Fotbalistul Serge Akakpo, de la FC Vaslui, a fost impuscat in Angola

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2010, 20:28 Sport | Fotbal

Serge Akakpo
Foto: Agerpres
Fotbalistul togolez Serge Akakpo, jucator al echipei FC Vaslui, a fost grav ranit in urma unui atac armat asupra autocarului cu care echipa nationala de fotbal a statului Togo se deplasa in Angola, pentru Cupa Africii pe Natiuni. Soferul autocarului a fost ucis, iar alte patru persoane au fost ranite, intre care si doi fotbalisti, informeaza agentiile de presa internationale.

Portarul echipei franceze GSI Pontivy, Kodjovi Obilale, si fundasul lui FC Vaslui, Serge Akakpo, au fost cei doi fotbalisti raniti in urma atacului armat al unor rebeli angolezi, a declarat pentru AFP unul dintre componentii echipei togoleze, Thomas Dossevi. "Akakpo a fost impuscat in spate, iar Obilale a fost lovit in rinichi", a precizat Dossevi.

Alaturi de acestia, au fost raniti si soferul autocarului, antrenorul de portari al echipei, precum si doctorul delegatiei. Potrivit unui oficial togolez citat de Reuters, soferul autocarului a decedat in urma atacului.

Focurile de arma au fost trase imediat dupa ce autocarul nationalei togoleze a trecut frontiera dintre Congo si Angola, sustin jucatorii. Unul dintre acestia a declarat ca echipa se afla in stare de soc si ca iau in calcul retragerea de la Cupa Africii, competitie programat sa inceapa duminica. "Daca se poate, acest turneu ar trebui boicotat. Toate meciurile ar trebui anulate. Noi vrem doar sa ne intoarcem acasa", a spus Alaixys Romao, mijlocasul lui Grenoble.

UPDATE Gruparea de gherila separatista angoleza FLEC a revendicat atacul armat de vineri asupra autobuzului echipei nationale de fotbal din Togo, informeaza Reuters.


Citeste mai multe despre   























2691 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Pff (Vineri, 8 ianuarie 2010, 21:50)

    Junior [anonim]

    Saracii...
  • +9 (13 voturi)    
    Trist continent, Africa (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 0:14)

    lucius [anonim]

    Poate ar fi bine sa fim multumiti ca ne-am nascut aici, si sa nu ne mai plangem atat... Nu e tara perfecta Romania, dar pare un rai pe langa 95% din Africa. Trebuie doar sa punem un pic osul la munca si va fi si mai bine...
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 7:36)

    Tomis [utilizator]

    Sa inteleg ca stirea importanta este ca a fost ranita o anumita persoana, nu ca ar fi fost atacat autocarul unei echipe nationale sau ca ar fi murit cineva.
    Asta era important, ca a fost ranit un mingicar si nu ca ar fi avut loc vreun atentat sau ca ar fi murit oameni.
    • 0 (4 voturi)    
      nu-i chiar asa (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 10:12)

      me [anonim] i-a raspuns lui Tomis

      Ideea e ca noi il cunoastem pe unul dintre cei care au fost raniti ,nu faptul ca e fotbalist ,putea sa fie orice altceva dar faptul ca e cunoscut ,asta reiese din articol .Atentatul e regretabil oricum ,dar daca nu era nici o persoana cunoscuta ar fi fost trecut cu vederea chiar si de catre ziaristi.
      • +3 (3 voturi)    
        frumoasa atitudine (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 13:24)

        Tomis [utilizator] i-a raspuns lui me

        Se pare ca faci parte din specia cititorilor de Click si Libertatea, genul de individ pe care nu il intereseaza un eveniment decat daca este cineva "cunoscut" implicat. Fraza "daca nu era nici o persoana cunoscuta ar fi fost trecut cu vederea chiar si de catre ziaristi" sumarizeaza mentalitatea de cititor de tabloid, mult prea prezenta in Romania.

        Unor astfel de oameni poti sa le spui ca au avut loc incidente cu zeci de mii de morti fara sa li se schimbe dispozitia nici macar o milisecunda, in afara cazului in care adaugi si un "Mutu a fost pe acolo acum cativa ani". Ai zis-o bine - "ar fi trecut cu vederea". Ca ce naiba, daca nu apare in Click inseamna ca nu e nimic important.

        Personal ma intereseaza mult mai mult ca a fost atacat autocarul unei nationale sportive (fie ea si de fotbal) si ca a murit cineva decat ca, vezi ce mare chestie, unul dintre cei implicati joaca la FC Vaslui. Daca nici unul dintre jucatori nu ar fi avut legatura cu Romania stirea nu mi s-ar fi parut mai putin importanta. Dar presupun ca sunt in minoritate.
        • 0 (0 voturi)    
          nu e asa (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 20:12)

          a [anonim] i-a raspuns lui Tomis

          in africa sunt zilnic atentate, asta cu un singur mort e o banalitate, ce la noi sunt stiri cu fiecare accident auto ?

          cred ca nici in ziarele din togo nu aparea daca nu erau fotbalistii
        • 0 (0 voturi)    
          greseala mea! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 10:04)

          me [anonim] i-a raspuns lui Tomis

          Nu citesc Click,in rest ai dreptate!
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate!! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 10:16)

      Ai dreptate [anonim] i-a raspuns lui Tomis

      Tomis (utilizator), eu zic că ai mare dreptate!!!!!!!!!!!!