Sport Fun

VIDEO Vezi aici cat masoara cea mai lunga aruncare de la margine din fotbal

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2010, 15:20 Sport | Fotbal

Cea mai lunga aruncare de la margine din fotbal
Foto: Captura Youtube.com
Danny Brooks a intrat in Cartea Recordurilor ca fiind persoana care a reusit cea mai lunga degajare din istoria fotbalului, britanicul in varsta de 28 de ani reusind sa arunce, cu ajutorul mainilor, mingea la 49.78 de metri. George Ogararu, unul dintre fotbalistii romani recunoscuti pentru lungimea aruncarilor, are cu siguranta ce invata de la Danny.

Fost gimnast, Danny are o modalitate cel putin interesanta de a degaja balonul, acesta dandu-se peste cap inainte de a trimite cat mai departe mingea cu ambele maini (repunerea din lateral de la fotbal).

"Am folosit la maxim faptul ca am fost gimnast, iar flip-ul pe care il fac ma ajuta sa am o pozitie cat mai buna in momentul in care arunc mingea. Nu ma gandeam vreodata ca voi intra in Cartea Recordurilor, cu toate ca stiam ca sunt printre cei mai buni din lume", a declarat Danny Brooks. Vechea performanta masura 48.17 metri, data din anul 1998 si a fost reusita de americanul Michael Lochner.

Vezi aici aruncarea de Cartea Recordurilor reusita de Danny Brooks:



Citeste mai multe despre   



















5290 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    va plictisiti rau (Marţi, 19 ianuarie 2010, 20:32)

    Cojones [anonim]

    pai asta e aruncare "din fotbal"? n-are nici o legatura cu fotbalu' aruncarea asta ...
    • +1 (1 vot)    
      De ce? (Marţi, 19 ianuarie 2010, 20:49)

      uwe [anonim] i-a raspuns lui Cojones

      Pentru ca nu executa de la margine Banel Nicolita?
      • 0 (0 voturi)    
        zau? (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 10:53)

        a [anonim] i-a raspuns lui uwe

        pt ca face o tumba inainte de a arunca. ia fa tu asa la fotbal si vezi de ai voie, eu pariez ca nu. aruncarea asta e complet furata prin ce face el.
        • 0 (0 voturi)    
          ba e mega legala. (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 14:34)

          dasanti [anonim] i-a raspuns lui a

          La fotbal singura regula e sa arunci cu picioarele pe pamant cand mingea pleaca din maini si sa arunci din spatele capului. Totul e perfect legal. O fotbalista din nationala Suediei arunca asa regulat la campionatele europeene de fotbal feminin.
    • 0 (0 voturi)    
      chiar exista astfel de aruncari (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 10:38)

      alin19 [anonim] i-a raspuns lui Cojones

      vazusem undeva o aruncare cu "flip" dinasta, numa ca ia dat cu mingea in fata unui adversar
      • 0 (0 voturi)    
        Si de unde incepe flopul? (Joi, 21 ianuarie 2010, 0:04)

        Carcotasu` [anonim] i-a raspuns lui alin19

        Din tribuna sau din statia de metrou? Record de kkt. Inteleg sa fi masurat cea mai lunga aruncare a unui jucator in timpul desfasurarii unui meci.
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Joi, 21 ianuarie 2010, 21:59)

        lucik [anonim] i-a raspuns lui alin19

        unde frate,k aia ma kinui si eu sa gasesc faza aia
        :))))
        • 0 (0 voturi)