Mutu, sfarsitul unei iluzii: Dopat!

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2010, 20:47 Sport | Fotbal

Mutu, depistat pozitiv
Foto: AGERPRES
Un mare talent pentru fotbal, irosit cu inconstienta in afara terenului, printr-un stil de viata care a atras scandaluri, relatii dubioase si personaje" ilustre" din lumea interlopa: joi dupa-amiaza, a primit vestea ca fost depistat pozitiv pentru a doua oara in cariera si risca 4 ani de suspendare. Acesta poate fi sfarsitul unei iluzii care a marcat ultimii 10 ani de fotbal din Romania: Adrian Mutu.

Comitetul olimpic italian (CONI) a anuntat joi ca Adrian Mutu a fost depistat pozitiv cu sibutramina, la un test antidoping efectuat in luna ianuarie, dupa un meci cu Bari.

Jucatorul a primit vestea in timpul antrenamentului de joi dupa-amiaza. Socat, Mutu a parasit sedinta de pregatire si a discutat cu medicii echipei "viola" circumstantele episodului.

Paolo Monetti, medicul Fiorentinei, a confirmat ca este vorba despre un medicament pe care jucatorul l-a luat din proprie initiativa, cel mai probabil o "pastila de slabit".

Joi seara, clubul toscan a difuzat un comunicat oficial prin care ia act de informatia difuzata de CONI, adauga ca tine cont si de buna credinta a jucatorului si anunta ca va face in curand clarificari asupra episodului.

"Trebuie sa credem in buna credinta a lui Mutu", spune Pantaleo Corvino, directorul sportiv al Fiorentinei, pentru site-ul oficial al clubului, adaugand ca administratia va fi alaturi de jucator in incercarea de a-si demonstra nevinovatia. 

Mutu are 7 zile la dispozitie pentru a se hotari daca cere si contraexpertiza. Conform normelor, fotbalistul roman poate primi o suspendare de la un an la 4 ani.

Fotbalistul roman isi pregateste deja apararea - mama jucatorului a declarat joi seara la Telesport ca ea a dus in Italia niste pastile de slabit, dar nu pentru fiul sau, ci pentru niste prieteni. "Adrian le-o fi luat din curiozitate", a spus Rodica Mutu, adaugand ca pe prospectul medicamentului scria ca este natural.


Citeste mai multe despre   























14395 vizualizari

  • -13 (23 voturi)    
    Ady Mutu (Joi, 28 ianuarie 2010, 21:15)

    sabinel65 [anonim]

    Fratilor totul e o facatura au clubului lui Ady din cauza declaratiilor facute de impresarul sau ioan becali. Acesta ar fi declarat ca daca se va prelungi contractul cu echipa la care activeaza Ady acesta (impresarul) va cere o marire substantiala a salariului. Iar un oficial din partea clubului a declarat ca acesta (Ioan Becali)ar face mai bine sa isi tina gura si sa nu mai comenteze aceste lucruri pe toate posturile de televiziune. Cu alte cuvinte s-a cam lins pe bot de transferuri stimabilul. Asta patesti daca nu iti alegi cum trebuie impresarul.
    Pentru ami confirma cele spuse cautati pe Mediafax.ro aceasta stire si lamuriti-va singuri
    • +26 (38 voturi)    
      Ha (Joi, 28 ianuarie 2010, 21:47)

      Gigell [anonim] i-a raspuns lui sabinel65

      Voua vi se pare ca Mutu e mult mai bun ca Fecali & Co, conducerea fotbalului romanesc sau restul de pseudovedete de pe acolo ?
      Numai aere (fetide) au in cap.
      • -7 (9 voturi)    
        dfgr (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:34)

        y [anonim] i-a raspuns lui Gigell

        DXR
      • +4 (6 voturi)    
        nu ma intereseaza (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:54)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui Gigell

        acest personaj, si nu vreau sa stiu cat de iresponsabil, stupid, irational si fara educatie este acest ratat. Restul sunt povesti...
        • +2 (6 voturi)    
          Cocalari (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:42)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui atreus

          Adrian Mutu este unul din acei cocalari promovati de mass-media din Romania in lipsa de subiecte.

          Stiri despre cocalari, discutii despre cocalari. Asta avem, cu asta defilam.
          • 0 (0 voturi)    
            FRUSTRATII IL BLAMEAZA, clar! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 1:00)

            nena [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

            Stimabile, daca esti atat de valoros, iesi in fata TU si promoveaza-te singur, ca o sa auzim de tine, nu-i bai... Dar,ca sa ataci un tip pe care nu-l cunosti, imi suna a ...INVIDIE tipic romaneasca si alte FRUSTRARI tot autentice-romanesti, de genul „Sa moara vecinul sa-i iau eu capra”... Ce scarbe cinice sunteti astia care DOAR DATI CU PIETRE!
        • -1 (3 voturi)    
          o parere (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:58)

          Adix [anonim] i-a raspuns lui atreus

          Daca NU te intereseaza cum iti permiti sa spui despre un om asa ceva... Cred ca se vede cui se potrivesc apelativele de mai sus.

          Numai bine
          • +2 (2 voturi)    
            alta parere (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:22)

            atreus [anonim] i-a raspuns lui Adix

            E o obisnuinta in viata cuiva sa ia medicamente? NU! Medicamentele le ei cand ai o problema de sanatate. Daca esti sportiv si te-ai ingrasat inseamna ca nu te-ai prea antrenat in ultima vreme... atunci ce ai facut? Ai trait o viata cazona, de sportiv? Nu prea cred... asadar solutia la indemana este sa iei ceva pastile, nu? Doar asa este si propaganda companiilor farmaceutice! Te simti deprimat? Ia xanax! Te simti obosit? Ia vitamine! Te ingrast? Ia "pastila de slabit"! Vrei sa fii sportiv? Dopeaza-te... sau asta nu?! Mutu stia foarte bine ce face, mai ales ca a avut probleme de genul asta deci fapta lui nu este scuzabila! Sa se gandeasca in ce sa investeasca banii pe care ii mai are ca sa faca ceva profit pentru ca in acest moment cariera lui ca fotbalist s-a incheiat!
    • +9 (23 voturi)    
      Mda (Joi, 28 ianuarie 2010, 21:50)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui sabinel65

      Totul e o "facatura". Si faptul ca tu existi si (i)rationezi in halul asta este tot o "facatura". In general toate sunt "facaturi". Cat poti sa fi de jalnic...

      P.S. Pe de alta parte gramatica ta e jalnica... "ami" se scrie despartit, adica "a-mi"... Daca insa stau mai bine sa ma gandesc... Tu esti mai Ady? Ai inceput sa-ti dai posturi favorabile?
      • +7 (11 voturi)    
        vai (Vineri, 29 ianuarie 2010, 0:24)

        Jimbo [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        pe de alta parte si gramatica ta e jalnica "cat poti sa >>fi<< de jalnic"
      • -1 (1 vot)    
        Amagire (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:37)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Cu cat imbatranesti cu atat iti dai seama ca toata viata este o amagire, sau facatura cum ii zic altii. Insa ai putea grabi aceasta revelatie daca ai intelege cate ceva din ce citesti.
      • 0 (0 voturi)    
        Clar e facatura ! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 9:11)

        Birlik [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Facatura curata din partea lui Abramovici ! Se tine de capul lui numai si numai sa-l excluda din fotbal CLAR !
    • +2 (2 voturi)    
      pacat... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:01)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui sabinel65

      era un jucator talentat nu doar talentos
    • 0 (0 voturi)    
      Ady? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:15)

      Cheques [anonim] i-a raspuns lui sabinel65

      cu "y"? wow, nebunu' meu!
  • +23 (37 voturi)    
    ba..cat ma bucur (Joi, 28 ianuarie 2010, 21:17)

    cristi [anonim]

    cand vad un bou d-asta ca mutu care dupa ce s-a fript bine, insista in a-si da singur la glezne.. nu am cum sa nu ma bucur. asta e prea prost sa isi dea seama unde greseste.
    in schimb nu ma bucur cand vad un amarat cum primeste lovituri din partea vietii, una dupa alta..
    de d-astia ca mutu.. vorba aia.. mi se r-upe
    • -14 (20 voturi)    
      Mutu e un fotbalist remarcabil, de ce va bucurati? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 2:55)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Cine a jucat fotbal vreodata, stie ce inseamna sa joci in serie A in Italia, e crema cremei. Cu doping sau fara, Mutu joaca la nivel f. ridicat si poate e inconjurat de oamenii nepotriviti si e prea inocent. E pacat sa o dea in bara, e f. greu de ajuns unde a ajuns el.
      • +3 (3 voturi)    
        asa zici? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:08)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        eu stiam ca, de vreo 3-4 ani, crema se imparte intre Premier Ligue si Primera Division, iar Serie A este o dulce amintire.
      • +6 (8 voturi)    
        daaaaa (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:09)

        inocentiu [anonim] i-a raspuns lui andrei

        e foarte inocent mutu: merge prin baruri la agatat femei in seara dinaintea meciurilor (el fiind casatorit), prafuri, relatii cu tot soiu' de interlopi etc. saracu' de el, de la anturaj i se trage! el asa e buuuuun, sa il pui pe rana. si foarte modest. si umil. un om care nu a uitat de unde a plecat.
  • +22 (32 voturi)    
    mutulica (Joi, 28 ianuarie 2010, 21:32)

    kronk [anonim]

    Saracul mutulica.E atit de idiot ca nici nu mai stie daca e pe teren sau in club de fite.A fost si ramine o rusine pentru asa zisul fotbal romanesc.
  • -8 (34 voturi)    
    Universul nu e infinit (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:10)

    muciflenduri [anonim]

    Neam de scarbe si de ipocriti...
    Cata bucurie naste necazul unuia care nu v-a facut nimic.
    In primul rand nu e o informatie batuta in cuie, in al doilea rand chiar daca ar fi, nu are nicio legatura cu cocaina si nu are nicio legatura nici cu doparea.
    Toti limbricii au iesit la inaintare, ca bine ca l-au prins. Bine ca l-au prins cu ce? Cu o pastila de slabit? Asta e marea crima pe care a savarsit-o? Cu asta v-a gresit Mutu voua? Pentru asta va bucurati limbricilor?
    Tara de rahat si oameni de rahat
    • +8 (18 voturi)    
      AI capiat (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:58)

      rul1981 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Zi-mi si mie cate nume cunosti de fotbalisti gasiti pozitiv la testul anti-dopping, si cu coco pe deasupra. Si amfetaminele sunt droguri si astea. Nu ma bucur caci iarasi e o palma data Romaniei. Chiar ma bucuram ca ii mergea din plin in ultimul timp.
      • -2 (20 voturi)    
        Inima de tiganca (Joi, 28 ianuarie 2010, 23:17)

        muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui rul1981

        Vai nene, ti se rupe inima de romania. Frate, dar ce palma si-a luat romania ca a a luat mutu o pastila de slabit, sunt convins ca n-o sa mai poti merge nici la bulgari de rusine.
        • +6 (8 voturi)    
          pentru muciflenduri (Vineri, 29 ianuarie 2010, 0:14)

          george dragomir [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

          Nu stiu daca le ai cu fotbalul dar sigur nu le ai cu filmele...de la avatar ti se trage;) Am vrut sa scriu mai urat , cam asa cum ai scris tu, la comentariile despre avatar. Dar...aici e despre mutu. In alte tari...au fost retrase medalii olimpice, descalificati multi sportivi, in multe sporturi. Raportat la populatie si ce a mai ramas din sportul romanesc, stam bine..culmea....Eu sunt roman dar sunt mandru ca sunt...oriunde am fost, si am fost prin ceva locuri. Cred ca ne victimizam ca natie..Nu cred ca eu pot fi tratat ca roman, undeva...ca uite ce a facut mutu
          • +10 (10 voturi)    
            In alte tari...au fost retrase medalii olimpice (Vineri, 29 ianuarie 2010, 1:19)

            Andreea [anonim] i-a raspuns lui george dragomir

            chiar medalia de aur a andreei raducan a fost retrasa, atunci cand intreg podiumul era romanesc (la mondiale parca) din cauza unei substante ce se afla in NUROFEN medicament ce ii fusese administrat de catre medicul nationalei pentru a combate raceala care o pastea :) so....
          • +3 (3 voturi)    
            Greu la deal, cu boii mici (Vineri, 29 ianuarie 2010, 4:20)

            muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui george dragomir

            Mestere, daca ai fi avut curiozitatea sa citesti mesajul anterior, poate ai fi realizat ca eram IRONIC.
            Daca nu, iti spun acum...
    • +7 (21 voturi)    
      Chiar asa! Chiar asa? (Joi, 28 ianuarie 2010, 23:00)

      OZ [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Da, bre asa e! O tara de rahat si oameni de rahat. Iar vedeta ta iubita e un produs tipic al acestei tari de rahat. O vedeta de rahat care n-a inteles ca indiferent unde joaca si cati bani castiga tot tara asta o reprezinta. Asa ca scuza-ne daca ne doare sa vedem ca un cretin care a ajuns sa ne reprezinte n-a inteles ca dupa ce te frigi cu ciorba e mai bine, totusi, sa sufli chiar si in iaurtul pe care ti-l aduce ma-ta.
    • +4 (10 voturi)    
      Re: (Joi, 28 ianuarie 2010, 23:08)

      vali [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Nu ma bucur pentru ca Mutu are din nou probleme. Citeam aici pe forum-ul asta incercand sa-mi fac o idee cat de cat obiectiva in legatura cu noua boacana a lu' Mutu. In Ceea ce-i priveste pe cei ce se bucura ca l-au prins pe Mutu, nu esti cu nimic mai prejos atata vreme cand faci judecati de valoara asupra unor oameni pe care nu-i cunosti nici macar din vedere. Asa ca in toata discutia asta, avand in vedere "terminologia" ce ai folosit-o, te incadrezi fara nici o problema in acest neam de scarbe si ipocriti (tu de cate ori nu te-ai amuzat pe seama unei vedete ce nu-ti e la suflet cand a pecit-o?), de limbrici de rahat. Si cu aceasta ocazie, poate sufar de aceleasi tare si eu dar macar am bunul simt sa nu fac pe desteptu' si sa nu ma lamentez.
      • +5 (13 voturi)    
        mestere manole (Joi, 28 ianuarie 2010, 23:23)

        muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui vali

        Eu nu fac 'judecati de valoare', cum pompos sustii, ci constat.
        Iar constatarea e ca e o tara de scarbe si de idioti si de cate ori revin mi se confirma tot mai al dracului acest lucru.
        Bag de seama ca discutam in registre diferite. Eu vorbeam de un om, tu imi zici de vedete? Mi-e teama ca nu petrec la fel de mult timp ca tine urmarind viata 'vedetelor' si in consecinta nu ma bucur cand li se intampla ceva, la fel cum nici daca m-as bucura nu mi-as exprima-o ca ultimul mizerabil, in grup, pe forum.
        In fine, sa-ti traiasca bunul simt.
        • -2 (2 voturi)    
          Apropos de .."mizerabil". (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:28)

          Audit [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Cuvant folosit de tine nu de altii; opinia mea este ca doar tu esti dintre toti comentatorii subiectului Mutu.
          • 0 (0 voturi)    
            democratia (Vineri, 29 ianuarie 2010, 14:01)

            muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Audit

            Vezi, tot e buna democratia asta la ceva... pana si tu ai dreptul la o opinie.
            Data viitoare poti incerca si sa dezvolti ideea (daca intelegi ce vreau sa spun)
    • 0 (2 voturi)    
      da, dar... (Joi, 28 ianuarie 2010, 23:34)

      Marcel [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      ...ce mari conducatori si-au ales acesti rahati. Pe masura!
    • -2 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 1:02)

      ics [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Total de acord.
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Vineri, 29 ianuarie 2010, 1:24)

      Andreea [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      nu este vorba despre o pastila de slabit. substanta respectiva (care printre altele se gaseste si in anumite pastile de slabit) are rolul de a sterge din organism urmele administrarii altor substante :)

      si daca ar fi sa o luam pe ipoteza k vai doamne..vroia si mutu sa slabeasca....este binecunoscul faptul ca sportul reprezinta cea mai eficace metoda, iar un sportiv de performanta face sport indeajuns pentru a se mentine in forma si a arata "slim" :)
      • 0 (2 voturi)    
        Matusica (Vineri, 29 ianuarie 2010, 4:29)

        muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Andreea

        Eu nu sugerez ca e ok sa te dopezi, nici nu justific luatul de pastile de slabit, sau de ascuns alte substante.
        Imi exprimam doar dezgustul vizavi de bucuria haina pe care o manifesta masele de concetateni, la gandul ca i s-a infundat unuia care, nu e totusi nici criminal in serie, nici pedofil, nici hot de buzunare, ci, ... jucator de fotbal.
        Sa admitem ca s-a dopat, vroia sa alerge ca un animal. Ok, l-au prins. E asta un motiv bun sa juisezi?
        • -1 (1 vot)    
          oaleoo... matusica (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:52)

          fane [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

          Coana mare, schimba cu un dildo de 30 si mai baga ceva diazepam, incurci trotuarul cu SPORTUL.
    • -1 (3 voturi)    
      Acum exagerezi si tu (Vineri, 29 ianuarie 2010, 4:40)

      dan [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Eu de exemplu nu ma bucur. Mutu e cel mai bun jucator roman la ora actuala si nu inteleg de ce romanii au ciuda pe el. Ia incercati voi sa jucati in serie A in Italia, va urez mult succes. In al doilea rand, Romania nu e o tzara de rahat si sunt o gramada de oameni care sunt f. ok.
      • +4 (4 voturi)    
        de ce au ciuda pe el? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:52)

        ceb [anonim] i-a raspuns lui dan

        pentru ca desi poate (si asta se vede in Italia unde da gol dupa gol), la Nationala Mutu nu vrea sa joace bine! Nu se mobilizeaza, nu da acel 110% si nu-si "doreste victoria", cum le place sportivilor sa spuna! Joaca in doru lelii, rateaza lovituri de la 11 metri si in general asteapta sa treaca cele 90 de minute, sa pleci si el acasa.
        Pe de alta parte, Mutu se incadreaza perfect intr-o anumita tipologie de roman plecat in Vest, la munca: acolo face treaba buna si se comporta civilizat, iar cind se intoarce acasa, chiar si in vizita, tot ce stie el din "cei 7 ani de acasa" face: scuipa pe jos, goleste scrumiera de la masina pe locul de parcare etc!
    • +3 (3 voturi)    
      Indiferent cu ce se cheama a fi dopaj (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:24)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      daca este o substanta de pe lista. Indiferent ce este se cheama a trisa. Punct.
  • +6 (10 voturi)    
    lacomie (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:15)

    minus [utilizator]

    in ultimile saptamani toata tevatura cu Mutu mi-a mirosit a "strategie de vanzare", dar acum se vede mult mai mult: prostie, impostura si lacomie fara margini.
  • -1 (11 voturi)    
    Despre Mutu (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:16)

    Nu e FACATURA! [anonim]

    Nu intelegeti mama lui a declarat ca "si-a nenorocit copilul" --> Mama lui i-a "dat" asa zisele pastile... Clubul nu are nicio vina. Este doar o coincidenta disputa dintre Mutu si fiinantatorul clubului si depistarea lui cu aceasta substanta.
  • +4 (12 voturi)    
    mutu (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:27)

    adi [anonim]

    imi pare rau de el, dar pe undeva poate ca e mai bine asa, a rezolvat dilema lui Lucescu (nationala), numai intetea scandaluri
  • +12 (18 voturi)    
    I D I O T (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:40)

    Dan [anonim]

    Mutu reprezinta cel mai de seama exponat al prostiei si fuduliei de care dau parte fotbalistii.
    Un mare idiot.
    Si-o merita din plin.
    I D I O T.
    • +1 (7 voturi)    
      mutu (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:59)

      tsunami [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      romanii, nu fotbalistii!

      talentele isi bat joc de ei, de muncitori isi bate joc tara
      • -2 (6 voturi)    
        eu credeam ca e invers (Vineri, 29 ianuarie 2010, 1:42)

        dica [anonim] i-a raspuns lui tsunami

        muncitorii isi bat joc de tara. ba ce naiba ai cu tara cind oameni ca tine si ca mine sint de vina? sa aud? lasa tara ca ea e frumoasa. esti mirlan. orunde in lumea asta, persoana care spuen ceva rau despre tara lui e penalizat. eu as retrage cetatenia. lasa-ne frate.
      • +3 (3 voturi)    
        Tara e superba! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:31)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui tsunami

        Pacat ca e locuita.
    • +1 (1 vot)    
      Perfect spus in (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:30)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      cuvinte putine dar care reflecta tot.
    • 0 (0 voturi)    
      of (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:34)

      td [anonim] i-a raspuns lui Dan

      De data asta parca nu si-o merita. Prostia i-a fost exploatata din plin de altii. Incepuse sa-i mearga si lui bine, ii costa pe unii prea mult. Acum l-au pus iar cu botul pe labe. Mi-e mila de el si de toti fotbalistii nostri care sunt carne de tun prin Italia, Marea Britanie etc. Parca mai bine joci pe camile, prin Emirate..
      • 0 (0 voturi)    
        dincolo de lumea civilizata (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:55)

        raul [anonim] i-a raspuns lui td

        daca accepta lumea araba, isi putea desavarsi opera fara oprelisti; dar asa si ...si cu banii luati...
  • +7 (11 voturi)    
    talentele si drogurile (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:42)

    tsunami [utilizator]

    trebuia sa-l copieze cineva si pe maradona.
    s-a oferit mutu.
    propun sa-l aleaga "nasu" antrenorul echipei nationale, si mutu sa nu il cheme la nationala pe lucescu. asa or sa fie chit
  • +11 (13 voturi)    
    Adi(o) Mutu (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:43)

    anonim [anonim]

    Asa se intampla cand ajungi sa castigi multi bani si sa esti necopt la minte.
    Daca prima oara a fost o greseala (presupunere hazardata) a doua oara e premeditare.
    E un prost
    • 0 (10 voturi)    
      mai cugeteaza (Joi, 28 ianuarie 2010, 23:41)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      poate nu stii, dar poate a luat doar un medicament, care continea substante interzise in fotbal.

      Poate ca a luat si intentionat, dar de data aceasta cred ca a luat fiind sub presiunea performantei.

      Normal ca tu stand in fata televizorului si uitandute la tv la fotbal nu simti nevoia de a te dopa sa ai o performanta mai buna in vizionarea meciului.
      Dar mutu, e sub presiunea performantei, si in plus si sub presiunea suporterilor care au fost dezamagiti de performantele lui recente. Mai a avut si accidentari.

      Chiar si oameni de stiinta ajung sa foloseasca doping , pentru a avea rezultate si performante mai bune. Ca 20% din cei din USA. Si la fel fac si multi studenti.

      Normal ca e buna legea anti-doping (fiindca protejeaza sportivul sa nu se distruga folosind in excess doping) , dar poate ca uneori in anumite cazuri cand e vorba de un medicament de care poate chiar ai nevoie, poate ca ar trebui sa se faca si exceptii.

      Imi amintesc ca unei gimnaste din romania i s-a retras medalia de aur olimpic, fiindca i s-a gasit ceva substante in probele pe care i le-au luat. Dar motivul a fost, ca ea fuseste racita, si luase ceva medicamente impotriva racelii ca sa-si revina pe cand se tinea competitia.

      Daca ar fi luat in ceva meci de mare importanta , de exemplu ceva finana champions league, sau ceva derby, poate ca atunci puteam sa cred ca a fost de rea credinta.
      • +3 (3 voturi)    
        Te inseli. Grav. (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:25)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui cipri_

        Presiunea performantei (asa ii spui tu) nu justifica luarea de substante interzise. Daca ceilalti sunt curati si tu nu, ai o mare problema.
        La el e premeditare, nu dau doi bani pe scuzele lui. E terminat ca fotbalist.
  • +8 (10 voturi)    
    mutu????..... un manelist.......... (Joi, 28 ianuarie 2010, 23:24)

    cris25 [utilizator]

    si-n viata ca si-n profesie......josnice modele egal josnice rezultate!!!!!!
  • +2 (10 voturi)    
    Bine ca... (Joi, 28 ianuarie 2010, 23:35)

    ac [utilizator]

    ...atunci cind de-alde 80% din megaatletii lui Hector luau nadrolon in perfuzie, ce frumos e la olimpiada boboarelor.
    Nu ca ii iau apararea, doamne ferestre, dar asta a luat si el un drajeu ca ii crestea burta si pe el tata, 'l-in aripa de drogat. (Pai hai sa bagam la frina si pe toate muierile care iau pastile de slabit in logica asta. Sau sa ma gindesc la bulanele lu' de-alde Canavaro & co. Pe aia nu-i mai prinde nimeni. )

    Treaba lui, putin imi pasa la urma urmei de Mutu, viata lui - dar chiar ma seaca galetile de laturi pe care la vad. A gresit? ok, o sa plateasca. Intii sa fie si condamnat. Dar se pare ca aproape nimeni nu asteapta asta - e suficient un articol, o stire, confirmata sau nu, ca sa punem armamentul din dotare pe de-alde Mutu. Care e, la urma urmei, doar un om si doar un jucator de fotbal. Nimic mai mult.
  • +4 (10 voturi)    
    "LUCESCU - Mutu a renascut " o declaratie mai vech (Joi, 28 ianuarie 2010, 23:43)

    Diatribe [utilizator]

    Sibutramina poate ascunde eventualele urme ale unor alte substante interzise, poate in asta consta "marea forma" pe care o etala Mutu in ultimul timp...
  • -2 (10 voturi)    
    Imi pare rau (Joi, 28 ianuarie 2010, 23:46)

    TaniaG [anonim]

    Mie chiar imi pare rau. Acum ar fi dintr-o prostie, de la o pastila de slabit; sibutramina ii oprea doar senzatia de foame, dar avand in vedere ca este produsa sintetic este pe lista interzisa a sportivilor si mai nou, de vreo 2 saptamani au oprit vanzare pastilelor de slabit cu sibutramina in farmacii. Chiar imi pare rau, pentru ca daca il suspenda ar fi de la un nimic, nu era nici pentru senzatii tari, nici pentru potentarea performantelor, era pentru a opri senzatia de foame.
  • +1 (19 voturi)    
    parerea unui sportiv.... (Joi, 28 ianuarie 2010, 23:51)

    eugen [anonim]

    Sunt sportiv amator. Din dorinta de a ma autodepasi ridic greutati de multi ani. Am 40 ani.

    Nimeni dintre cei care il acuza pe Mutu nu par a fi informati de ceea ce inseamna sa fii sportiv de performanta, sa practici un sport de echipa, sa castigi painea din asa ceva, sa ai o viata privata sj sa participi la viata mondena in acelasi timp...

    Practicand sportul la nivel de hobby am avut parte de accidentari minore (articulatii, tendoane), si as fi incercat orice pe lumea asta ca sa fiu din nou in forma, sa nu stau pe margine, sa nu pierd ceea ce am dobandit prin luni, ani de munca. As fi incercat de la leacuri babesti pana la ... steroizi, si asta pentru o miza incomparabil mai mica. Cei care practica sport pot sa confirme: cat de mult te afecteaza o raceala, o banala problema digestiva datorata unui dineu la care ai fost nevoit sa te indopi cu stridii...

    Un simplu nurofen contine efedrina care este considerat DOPING dupa Comitetul olimpic...
    Atunci cand ati luat un nurofen v-ati simtit vinovati ca trisati fata de colegii de serviciu?... Cum v-ati simti sa fiti chemat idiot pentru ati incercat sa alinati o suferinta, sa fiti in forma, util... cu orice pret. De cate ori nu erati sa intarziat la servici dupa o noapte pierduta aiurea si ati fentat stopul pe galben, sau ati depasit pe linia de tramvai?..

    Cred ca Mutu ar trebui sa fie judecat nu neaparat din prisma unei "ratari", a unui "meci prost", ci din perspectiva a ceea ce e: in primul rand e un sportiv,
    apoi e sportiv profesionist, si la sfarsit de tot judecata greseala sa umana, greseala pe care fiecare din noi, ceilalti, "judecatorii" il comitem zilnic atat doar ca nu suntem nici sportivi si nici profesionisti...


    Va multumesc
    • +12 (12 voturi)    
      Eugen (Vineri, 29 ianuarie 2010, 0:06)

      MihaiC1988 [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      Salut.
      Sunt sportiv de fotbal(american) la o universitate din america. Desi nu sunt inca la nivel profesionist sper sa ajung in NFL anul acesta in draft.

      Pot sa iti zic ca, daca joci la acest nivel, chiar si la nivel "hobby" cam ai dreptate, dorinta de a te afirma este foarte mare. DAR cand aceasta dorinta inseamna sa te dopezi, sau ca iei substante ce sunt interzise ( chiar si nurofen) trebuie sa te gandesti de 2 ori.
      Daca esti sportiv, de ce sa iti iei asa ceva, numa ca sa iti treaca durerea in 1zi si nu in 2? De ce ti'ai risca TOATA cariera pentru ca sa revii mai rapid cu 1 zi sau cu 1 saptamana de la o raceala,etc?

      Am fost ranit de destule ori, si am luat medicamentele care mi le'au dat doctorii echipei, NIMIC mai mult. Am revenit la antrenamente si meciuri in ritmul corpului meu, nu am folosit nimic in plus asa ca...pt TOTI cei care se gandesc sa ia scurtaturi ( de genu Mutu si dl.Eugen care este aici de fata) Se merita?

      Eu zic ca NU!
      • +4 (4 voturi)    
        Esti printre putinii.... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:57)

        Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui MihaiC1988

        ....oameni lucizi care comenteaza la acest subiect. Nu am nimic cu Mutu. Consider doar ca s-a facut prea mult tam tam si ca a fost supra - considerat "briliantul". Nu il va depasi nicioadata pe Hagi. Pe Hagi nu l-am vazut prin scandaluri prin cluburi, cu tot felul de substante aiurea. Nici pe Chivu, nici pe Dan Petrescu si pe nici un alt fotbalist roman cunoscut pe afara. Mutu si-a taiat singur craca de sub picioare si acum vrea simpatia fraierilor...
        Performanta nu se obtine trisand si petrecand in cluburi. Performanta se obtine dupa ani de munca.
    • +5 (7 voturi)    
      Sa nu exageram... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 1:55)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui eugen

      Sunt niste reguli (proaste, bune, nu stiu, dar sunt reguli, ca si cele de circulatie). Le incalci si esti prins, te arzi, fie ca treci pe rosu/galben (albastru, sau curcubeu), fie ca iei eurofen si nu ai voie sa il iei. Asta e viata.. Nu-ti convine (ti se par niste reguli foarte grele), nu te face sportiv de performanta, ramai la amatorism. Asta e una dintre diferentele dintre amatorism si profesionism. Poti duce in spate regulile, foarte bine. Nu poti, asta e...

      Sau esti sportiv de performanta doar ca sa ai niste bani si sa stai nopti in sir prin cluburi, sa te dai rotund ca ai bani si masini neamule?... Daca doar asta este scopul, atunci poti sa te apuci de spart banci, de furat la bursa etc etc... E tot un fel de "neurofen".

      Asa ca judeci un sportiv profesionist, sau un profesionist, prin prisma regulilor impuse de profesie, nu aiurea-n tramvai. Daca eu iau neurofen sau sterozi, are si nea Mutu voie, ca e si el om... Lasa ca a avut anturaj numai bun, incepand cu impresarii si cu prietenu' de iaht, Gheara traficantul de femei si de droguri. Mai e o zicala, asta ca sa nu ne faci sa credem ca Mutu este asa, un accident nefericit, demn de plans de mila: spune-mi cu cine te insotesti, ca sa-ti spun cine esti. El si alti sportivi "mari", ar trebui sa fie un exemplu de viata si o inspiratie. Dar Mutu este foarte departe de asa ceva.
    • +4 (4 voturi)    
      Interesant, dar... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:41)

      Mishi [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      ... de "doctorul echipei" ai auzit???
    • +4 (4 voturi)    
      re (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:21)

      amator [anonim] i-a raspuns lui eugen

      ghici ce? nici mutu nu stie ce e ala sport de echipa :).

      in alta ordine de idei, las-o mai moale cu "simpla pastila pentru slabit" sau "simpla pastila pentru raceala". regulile care se aplica populatiei obisnuite nu se aplica si profesionistilor (la ei e pe multi bani). ar trebui sa stie sa nu ia niciun fel de pastile fara aprobarea doctorului. iar daca nu stie, inseamna ca e prea prost si isi merita soarta. dar chiar crezi ca nu stia ce face? :)
  • +4 (6 voturi)    
    Eu beau cafele tot timpul (Vineri, 29 ianuarie 2010, 0:04)

    ac [utilizator]

    Acusi vine comitetul si ma suspenda.
  • +5 (9 voturi)    
    Un maimutoi al interlopilor (Vineri, 29 ianuarie 2010, 0:41)

    Cristian Botez [anonim]

    Cand te bagi cu interlopii, cu traficantii de droguri si de carne vie, cu curvele, cu clanul Becali, cu Nicu Gheara, cu manelistii... asta patesti... N-a avut minte. Pacat de talent. O jucarie in mana gangsterilor. I-a placut actiunea... Un dobitoc, pana la urma... Noapte buna, Mutu!
  • +4 (6 voturi)    
    Mda... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 7:01)

    Di [anonim]

    "mama jucatorului a declarat joi seara la Telesport ca ea a dus in Italia niste pastile de slabit, dar nu pentru fiul sau, ci pentru niste prieteni. "Adrian le-o fi luat din curiozitate".

    Asta să i-o spună lu' mutu'.
  • -2 (4 voturi)    
    Asteptati putin (Vineri, 29 ianuarie 2010, 7:51)

    Ionut [anonim]

    Cat de repede se avanta lumea in comentarii. Asteptati sa se confirme proba, asteptati apoi si explicatiile lui mutu (sau ale avocatilor lui). Nu m-ar surprinde daca ar lua o pedeapsa minima. Oricum orice e posibil in cazul lui mutu. Asteptati putin!

    Pacat de el, un jucator foarte taletat...Daca ar fi avut determinarea lui hagi, al lui popescu, a lui petrescu, ar fi putut ajunge ca ei....
  • -2 (6 voturi)    
    numai hahalere (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:16)

    geticul [anonim]

    cand vad atata tevatura cu acest nou caz "Mutu" mi se face lehamita.

    in toate articole numai informatii trunchiate. trebuie sa cauti putin pe net ( max 30 min mi-a luat) in care sa am toate informatiile.

    faptele sunt astea:
    - 10 ian Mutu este depistat cu o substanta subtramina ( care sunt folosite in pastilele de slabit)
    - 21 ian EMEA cere suspendarea autorizatiei de comercializare a medicamentelor care contin subtramina deoarece, bla, bla...

    deci, cand Mutu a fost depistat, substanta nu era interzisa. toata aceasta tevatura este poate numai pentru declaratiile care le-a facut impresarul lui sau poate ca a inceput sa joace foarte bine.

    asa ca atatea comentarii rautacioase pentru nimic,
    • +3 (3 voturi)    
      geticule, (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:20)

      ceb [anonim] i-a raspuns lui geticul

      faci pe naivul sau chiar esti?
      Sibutramina (nu subtramina, cum ii zici tu :-)) poate sa nu fie interzisa publicului larg dar sa fie pe lista substantelor interzise in sportul de performanta! Vezi si cazul "Nurofen", adica ibuprofen (din care si bebelusii au voie sa ia) dar care la momentul respectiv, cind i s-a retras Andreei Raducan medalia olimpica, era interzis sportivilor de performanta! Am inteles ca ulterior substanta a fost retrasa de pe lista celor interzise, dar raul facut Andreei este ireparabil! Acel caz a fost cu adevarat un mare pacat!
      Cit despre informatii trunchiate, ia mai cauta pe net vreo juma de ora sa vezi de ce e interzisa "subtramina" la sportivi!
    • +2 (2 voturi)    
      "FAPTELE" tale sunt gresite (Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:37)

      MihaiC1988 [utilizator] i-a raspuns lui geticul

      Prietene, imi pare rau dar nu ai faptele concrete.
      Da, el a fost depistat pe 10 Ianuarie, si pe 21 Ianuarie EMEA a cerut suspendarea autorizatiei de comercializare, etc etc...
      DAR te rog frumos sa citesti pe siteul "WADA( World anti doping agency)" ca "sibutramine"( asa cum ii zic ei) este interzisa din 2006. De patru(4) ani este considerata stimulant.
      Este trecuta in categoria S.6, pagina 5 a manualului de acolo.
      Uite aici si linkul: http://www.anti-doping.or.jp/downloads/prohabited_list/2006_ExplanatoryNote_EN.pdf
  • -1 (7 voturi)    
    Se exagereaza (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:52)

    Floirn [anonim]

    La olimpiada, acum cativa ani, unei gimnaste romance i s-a retras medalia de aur datorita "dopajului". Era racita si inghitise o pastila obisnuita, dar interzisa de COR.
    Una e heroina - cocaina - extazy si alta pastila de slabit. E f posibil ca Mutu sa fi deranjat pe cineva cu influenta.
  • +2 (4 voturi)    
    realitate! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:05)

    costica [anonim]

    Biblia spune;Ce seamana omul,aceea va secera!
    Nu te poti juca la nesfarsit cu viata ta si impotriva lui Dumnezeu.
  • +2 (8 voturi)    
    Romanii in general..... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:30)

    cristi-OCNA MURES [anonim]

    Fenomenala "pofta" de a lovii un om cazut. De unde vine oare? Avem genetic acest "dar" , ce mare natiune suntem, drepti, curati ca lacrima, doar bietul Adrian e PACOSTE SI RUSINE, restul suntem "ingerasi". Aveti dreptul sa ridicati piatra? , intr- tara in care daca nu se triseaza de la inscrierea la gradinita PANA LA UN EXAMEN DE DOCTORAT .............E ANORMAL !!!!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Gresesti, (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:30)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui cristi-OCNA MURES

      nu e "pofta de a lovi un om cazut", ci e reactia normala a moralitatii impotriva minciunii, trisatului, "smecherilor", de care romanii sunt satui pana-n gat. Tu ce propui? Sa se faca o cheta sa se dea spaga celor de la CONI ca sa-l ierte pe "bietul" Mutu?
    • -2 (4 voturi)    
      cel mai bun comentariu - restul e gargara (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:18)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui cristi-OCNA MURES

      100% de acord. Multora le place sa se bucure de necazul altora si vai, Doamne, le-a tind imaginea imaculata. In plus, fata de acesti ipocriti, mai exista si categoria care lovesc in tot ce romanesc (nu ma refer la cazul de fata). Ca e prost, ca pute. Si apoi se mira ca nu sint respectati. Isi merita soarta. Pace.
      • +1 (3 voturi)    
        ???? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:09)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

        Prin urmare si comentariul tau e ... "gargara". Nu? Alte puncte de vedere nu sunt acceptate pe-aici? Decat acelea care il tot scuza pe acest individ plin de fitze si tatuaje si ii gasesc circumstante atenuante cu nemiluita... Te acoperi de ridicol si penibil ca si amicul tau caruia ii elogiezi postarea imbecila. Nimeni pe lumea asta nu trebuie condamnat pentru simplul motiv ca nu trebuie sa "ridicam piatra"? Pai hai sa-i lasam in libertate pe toti cei care incalca legea! Chiar sa-i incurajam si sa-i iertam crestineste. Mentalitatea asta e una a prostiei si idiotenie absolute. Se duce dracu societatea asta daca nu sunt respectate regulile si legile. Ce e greu de inteles. Mutu a recidivat si trebuie sa plateasca ca oricine altcineva care greseste. Despre asta este vorba.
        • +1 (1 vot)    
          intelegi ce vrei, dupa cit de duce capul (Vineri, 29 ianuarie 2010, 14:08)

          outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

          Nu am spus ca nu e de condamnat, fiecare raspunde pentru faptele lui si plateste! Am spus ca nu a bine sa ne bucuram de necazul altuia. Mai mult nu vreau sa zic, ca vad ca nu esti in stare sa intelegi un text scris din prima. Iti fac o schita daca vrei.
    • +1 (3 voturi)    
      Si? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:26)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui cristi-OCNA MURES

      Ce propui? Sa acceptam smecheria si triseala ca pe niste virtuti, ca pe un mod de a trai? Nu baietel, tu esti cel care gandesti anapoda! Minciuna si smechereala nu trebuie tolerate intr-o societate care se doreste a fi normala! A tolera astfel de metode si apucaturi nu ne face mai buni ci ne transforma in monstri. Esti penibil.

      P.S. Individul astuia care ii tot plangeti de mila i s-au tot acordat sanse si circumstante atenuante de-a lungul timpului? Pana cand? Si, la urma urmei, cine e Mutu? Tie iti acorda cineva vreo sansa daca esti prins furand? Nici vorba baietel! Esti bagat rapid la zdup. Furaciunea si minciuna trebuie pedepsite daca ne dorim normali. Ce-ar trebui sa facem? Sa tot iertam? Pai pe mentalitatea asta se si bazeaza aia care "gresesc" in mod repetat...
      • 0 (0 voturi)    
        de acord cu tine... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 14:35)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        ...numai ca si tu ai aceeasi problema ca si Dorin de mai sus.
    • 0 (0 voturi)    
      Stii (Vineri, 29 ianuarie 2010, 20:44)

      ceb [anonim] i-a raspuns lui cristi-OCNA MURES

      unde este ironia dar si marea tristete in ceea ce ai scris? Ca in timp ce milioane de romani sunt obligati zi de zi sa "triseze" ca sa se descurce, obligati de "sistemul" mafiot generalizat din tara, si nu au nicio sansa sa faca ceva daca nu dau spaga, pentru ca intotdeauna se vor gasi altii care sa dea, cei care iau fiind mereu in castig atita timp cit JUSTITIA nu-si face datoria, Mutu era in pozitia si avea sansa sa dea doar ce avea mai bun in el pentru a reusi!
  • +3 (5 voturi)    
    Naivitate (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:36)

    Alf [anonim]

    ... si el, la varsta lui de 5 anisori, vazand bombonica colorata, a inghitit-o!
  • +3 (5 voturi)    
    Mutu de uimire (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:37)

    Gabu [utilizator]

    Asa sfarsesc fotbalistii facuti din reclama: postere. Felicitari Andreea, ai sintetizat foarte bine.
  • +3 (5 voturi)    
    woow! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:38)

    airamerica [utilizator]

    "Adrian le-o fi luat din curiozitate".... nu putea sa ia o carte in mana...tot din curiozitate!?
  • +1 (7 voturi)    
    Vom vedea (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:38)

    emil [anonim]

    Eu nu cred ca un om ca Mutu poate face aceeasi greseala de 2 ori . A trecut in 10 ani prin situatii prin care noi nu o sa trecem probabil toata viata ... si s-a descurcat foarte bine ... sa redevii un sportiv de succes dupa consum de cocaina nu e deloc usor ...de obicei mor cu seringa in vena ...Vom vedea ce a fost si cu pastila asta de slabit. In momente de-astea se arata toti frustratii si invidiosii cu tot felul de comentarii . As vrea sa stiu daca frustatii astia au fost in stare sa scrie si un comentariu pozitiv cand tragea Fiorentina si Nationala dupa el... sunt sigur ca nu ...Sunt curios cum vor reactiona daca se dovedeste ca pastila asta a fost o simpla greseala , isi vor cere scuze cumva ? Nici asta nu cred ...
  • +2 (8 voturi)    
    mda... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:46)

    liviu_ [utilizator]

    sunt cateva observatiii care am sa le psun:
    1 - puteti sa il judecati, dar nu puteti sa il doriti raul, este pur si simplu josnic
    2 - hai sa aflam contraexpertiza si sa decida tribunalele sportive vinovatia lui si apoi sa ne exprimam parerile
    3 - putintel ciudat ca e depistat pozitiv exact cand e (iar) in conflic cu becali si cand incepe sa fie in forma... poate sunt eu paranoic, dar consider ca este demn de semnalat
    4 - medicamentul ala se da fara reteta? cine i-a dat reteta?
    5 - daca l-a luat el ca sa se dopeze e prost pentru ca ala ii face mai mult rau decat bine, daca i l-a dat cineva e foarte clar... dar oricum tot prost il face
    • +1 (3 voturi)    
      Gagiule (Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:44)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Un sportiv de performanta nu ia medicamente de capul lui!!! Decat daca e inconstient sau o face cu buna stiinta. Ce nu intelegi?
      Pe de alta parte Mutu nu e copil sa bage in gura orice. Adica, in cazul asta, medicamente pentru slabit uitate de masa pe-acolo... Sa fim seriosi! De ce nu faci un efort sa gandesti rational? Mutu e un imbecil notoriu plin de fite. A calcat gresit in nenumarate randuri. De ce dovezi mai ai nevoie ca sa intelegi cine este Mutu?
  • +2 (6 voturi)    
    pastila chinezeasca (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:55)

    pastila chinezeasca [anonim]

    Sibutramina este si in compozitia pastilei chinezesti pentru slabit, care mentioneaza pe cutie numai ingrediente naturale. E foarte usor sa cazi in capcana.
    • +1 (3 voturi)    
      Aloooo!!!! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:05)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui pastila chinezeasca

      Un sportiv de performanta NU ARE VOIE sa ia medicamente de capul lui!!! Asta o stie orice sportiv si, prin urmare, o stia si Mutu. S-a inteles? Asadar mai usurel cu vrajelile cu "e foarte usor de cazut in capcana... Si apropo, cine naiba i-a intins "capcana"? Nu vezi ca esti ridicol?
  • +3 (5 voturi)    
    .... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:29)

    sictireanu [utilizator]

    Mai bine puneati titlu la articol "Mutu, continuarea unei deziluzii" :))))
  • +1 (5 voturi)    
    pa (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:32)

    parca1911 [anonim]

    si asa era numa fitza de el
  • +3 (5 voturi)    
    Mutu m-a lasat mut ! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:41)

    Bula [anonim]

    Io sunt Bula, prostul satului. Dupa ce am aflat vestea asta cu futbolistul argesean, pe linga ca sunt prost, am ramas si mut. Ce are omul ista in ciosvirta lui de cap ? Chiar are ceva ? Inca nu s-a asezat spuza uitarii peste scandalul cu Chelsea si el calca in strachini din nou. Prost, prost, dar este folositor sa perseverezi, nu sa ramii mereu in cocina prostiei. Pot spune un singur lucru: talentul lui Mutu sta in picioarele lui, capul sa-l deie tarancilor sa-l puna in butea cu varza si sa se mureze.
  • +6 (6 voturi)    
    Mare pacat !!!! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:03)

    Elias [anonim]

    Un sportiv de valoarea lui (vorbesc de cea de pe teren) nu trebuie sa fie un geniu de inteligenta, el trebuie sa faca doar ceea ce stie el cel mai bine, adica sa joace. El care se stia supravegheat de WADA nu avea voie sa ia nici macar o aspirina fara sa consulte medicul echipei. Ceea ce spune si mama lui (MAMA ca ori si ce MAMA isi apra puiul...!!) nu are nici o importanta, nimeni nu-l va ierta. Vina mare o au cei care l-au ridicat mai sus decat a putut suporta mintiuca lui, cei care l-au facut briliant ..... El saracul nu era decat o bucatica de sticla slefuita de altii sub forma unui briliant. Pacat !!! Mare pacat !!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Lucrurile sunt simple (Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:40)

    Cristi [anonim]

    Mutu este un idiot care ar trebui sa-si patenteze idiotenia. Este limpede ca "briliantul" s-a dopat. Mai mult sau mai putin constient. In primul rand, un sportiv nu ia medicamente de capul lui. In al doilea rand Mutu nu e copil sa bage in gura orice. Vrajelile mamei sale, care spune ba ca si-a uitat medicamentele de slabit acolo, ba ca a lasat medicamentele pentru niste "prieteni" (desi acest medicament este interzis in UE), ba ca ea i le-a dat fiului sau, sunt mai mult decat evidente. Explicatiile sunt puerile si ca atare nu pot fi luate in serios. In orice situatie, Mutu NU TREBUIA sa ia medicamente fara stiinta medicului echipei Fiorentina! Sportivii nu iau medicamente de capul lor decat daca sunt inconstienti ori se dopeaza cu buna stiinta. Cei care au rasarit cu postari in favoarea "briliantului" se acopera, pur si simplu, de penibil. Nu vor sa accepte sub nici o forma ca idolul lor e un idiot notoriu. Si-a batut joc de el si de cariera lui. Dar si de familia lui. Povestile care deja se tes ca, defapt, ar fi vorba de nu stiu ce complot ma umplu de sila. Teoriile conspiratiei prind la imbecili.
  • +2 (4 voturi)    
    DA, MA BUCUR (Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:41)

    ictin [anonim]

    Vad pe multi pe aici care spun ca nu ar trebui sa ne bucuram ca Mutu a fost prins, ca e un jucator talentat si etc.
    Dar eu ma bucur. Ma bucur deoarece Mutu era un simbol pt. cocalari, un simbol ca poti sa iti bati joc la infinit fara sa ti se infunde. Dar i s-a infundat. Si asa va fi un exemplu pt. toti cocalarii care il priveau cu respect ca daca iti bati mult joc o sa ti se infunde, si o sa te duci in jos. Si m-as bucura sa plateasca si vechea amenda de 15 mil. si sa ii mai bage inca una de 15 mil. sa il aduca la sapa de lemn.
    Daca era vorba de Hagi sau Popescu la vremea lor nimeni nu s-ar fi bucurat, deoarece oamenii aia aveau respect. Cand i s-a Andreei Raducan nimeni nu s-a bucurat, deoarece a fost o magarie atunci, si fata aia chiar muncise pt. medalie, fara sa traga pe nas si sa se dea in spectacol prin cluburi.
    In concluzie ma bucur ca poate asa isi dau seama toti cocalari ca daca idolului lor i s-a infundat, poate asa o sa pateasca si ei. Asa ca plangeti dupa mutu dragi cocalari, ca o sa urmati si voi
  • +1 (3 voturi)    
    mutu (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:33)

    zomby [anonim]

    briliant????????care briliant?????nici macar sticla Swarovsky.....apelativul asta a fost facut din interese materiale de ziare si telaviziuni(gen pro tv).pai daca mutu e briliant,ce sa spunem de kaka,mesi,raul,puyol ca sa ma rezum doar la cativa....astia ce mai sunt.....eu consider ca a fost o grava eroare numirea lui mutu brilian si ridicarea in slavi pe toata mass-media....probabil,cred eu ,ca altul ar fi fost traseul pe care l-ar fi urmat jucatorul fara toate aceste laude.....multe nemeritate...
  • +2 (4 voturi)    
    mutu (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:34)

    zomby [anonim]

    briliant????????care briliant?????nici macar sticla Swarovsky.....apelativul asta a fost facut din interese materiale de ziare si telaviziuni(gen pro tv).pai daca mutu e briliant,ce sa spunem de kaka,mesi,raul,puyol ca sa ma rezum doar la cativa....astia ce mai sunt.....eu consider ca a fost o grava eroare numirea lui mutu brilian si ridicarea in slavi pe toata mass-media....probabil,cred eu ,ca altul ar fi fost traseul pe care l-ar fi urmat jucatorul fara toate aceste laude.....multe nemeritate...
  • 0 (2 voturi)