Adrian Mutu: "Nu mi se pare normal cum a procedat Razvan Lucescu, nu mi-a dat nicio explicatie"

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2010, 10:11 Sport | Fotbal

Adi Mutu vrea la nationala
Foto: HotNews.ro
Adrian Mutu vrea din nou la nationala. Atacantul Fiorentinei a declarat pentru Gsptv ca nu i se pare normal modul in care selectionerul Razvan Lucescu l-a tratat dupa meciul dezastruos cu Serbia din preliminariile CM 2010 din Africa de Sud, dar mentioneaza ca e gata oricand sa joace din nou pentru culorile tricolorului: "Nu mi s-a raspuns la telefon, nu mi se pare normal cum a procedat antrenorul echipei nationale, nu mi s-a dat nicio explicatie. Dar o sa vin la nationala daca primesc convocare", a declarat internationalul roman.

Dupa infrangerea categorica din fata Serbiei (0-5), Mutu a parasit fara sa anunte hotelul in care era cazata nationala Romaniei si a petrecut la un hotel alaturi de un grup de prieteni. Razvan Lucescu a criticat atitudinea lui Mutu, dar nu a mentionat pana acum daca il va convoca sau nu pe international in meciurile viitoare.

"Am iesit la 2-0 la meciul cu Serbia si am fost tap ispasitor pentru toate cele cinci goluri. Am gresit ca am plecat dupa meci. Am incercat sa-i dau telefon lui Razvan sa-i spun ca-mi cer scuze, insa nu mi-a raspuns la telefon. L-am sunat de 36 de ori, daca aveam mail-ul lui, ii dadeam si mail. De acum inainte o sa comunic cu Razvan prin evolutiile mele. Daca Razvan vrea sa comunice cu mine, are numarul meu. O sa vin, daca primesc convocare. Ceea ce nu inteleg e ca eu cu Razvan nu m-am certat. Nu mi s-a raspuns la telefon, nu mi se pare normal cum a procedat antrenorul echipei nationale, nu mi s-a dat nicio explicatie. El are dreptul sa selectioneze jucatorii pe care ii considera in forma, dar consider ca meritam si eu o explicatie", a declarat Adrian Mutu pentru Gsptv, citat de Mediafax.

"Prin evolutia mea l-am dezamagit si pe Razvan si pe mine si suporterii. Nu cred ca e singurul meci prost pe care l-am facut, se intampla. Lumea a uitat foarte repede amenda pe care am primit-o. Sunt singurul jucator care a platit 160.000 ca sa vina la echipa nationala. Eu vin cu mare placere la nationala. Mi-ajunge doar o convocare. Pentru echipa nationala, joc tot timpul cu drag. Fotbalul merge inainte si cu Mutu si fara Mutu", a adaugat internationalul.


Citeste mai multe despre   























1660 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    pai prietene... (Vineri, 8 ianuarie 2010, 10:35)

    CataLiN [anonim]

    ...cand esti din clanul maimutelor la ce te astepti ?
    Tot el sa`ti de explicatii de ce nu te`a mai chemat la nationala ?
    Pai, n`ar fi mai bine sa`ti aduci aminte ce ai facut dupa meci ?
    Cred ca asta e cea mai scurta explicatie.
    Hai PA !
    • +5 (5 voturi)    
      mai bine faceai pe MUTU (Vineri, 8 ianuarie 2010, 13:10)

      mai bine faceai pe MUTU [anonim] i-a raspuns lui CataLiN

      da tu, ce explicatii ai dat cand ai plecat, fara sa-l anunti pe Razvan ?
  • +5 (5 voturi)    
    lasa-ne ma (Vineri, 8 ianuarie 2010, 10:44)

    popcorn monta [utilizator]

    ia niste prafuri si calmeaza-te ca nu mai joci nimik.esti bun la chefuri si sa animi petrecerea la cate animatoare cunosti.fotbal pentru tine game over.vezi o tara arba ceva si lasa-ne.ca daca mai vi la niste meciuri tu si printul dupa niste betii ne ducem dracului.
  • +6 (6 voturi)    
    Adi, nu esti buricul pamantului! (Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:05)

    M. [anonim]

    Cum ar veni, el se cara dupa meci, dar se supara ca LUI nu i-a dat antrenorul nicio explicatie. Foarte tare! Prostie sau tupeu?
    • +2 (2 voturi)    
      Amandoua (Vineri, 8 ianuarie 2010, 15:09)

      hopshio [utilizator] i-a raspuns lui M.

      ... ca merg bine impreuna.
  • +5 (5 voturi)    
    un golan si-atat (Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:17)

    gogu [anonim]

    Dl. Mutu o fi el un bun fotbalist, dar om si caracter nu e.
    A dovedit-o cu prisosinta de atatea ori.
    Iar acum se arata profund verxat de faptul ca un om cu bun simt la- pus la locul lui.
    Eu, fara sa fiu un mare microbist, prefer oameni de caracter si muncitori unor oameni talentati, dar plini de ifose.
  • +5 (5 voturi)    
    Mutu (Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:17)

    SorinTarnaveni [anonim]

    Razvan Lucescu nu are ce explicatii sa-i de-a lui Mutu.El singur s-a exclus din echipa nationala prin comportamentul lui.Intai ar trebui sa-si schimbe comportamentul si apoi sa spere la convocarea in nationala.Ma bucur ca R. Lucescu are taria de caracter si ii da o lectie lui Mutu.Poate ca daca Piturca ar fi dovedit aceeasi tarie de caracter in privinta lui Mutu nu ajungeam cu nationala la un nivel asa scazut.
  • +4 (4 voturi)    
    Adrian Mutu (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:15)

    UN MICROBIST [anonim]

    Se dovedeste inca o data - daca mai era nevoie- ca tupeul derbedeilor de pe maidanele Romaniei, ajunsi intamplator"mari" si "valorosi" ,idoli pentru tanara generatie, este nemasurat ! Acest Adrian Mutu, pentru cate rele a produs fotbalului romanesc si imaginii noastre in lume NU MAI ARE CE SA CAUTE LA NATIONALA !Sper ca Razvan Lucescu, asa cum il stiu , sa aiba taria sa reziste tuturor presiunilor si sa nu isi incalce principiile sanatoase cu care lucreaza la echipa nationala! Sa inteleaga in sfarsit si Mutu ca Romania si fotbalul ei nu stau in ghetele si nazurile lui !
  • -3 (3 voturi)    
    sa fim seriosi !!! (Vineri, 8 ianuarie 2010, 13:23)

    viorel1976 [anonim]

    Mutu a fost, este si va fi un mare jucator !!!
    Razvan Lucescu nu i-a dat si probabil nu trebuia sa ii dea nici o explicatie.Dar daca va aduceti aminte a iesit pe toate posturile tv si a vb impotriva lui Mutu.
    A gasit tapul ispasitor.
    Eu nu sustin ca Mutu nu a gresit....Si- a asumat greseala si ar trebui sa fie convocat.
    Cu sau fara echipa nationala va ramane cel mai valoros jucator.
  • +3 (3 voturi)    
    mai bine (Vineri, 8 ianuarie 2010, 13:52)

    visio [anonim]

    tragi pe nas adica ce stii cel mai bine; promitem sa nu te deranjam...
  • +3 (3 voturi)    
    draga Mutu (Vineri, 8 ianuarie 2010, 13:58)

    cristi [anonim]

    esti execrabil! e suficienta explicatia ? ii da cineva un sms sa doarma omu linistit
  • +3 (3 voturi)    
    Despre Adrian Mutu. (Vineri, 8 ianuarie 2010, 15:47)

    Iosif Peciovski [anonim]

    Foarte bine a procedat Razvan Lucescu iar Adrian Mutu a dat dovada de o iresponsabilitate de "vedeta ieftina", care crede ca i se cuvine orice. Nu este un om suficient de matur, in care sa se poata investi incredere! Este inadmisibil ceea ce a facut, plecand dupa meciul de la Belgrad -unde a fost figurant - la Novi Sad, la un chef, unde probabil a primit si un plic cu ceva bani, in spiritul balkanismului bunilor nostri prieteni sarbi!. Echipa nationala poate foarte bine juca si fara Adrian Mutu si poate chiar mai bine, intrucat pe teren toti asteptau totul de la el iar Adrian era mai mult figurant. Mutu ar trebui mai intai sa isi faca el insusi un examen aprofundat al conduitei sale de pana acum. A fost si este talentat, dar si-a risipit talentul prin infumurare, vedetism, gresala drogurilor, viata de familie dezordonata si, in principal, prin lipsa de seriozitate. El ar trebui sa se gandeasca serios ca are deja 30 de ani si este in partea finala a carierei sale. Daca Clubul Chelsee isi va pune in aplicare hotararea pe care o are importriva lui Mutu, Adrian isi va sfarsi viata in saracie si nimeni nu il va putea ajuta cu nimic!
    Sper ca Adrian Mutu sa citeasca acest mesaj!
  • -2 (2 voturi)    
    mutu (Vineri, 8 ianuarie 2010, 16:06)

    elena [anonim]

    nu cred ca cei care ati comentat rautacios impotriva acestui mare jucator il veti determina sa fie altfel si mai mult daca un om greseste odata in viata nu mi se pare normal ca tot timpul sa-i reprosez, Trebuie sa ierti si sa uiti, altfel nu poti sa fii un om bun in viata. El oricum este un mare fotbalist dar de unul singur pe teren nu poate face mare lucru.
    • +3 (3 voturi)    
      serios ? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 18:04)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui elena

      Si cam de cate ori sa iertam atitudinea lui ?
    • +1 (1 vot)    
      mare? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 23:20)

      nicky [anonim] i-a raspuns lui elena

      mare e maradona nu mutu , papusa
  • +2 (2 voturi)    
    copy paste (Vineri, 8 ianuarie 2010, 20:04)

    AYAN [anonim]

    Fotbalul merge inainte si cu Mutu si fara Mutu", a adaugat internationalul......
  • +2 (2 voturi)    
    analiza (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 12:40)

    paul [anonim]

    sa ne amintim "contributia" lui Mutu la Nationala.
    La scorul de 2-1 pt. Romania rateaza singur cu portarul si in final suntem egalati." La 3-1 altfel se juca". De vina este arbitrul ca a prelungit meciul pana am fost egalati si nu ne-am calificat. La Europene rateaza 11 metri la final de partida. Emotii? Presa nu l-a pus la zid asa cum ar fi fost normal. Mircea Sandu si Mitica fac presiuni sa fie convocat la Nationala. DE CE Oare? Mutu ar vrea statuie (am mai vazut asta). Dar in scandalul cu drogurile cum de sa declansat o campanie in Romania si in Anglia impotriva lui Mutu?
    Nu cumva faptul ca Mutu a dorit sa fie independent fata de cei care il mulg ( Nicu Gheara, fratii Becali)? Raman de acord cu decizia lui R. Lucescu cat o sa mai fie la Nationala dar am foarte mari rezerve.