AC Milan a inceput cum nu se poate mai bine anul 2010. In primul sau meci de la revenirea in Italia sub forma de imprumut, David Beckham l-a inlocuit cu succes pe accidentatul Pato si a contribuit la superba victorie a milanezilor in fata celor de la Genoa, scor 5-2, in cea de-a 18-a etapa din campionatul italian.

Mijlocasul englez este la al doilea sau imprumut la AC Milan si, cu toate ca nu a marcat, a pus umarul serios la victoria de miercuri seara.

Ronaldinho a avut sansa de a deschide scorul dupa mai putin de un sfert de ora de joc, dar brazilianul a ratat o lovitura de la 11 metri. Genoa nu a asteptat prea mult pana sa ia conducerea, Giuseppe Sculli marcand in minutul 25. Ronaldinho (min. 32) si-a rascumparat greseala din minutul 14 si a egalat dintr-o lovitura de la 11 metri, stabilind scorul pauzei: 1-1.

Thiago Silva a dus Milanul in avantaj in debutul reprizei secunde, iar dubla lui Marco Boriello si penalty-ul transformat de Huntelaar (min. 74) a asigurat victoria echipei lui Leonardo. Genoa a incheiat tabela de marcaj in minutul 79, prin golul lui David Suazo.

"Am inceput bine, incercand sa preluam controlul partidei. Am avut o lovitura de la 11 metri, dar am ratat-o, apoi a urmat golul celor de la Genoa. Intr-o situatie ca aceasta a fost foarte importanta abordarea mentala a echipei. Baietii au fost extraordinari", a declarat antrenorul brazilian al Milanului, Leonardo, potrivit publicatiei Gazzetta Dello Sport.

AC Milan - Genoa 5-2. Marcatori: Ronaldinho (penalty) '32, Thiago '38, Borriello '48, '60, Huntelaar (penalty) '74/ Sculli '25, Suazo '79