Angola si Algeria au remizat in ultimul lor meci din Grupa A a Cupei Africii pe Natiuni, scor 0-0, si s-au calificat in sferturile de finala ale competitiei. Mali a obtinut prima victorie de la acest turneu, in fata reprezentativei din Malawi, scor 3-1, a terminat grupa la egalitate de puncte cu Algeria, dar a pierdut calificarea in sferturi din cauza rezultatului direct.

Gazda turneului, Angola, a remizat cu Algeria, scor 0-0 si a terminat grupa pe primul loc, acumuland cinci puncte. Algeria a acumulat acelasi numar de puncte cu nationala statului Mali, dar s-a calificat in sferturi gratie rezultatului direct: Algeria a batut Mali cu 1-0.

Reprezentativa statului Mali a obtinut prima victorie de la CAN, invingand pe Malawi cu 3-1. Mali a avut un inceput fulminant si conducea cu 2-0 dupa doar trei minute, prin reusitele lui Frederic Kanoute si Seydou Keita. Kanoute a marcat in primul minut de joc, dupa o gafa a portarului Swadick Sanudi, iar Keita a executat perfect o lovitura libera dupa doua minute. Malawi s-a apropiat la un singur gol de adversara sa, in minutul 58, atunci cand Mwafulirwa l-a invins pe portarul din Mali. Malawi a trecut in cateva randuri pe langa egalare, dar Mali a fost cea care a inchis tabela de marcaj, cu patru minute inainte de fluierul final, prin Mamadou Bagayoko.

Astfel, Algeria si Angola si-au obtinut biletele pentru sferturile de finala ale CAN 2010, alaturandu-se Coastei de Fildes si Egiptului.

Marti are loc ultimul meci al Grupei B. Castigatoarea din partida Burkina Faso si Ghana se va califica in sferturi.

Angola - Algeria 0-0

Mali - Malawi 3-1. Marcatori: Kanoute '1, Keita '3, Bagayoko '86/ Mwafulirwa '58