FC Timisoara a pierdut amicalul disputat marti in turneul de pregatire din Antalya. Banatenii au fost invinsi, scor 2-1, de sud-coreenii de la Gyeongnam, locul sapte in campionatul intern din 2009. Singurul gol al formatiei romane a fost marcat de Tiago da Costa.

Sud-coreenii au deschis scorul in minutul 12 si au intrat la pauza cu un avantaj minim. Da Costa a inscris golul egalizator in minutul 52, dar un fault in careu al lui Mera le-a dat adversarilor sansa de a castiga partida cu 2-1.

Echipa folosita de Ioan Ovidiu Sabau:

Prima repriza: Supic, Bonfim, Luchin, Nibombe, Maxim, Curtean, Alexa, Bourceanu, Goga, Parks, Vazquez

Repriza secunda: Taborda, Da Costa, Mera, Brezinsky, Artiom Karamyan, Chiacu, Scutaru, Ionescu, Arman Karamyan, Magera, Mejia

Acesta a fost al doilea amical sustinut de banateni in cantonamentul din Lara. In prima partida amicala, FC Timisoara a invins cu 6-1 pe austriecii de la Kapfenberg.