Adrian Mutu a reusit doua goluri pentru Fiorentina, atacantul roman bifand dubla in partida contra lui Chievo, contand pentru optimile Cupei Italiei. Formatia Viola s-a calificat in sferturile competitiei dupa ce a invins cu scorul de 3-2.

Atacantul roman a marcat in minutul 35, Mutu egaland in acel moment situatia de pe tabela de marcaj (scorul a fost deschis de catre Granoche in minutul 7).

Adrian a inscris din nou cu capul (la fel cum facuse si impotriva celor de la Bari in Serie A) dintr-o centrare venita de la Pasqual. Chievo a trecut insa din nou in avantaj gratie golului reusit de Bentivoglio in minutul 38.

Atacurile Fiorentinei au dat insa roade in a doua repriza, Babacar (75') si din nou Mutu - a luat pe cont propriu o actiune si a marcat cu un sut de la 16 metri pe coltul scurt - (77') aducand victoria echipei lui Cesare Prandelli.

Mutu a ajuns la cel de-al patrulea gol pentru Fiorentina in 2010, forma atacantului roman fiind una deosebita.

Echipe:

Fiorentina: Avramov, Comotto, Natali, Kroldrup, Pasqual, Donadel, Gobbi, De Silvestri, Mutu, Santana, Babacar

Chievo: Squizzi, Frey, Moreno, Mandelli, Mantovani, Bentivoglio, Iori, Ariatti, Hanine, Granoche, De Paula.