Nationala de fotbal a Egiptului a inceput bine campania pentru a-si pastra titlul de campioana a Cupei Africii pe Natiuni (CAN) si este pe primul loc in Grupa C, dupa ce a invins, marti, Nigeria, scor 3-1. In cealalta partida a grupei, Mozambic a refuzat prima victorie de la CAN a nationalei din Benin, remizand 2-2.

Doua dintre cele mai puternice echipe de la CAN, Egipt si Nigeria s-au intalnit in cea de-a treia zi a competitiei. Castigatoare in ultimele doua editii a Cupei Africii pe Natiuni, Egipt a inceput tare partida, dar adversara a fost cea care a deschis scorul, in minutul 12, prin Edu. Nigerienii au fost aproape de a-si mari avantajul prin cateva ocazii, dar Egipt a egalat prin Meteb, in minutul 34. Atacul a fost cea mai buna "arma de aparare" a nationalei Egiptului, care a reusit sa obtina toate cele trei puncte puse in joc in repriza secunda, atunci cand Hassan (min. 54) si Gado (min. 87) au invins defensiva nigeriana.

In cealalta partida de marti de la CAN, Benin, aflata la cea de-a treia sa prezenta la aceasta competitie, a putut obtine prima sa victorie, dar Mozambic a reusit sa egaleze. Nationala din Benin a preluat conducerea partidei in doar cinci minute, dupa un penalty transformat de Omotoyossi (min. 15) si un autogol al lui Khan (min. 20). Mozambic s-a apropiat la un singur gol pana la pauza, dupa ce Miro a inscris in minutul 29. Fumo a adus un punct selectionatei din Mozambic, dupa golul din minutul 55.

In cea de-a patra zi a competitiei, au loc meciurile grupei D: Camerun-Gabon si Zambia-Tunisia.

Egipt - Nigeria 3-1

Mozambic - Benin 2-2