sa n-aiba nici el!"

    Mai romani, nu mi drag prostovanu' asta, Mutu, ca-i mut (de prost!) si si-a batut joc de talentul lui ... Ca-i atat de sigur pe el ca ... "prostul nu e prost destul daca nu e si fudul" ...
    DAR E ROMAN! Noi ar trebui sa-l aparam chiar daca am fi siguri ca-i vinovat! Voi de ce credeti ca englezii l-au condamnat sa plateasca 20 de milioane de euro? Ca era dopat? Nu, dopati au fost si altii,, si inainte si dupa el, si nici unuia nu i s-au imputat banii astia, ci pentru ca este ROMAN! Chiar credeti ca tziganii de italieni sunt mai buni? As zica ca dimpotriva, sunt mai gunoioshi si mai jigodii chiar si decat tziganii (stiu, eu am lucrat cu ei aproape opt ani - aici, in Tzara)! Eu personal il voi sustine, voi vrea sa cred ca este doar o facatura si, daca verdictul va fi impotriva lui, voi sustine ca a fost o actiune mafiota!!!

    Nu va mai lasati calcati in picioare de altii! Nu va umiliti voi insiva in fata "raselor superioare" de pe alte meleaguri! Nu suntem cei mai buni, asa-i, si avem multe probleme ca popor (eu as zice ca lipsa de bun simt, de civilizatie si lipsa educatiei sunt cele mai importante) dar, credeti-ma, nici altii nu sunt mai buni! Si cei care sunt, sigur au avut perioade in care erau mai rau decat suntem noi acum!
    • 0 (0 voturi)    
      Ai perfectă dreptate!!! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:10)

      mamacerghida [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Propun ca toți tâlharii și criminalii români să fie iertați pe motiv de naționalitate!
  • +1 (3 voturi)    
    Se pare ca prostia e mereu gravida. (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:32)

    anonim [anonim]

    Asta ne ia de prosti. Pe toti.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu-i tin parte lui Mutu (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:04)

    alice [anonim]

    dar am cumparat si eu pastile de slabit -super slim (produs natural).Dupa ce am luat o pastila mi-a fost foarte rau si am cautat pe net.Erau avizate doar de ministerul agriculturii si alimentatiei si nu si de cel al sanatatii.Am constatat ca in componenta lui intra un derivat al amfetaminei.M-am dus si m-am certat cu farmacista,care mi-a spus ca pastilele sunt foarte bune si am eu unele probleme(ca vad droguri),ca lumea este multumita de ele.
    • 0 (2 voturi)    
      Dar Mutu stie sa citeasca ???!!! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:48)

      lili [anonim] i-a raspuns lui alice

      Nu cred ca Mutu a citit ce scrie pe prospect(stie ce este ala PROSPECT ???!!!), in cazul in care i-as da crezare mamei lui !!! Ceea ce mi se pare o aiureala, dar la nivelul lor de instruire, ce sa mai zic !!!!! Cred ca ar trebui sa se intoarca la scoala, sa termine ceva scoala, se vede de la o posta lipsa de educatie, de instruire !!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Stie dar nu romaneste... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 14:04)

        TNT [anonim] i-a raspuns lui lili

        ..si cum medicamentele i-au fost aduse de baba Mutu din Arges, normal ca nu aveau instructiuni in italiana. Mutu ori ia prafuri cu prospect in italiana ori prafuri puse in prospect...... Sa fie sanatos , daca il elibereza astia poate sa bea si Super Slim....
    • +1 (1 vot)    
      Sfat (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:39)

      ik [anonim] i-a raspuns lui alice

      Alice, sper ca acum ai mintea romanului cea de pe urma si data viitoare prima data te uiti net si apoi cumperi (daca mai cumperi).
  • 0 (2 voturi)    
    Sfanta naivitate!!!! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:45)

    lili [anonim]

    Nu, stimata Dna !!! Imi pare rau ca de nici un fel nu va pot crede, pentru ca fiul Dvs este fotbalist de echipe mari, stie ca risca sa ia orice pastila nerecomandata de medicul echipei. Mai ales ca a mai trecut o data prin asa ceva. Daca Dvs vreti sa convingeti pe cineva de aceasta nestiinta si CURIOZITATE, atunci eu nu va pot scrie decat urmatoarele: eu cred ca lipsa de carte, de educatie, de instruire a lui Mutu sunt de fapt cauza principala a ceea ce se intampla in viata lui. El nu are un sistem de valori, nu stie sa aprecieze talentul pe care-l are, nu stie sa aprecieze valoarea pe care si-a castigat-o si ca un copil necopt "ia pastile" interzise. Asa se intampla cu cei care printr-un noroc cu carul al vietii lor isi rateaza viata pentru ca nu au o baza solida in viata. PACAT de talentul lui.. Probabil ca nici Dvs nu intelegeti nimic din ceea ce eu am scris. Nu vorbesc despre BANI. Aici este CAUZA de fapt.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu cumva pierdem esenta? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:49)

    1_alex [utilizator]

    Vad ca majoritatea sar cu acuzatii si iau de bune toate prostiile de pe pamantul asta doar pentru simplul fapt ca asa au considerat unii ca sunt bune.

    Imi spune si mie cineva ce cauta o substanta pentru slabit pe lista de "doping"? Poate s-ar justifica la concursurile de miss dar in sporturi gen fotbalul mi se pare total ridicola si facuta expre sa justifice existenta unei armate de "experti" pe seama sportivilor!

    Nu suport vedetismul de tip Mutu si cred ca numai pentru asta nu are ce cauta in echipa nationala, ganditiva ca doar conceptul de "echipa" implica cooperare si nu vedetism! Insa nu sunt deacord cu aberatiile "strecurate" si pe la alte case mai mari gen Agentia Mondiala Antidoping.
    • +3 (3 voturi)    
      nu pierdem deloc esenta (Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:37)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui 1_alex

      Pastila aia taie foamea, dar in acelasi timp reduce senzatia de oboseala, creste forta, etc. Adica putea sa alerge mai mult, mai repede, si nici nu se ingrasa :) De asta e interzis, are si alte efecte in afara de taiat pofta de foame. Iar in cantitati mari substanta asta iti rupe si capu, faci atac cerebral. Asadar nu e interzisa ea chiar aiurea la sportivi, stai linistit.
    • 0 (2 voturi)    
      Chiar ca pierzi esenta (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:24)

      ik [anonim] i-a raspuns lui 1_alex

      Pina la urma nici nu mai conteaza daca afecteaza sau nu performanta sportiva atit timp cit daca sunt interzise regula e respectata de toata lumea. De fapt stai asa, am uitat ca noi romanii ne pricepem la toate inclusiv la dopaj samd
  • -1 (1 vot)    
    mutu (Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:00)

    popescu [anonim]

    in sportul profesionist chestia asta cu dopajul este ridicola!11
  • 0 (2 voturi)    
    Sfat (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:06)

    ik [anonim]

    Mamelor din lumea-ntreaga
    Eu va dau un singur sfat
    Nu mai lasati pastilute
    Linga baiatul fost drogat
  • 0 (2 voturi)    
    ADEVARATA PROBLEMA (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:27)

    Filimon Andrei [utilizator]

    Domnilor, D-l Mutu e mai putin important in aceasta discutie (despre Mutu!)

    Adevarata problema e ca se vand multe porcarii pe piata si nu se sinchiseste nimeni sa verifice daca mai au si altceva in plus.

    Personal, nu vad vreo diferenta de fond intre branza cu aracet vanduta de tarani pe trotuar si cazul acestei substante naturiste.

    In cazul d-lui Mutu, ma abtin, dar daca se dovedeste ca acele pastile contin si altceva, asta e un lucru foarte grav. Sau deja mancam oua chinezesti???

    Dupa ce am citit comentariul postat de alice tot stau si ma intreb ce as fi facut eu in locul ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Oh, da?! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:05)

    mamacerghida [utilizator]

    Cocaina tot matale i-ai vârât-o pe nas cucoană?!
  • 0 (0 voturi)    
    mamuca lasa-ma!!!! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:46)

    Gogu [anonim]

    Cred ca Mutu nu-i asa de prost cum incearca mamitza sa ne sugereze ca este!
    Penibil!
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebari (Vineri, 29 ianuarie 2010, 15:31)

    stefan [anonim]

    Exista un numar important de sportivi si fosti sportivi ce au jucat la cluburi afara.
    De ce nu sunt intervievati la telefon (cei ce vo si cei ce raspund) despre cum se alimentau, despre indgrijirile medicale, pastilele ce le luau sau voiau sa le ia, despre ce scria in contract (daca scria) vis-a-vis de aceste lucruri.
    Asa ne-am face o idee despre ce spune Mutu, ca e nevinovat.
    Cit despre ce spune mama-sa. Fara comentarii.
  • +1 (1 vot)    
    Tacerea e de aur (Vineri, 29 ianuarie 2010, 19:33)

    mm [anonim]

    Rodica, americanii au o vorba, pe care o plimba prin toate filmele lor: "taci, orice spui poate fi folosit impotriva ta!"
  • 0 (0 voturi)    
    Doamna Mutu, (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 20:05)

    Pantera Roz [utilizator]

    ce bine era daca uitatzi niste bun simtz pe la fiul dvs....Poate se lipea si de el...