Etapa a 18-a din Premier League ofera surprize neplacute. Viitoarea adversara a Unirii urziceni din Europa League, Liverpool a inregistrat a saptea infrangere din acest sezon al primei ligi engleze (0-2), Manchester United a dezamagit in fata unui Fulham care s-a impus categoric (3-0), iar Manchester City si-a schimbat antrenorul, dupa 4-3 cu Sunderland.

Rafa Benitez a aliniat, sambata, un Liverpool apatic. Desi au avut posesia, cormoranii nu au fost eficienti in fata portii celor de la Portsmouth, ramanand si in 10 oameni la finalul primei reprize, dupa eliminarea lui Mascherano. Pe propriul teren, ultima clasata in Premier League s-a impus prin golurile marcate de Belhadj si Piquionne

Manchester United a pierdut, in deplasare, fara drept de apel in fata celor de la Fulham, scor 0-3, Murphy, Zamora si Duff aducand golurile victoriei pentru echipa gazda.

Manchester City a condus cu 2-0 pe Sunderland in primul sfert de ora, dar s-a vazut egalata in minutul 24. Bellamy si-a linistit coechipierii si a adus pe Manchester in avantaj inainte de pauza. City s-a impus cu 4-3, dar rezultatul nu a contat in decizia oficialilor clubului, care au decis sa renunte la serviciile antrenorului principal din cauza rezultatelor slabe din ultima perioada. Inlocuitorul lui Mark Hughes pe banca tehnica a celor de la City este Roberto Mancini, cel care a antrenat ultima data pe Inter Milano.

Rezultatele inregistrate sambata, in cea de-a 18-a etapa din Premier League:

Portsmouth - Liverpool 2-0. Marcatori: Belhadj '33, Piquionne '82

Aston Villa - Stoke City 1-0. Marcator: Carew '61

Blackburn Rovers - Tottenham Hotspurs 0-2. Marcator: Crouch '45, '83

Fulham - Manchester United 3-0. Marcatori: Murphy '22, Zamora '46, Duff '75

Manchester City - Sunderland 4-3. Marcatori: Cruz '4, '69, Tevez (penalty) '12, Bellamy '35/ Mensah '16, Henderson '24, Jones '62

Arsenal - Hull City 3-0. Marcatori: Denilson '45, Eduardo '59, Diaby '80