Liderul Inter Milano a reusit o rasturnare spectaculoasa in partida cu Siena (contand pentru etapa cu numarul XIX), echipa pregatita de Jose Mourinho castigand cu 4-3 o disputa in care a punctat decisiv in minutele 88 si 93. In urma acestui rezultat, Interul s-a distantat in fruntea ierarhiei din Serie A.

Oaspetii (la care Paul Codrea a fost integralist) au condus pe tabela de marcaj pana in minutul 88, dar gazdele s-au impus dupa un final interzis cardiacilor.

Au marcat Diego Milito (24'), Wesley Sneijder (36' si 88') si Walter Samuel (90+3') pentru Inter, respectiv, Massimo Maccarone (18' si 65') si Albiu Ekdal (min.37').

Demn de mentionat este faptul ca dupa primul sau gol olandezul Wesley Sneijder a afisat mesajul "Intoarce-te cat mai repede, Cris!", dedicat lui Cristi Chivu, accidentat miercuri in partida cu Chievo Verona.

"Ii dedicam aceasta victorie lui Cristian (n.r. Chivu). Ii simtim lipsa si abia asteptam sa revina pe teren. Suntem fericiti ca am reusit sa castigam", a declarat Javier Zanetti la finalul partidei cu Siena.

In momentul de fata, Interul are 11 puncte avans fata de AC Milan, ocupanta locului secund din prima liga italiana de fotbal.