Coasta de Fildes si-a obtinut, vineri seara, biletul pentru sferturile de finala ale Cupei Africii pe Natiuni 2010 (CAN). Dupa inceputul ezitant din Grupa B, cand au remizat cu Burkina Faso, Elefantii au inregistrat prima victorie din aceasta editie, in fata selectionatei Ghanei, scor 3-1.

Gervinho a deschis scorul pentru selectionata Coastei de Fildes in minutul 23, dar lucrurile pareau sa se complice in partea secunda a partidei. Jucatorul lui Arsenal, Emmanuel Eboue a primit direct cartonasul rosu in minutul 55, lasandu-si echipa in inferioritate numerica. Cu toate acestea, Coasta de Fildes a reusit sa-si mareasca avantajul in minutul 66, prin golul lui Tiene. Didier Drogba a marcat si el in minutele de prelungire, dar scorul final avea sa-l stabileasca Gyan (Ghana), care a transformat un penalty in minutul trei al prelungirilor. Scor final 3-1 si Coasta de Fildes este prima echipa ce se califica in faza urmatoare.

Dupa ce nationala statului Togo s-a retras din competitie, Ghana si Burkina Faso sunt cele doua echipe ale Grupei B ce se lupta pentru locul in sferturile de finala.

Sambata au loc meciurile Grupei C. Astfel Nigeria intalneste nationala din Benin, iar Egiptul pe Mozambic.