Ghana s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Africii pe Natiuni 2010, dupa ce a invins, marti seara, pe Burkina Faso. Fara Essien in echipa, jucatorul de la Chelsea accidentandu-se in timpul unui antrenament de duminica, ghanezii au reusit sa se impuna cu 1-0, intr-un meci fara prea multa stralucire.

Ayew, fiul fostului jucator ghanez Abedi "Pele" Ayew a inscris singurul gol al partidei, in minutul 30. In partea secunda, burkinabezii au fortat egalarea, dar sarcina lor a fost ingreunata in minutul 66, atunci cand Mamadou Tall a primit al doilea cartonas galben si si-a lasat echipa in inferioritate numerica.

Ghana este a doua echipa din Grupa B ce se califica in sferturi, dupa Coasta de Fildes. Ghanezii isi vor disputa biletul pentru semifinale, sambata, in compania tarii gazda Angola.

Miercuri au loc ultimele meciuri ale grupei C: Egipt intalneste nationala din Benin, iar Nigeria da piept cu Mozambic.

Burkina Faso - Ghana 0-1. Marcator: Ayew '30