Angola si Mali au facut spectacol in partida de deschidere de la Cupa Africii pe Natiuni, cele doua formatii terminand la egalitate, scor 4-4, dupa ce angolezii au condus cu 4-0. Faza meciului i-a apartinut lui Carlos Fernandes (fostul portar al Stelei), cel care a gafat inca o data inexplicabil, dand senzatia ca uneori mingea este prea mica pentru el.

Au marcat Flavio (36', 42'), Gilberto (67' - penalty) si Manucho (74' -penalty) pentru Angola, respectiv Seydou Keita (79', 90+3'), Frederic Kanoute (88') si Mustapha Yatabare (90+5') pentru Mali.

Carlos a produs faza zilei in minutul 79, atunci cand a scapat printre maini o centrare aparent banala de pe partea dreapta. De aici a inceput declinul tarii gazda, Angola primind patru goluri in 17 minute.