FC Barcelona scrie istorie! Catalanii au castigat, sambata la Abu Dhabi, Mondialul Cluburilor, trecandu-si in palmares singurul trofeu care le lipsea, dar si cel de-al saselea titlu din acest an, stabilind un record absolut. Elevii lui Pep Guardiola s-au impus in fata argentinienilor de la Estudiantes de la Plata, scor 2-1, acesta fiind si primul meci oficial pe care Messi l-a jucat impotriva unui club din tara sa natala.

Barcelona a incheiat un an perfect pe stadionul Zayed Sports City. In anul in care a implinit 110 ani de la infiintare, Barcelona a reusit sa scrie o noua pagina din istoria fotbalului.

In ciuda unui arbitraj care a fost in dese randuri in defavoarea catalanilor, elevii lui Guardiola s-au impus cu 2-1. O prima decizie eronata a arbitrului mexican a avut loc in minutul 33, atunci cand portarul Albil a avut o intrare intarziata la Xavi, dar catalanilor li s-a refuzat penalty-ul. Primul gol al partidei a venit in poarta lui Valdes. Plecat dintr-o pozitie de ofsaid (nesemnalizata de arbitrul de tusa), Boselli a inscria printr-o lovitura de cap, aducandu-si echipa in avantaj inaintea pauzei.

Barcelona a reusit sa egaleze in minutul 89, prin lovitura de cap a lui Pedro Rodriguez. Sperantele catalanilor au renascut, iar Estudiantes de la Plata nu s-a mai regasit. Presiunea exercitata de Barcelona a dat roade in minutul 110, atunci cand Messi a inscris cu pieptul golul victoriei, facandu-l pe Guardiola sa izbucneasca in lacrimi.

La finalul Mondialului Cluburilor, Xavi a primit Balonul de Bronz, Veron (Estudiantes) pe cel de Argint, iar Lionel Messi a ridicat Balonul de Aur.

Echipe de start:

Estudiantes de la Plata: Albil, Clemente, Cellay, Re, Desabato, Diaz, Brana, Veron, Benitez, Perez, Boselli

Barcelona: Valdes, Alves, Pique, Puyol, Abidal, Xavi, Keita, Busquets, Messi, Ibrahimovic, Henry

In finala mica, sud-coreeni de la Pohang Steelers au castigat la loviturile de departajare in fata mexicanilor de la FC Atlante. Dupa cele 90 de minnute regulamentare, cele doua echipe au fost la egalitate, scor 1-1. Denilson (min. 42) a dechis scorul in favoarea sud-coreenilor, iar Marquez (min. 46) a egalat. La loviturile de la 11 metri, Pohang Steelers s-a impus cu 3-2 si a obtinut locul al treilea la Mondialul Cluburilor.