AS Roma a castigat derbiul cu Juventus (scor 2-1), contand pentru etapa cu numarul XXI din Serie A, formatia din capitala Italiei impunandu-se dupa un gol marcat in minutul 93. Scorul a fost deschis de gazde (Del Piero - minutul 51), in timp ce Totti (penalti - minutul 68) si Riise (minutul 93) au adus victoria oaspetilor.

Dupa ce a pierdut in urma cu doua saptamani derbiul cu AC Milan (3-0 pe propriul teren), Juventus a fost depasita si de AS Roma, formatia pregatita de Claudio Ranieri lovind decisiv in minutul 93.

In urma acestui rezultat, Batrana Doamna se indeparteaza de podiumul din Serie A, Juve fiind acum la cinci puncte in urma Romei, ocupanta locului 3. De asemenea, presa din Peninsula scrie ca zilele lui Ciro Ferrara pe banca torinezilor sunt numarate.

Demn de mentionat este faptul ca la oaspeti Bogdan Lobont nu a fost nici macar pe banca de rezerve.

Intr-o alta partida a zilei din Italia, Catania a dispus cu 3-0 de Parma.

Echipe:

Juventus: Buffon, Grygera, Legrottaglie, Chiellini, Grosso, Salihamidzic, Sissoko, Marchisio, Diego, Amauri, Del Piero

AS Roma: Sergio, Cassetti, Burdisso, Juan, Riise, Taddei, Pizzarro, De Rossi, Perrotta, Toni, Vucinic.