Arsenal a trecut, miercuri seara, in fruntea clasamentului din Premier League, dupa ce a invins cu 4-2 pe Bolton Wanderers, intr-un meci restanta. Liverpool isi continua lupta pentru revenirea in Top 4, "cormoranii" invingand cu 2-0 una dintre adversarele directe Tottenham.

Fara Gerrard sau Torres si o "presiune" a rezultatelor, Liverpool a invins cu 2-0 pe Tottenham, prin dubla lui Kuyt. Olandezul a deschis scorul in minutul 5 si a stabilit scorul final in minutele de prelungire ale partidei ('90+3) dintr-un penalty obtinut de Ngog.

Arsenal a trecut la comanda in clasamentul din Anglia, desi partida cu Bolton nu a inceput deloc bine pentru "pustii lui Wenger". Condusi din minutul 28 cu 2-0, londonezii au reusit sa revina in partida si sa obtina o victorie categorica: 4-2.

Rezultate Premier League:

Liverpool - Tottenham 2-0. Marcator: Kuyt '5, '90+3 (penalty)

Arsenal - Bolton 4-2. Marcatori: Rosicky '43, Fabregas '52, Vermaelen '65, Arshavin '85/ Cahill '7, Taylor '28 (penalty)