Champions League

Stuttgart - Urziceni 3-1/ Blitzkrieg

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2009, 21:00 Sport | Fotbal

Marica a deschis drumul nemtilor catre calificare
Foto: AGERPRES
Unirea a ratat obiectivul de a continua in primavara Champions League: a pierdut cu 3-1 la Stuttgart, meci in care a primit trei goluri in primele 11 minute. "Anesteziata", echipa ialomiteana nu si-a revenit decat dupa pauza, cand Semedo a marcat golul de onoare. A fost oricum o repriza secunda mai reusita pentru baietii lui Dan Petrescu - chiar daca au ratat Champions, ialomitenii merita felicitati pentru ca au adunat 8 puncte in aceasta competitie si vor juca oricum in primavara, in Europa League.

"Mi-a lipsit Maftei, pentru ca aveam nevoie de un jucator ca el, pentru a ne asigura suplimentar in defensiva. Am si gresit, ne-a dat gol si Marica... Ma asteptam ca Marica sa dea totul... Dar eu cred ca punctul decisiv a fost la golul 2, care a venit dupa o ratare a noastra... Am pierdut mingea prea usor. Oricum, e o performanta, eu le multumesc jucatorilor, au facut 8 puncte, au marcat 8 goluri, mergem in Europa League... E greu cu asemenea echipe. Am auzit ca Stuttgart e in criza. Asta e echipa in criza???" - Dan Petrescu, pentru TVR1.

Stuttgart a deschis scorul in minutul 5 prin Marica (lovitura cu capul, din centrul careului). A majorat Trasch, dupa numai trei minute, pentru ca in minutul 11 Pogrebniak sa speculeze deruta generala din defensiva noastra printr-un slalom, incheiat cu o minge trimisa printre picioarele portarului.

Bulversata, Unirea nu a putut juca nimic in prima repriza; abia dupa pauza, Dan Petrescu a reusit sa dreaga situatia: si-a recunoscut o greseala de alcatuire a formatiei, introducandu-l pe Varga in locul lui Onofras, apoi Semedo a inscris pentru 3-1 in minutul 47. In fata revenirii echipei romane, Stuttgart a trebuit sa stranga randurile, sa joace ceva mai atent, pentru a nu risca nimic, astfel ca a gestionat avantajul pana in final, pentru a-si asigura calificarea in Champions League.

 "La pauza a trebuit sa tin o sedinta mai dura. Era pacat sa iesim din Champions cu imaginea primei reprize. Nu meritam asta" - Dan Petrescu, Unirea Urziceni.


Citeste mai multe despre   























10014 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    pe net (Miercuri, 9 decembrie 2009, 21:13)

    radu.negru [anonim]

    un link unde se poate viziona meciul on line pls...
    cu multumiri!
    • 0 (0 voturi)    
      pe net (Miercuri, 9 decembrie 2009, 21:28)

      c [anonim] i-a raspuns lui radu.negru

      incearca aici: http://www.cool-digitv.net/tv-channels/ro/tvr-romania-s4.html
    • 0 (0 voturi)    
      TVR (Miercuri, 9 decembrie 2009, 23:44)

      nonick [anonim] i-a raspuns lui radu.negru

      Daca esti in Romania, poti vedea chiar pe www.tvr.ro/lc
  • 0 (0 voturi)    
    Internet Explorer + Sopcast plugin (Miercuri, 9 decembrie 2009, 21:28)

    Dennis Lopataru [utilizator]

    http://www.cool-digitv.net/tv-channels/ro/tvr-romania.html
  • 0 (2 voturi)    
    HAI UNIREA!! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 21:36)

    Dennis Lopataru [utilizator]

    HAI ROMANIA!!
  • -1 (1 vot)    
    unirea (Miercuri, 9 decembrie 2009, 21:46)

    hai [anonim]

    aici merge perfect http://romanialivewebcam.blogspot.com/2007/11/online-tvr-1-tvr-2-romania.html
  • -1 (3 voturi)    
    se facea si el ca rateaza... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 21:54)

    Nik [anonim]

    si si siiiiiiiiiiiiiii marica si mama lui cred ca au primit de mancare de la o gramada de romani :)))))
  • 0 (2 voturi)    
    2-0 (Miercuri, 9 decembrie 2009, 21:54)

    iza_m [utilizator]

    este deja 2-0. sper sa se regaseasca fotbalistii unirii....mai au nevoie doar de un singur punct. oare vor reusi sa-l obtina?
    • 0 (4 voturi)    
      care fotbalisti? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:11)

      as [anonim] i-a raspuns lui iza_m

      Nu sunt fotbalisti pe teren. Doar de la vfb.
      M-am uitat vreo 20 min dar nu i-am vazut...a te referi la impiedicatii-n albastru? naaaa..

      dati pe alte canale unde chiar se joaca fotbal...de dragul sportului.
      • +3 (5 voturi)    
        oh shut it (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:54)

        eugen [anonim] i-a raspuns lui as

        Asule, macar taci din gura. Ma uit cu mai multa placere la Urziceni, si m-am uitat si la Cluj anul trecut, cum joaca impotriva unor echipe MARI din Europa fara sa se gandeasca in ce club se fac praf dupa aia, sau la pitipoancele care-i asteapta la masini.
        Oricand ma voi uita cu drag la o echipa mica, dar care reuseste rezultate mari. De ce nu-s acolo Steaua, Dinamo, Rapid, echipe "mari", cu pretentii, cu figuri, cu patroni "barosani"? A, stiu, ei se "antreneaza"...
        Asa ca HAI "impiedicatii"! N-am retinut capacitatea stadionului din Stuttgart, dar sunt sigur ca poate tine mai multi suporteri decat are Urziceniul locuitori.
  • 0 (2 voturi)    
    2-0 Scor normal (Miercuri, 9 decembrie 2009, 21:57)

    von urziceni [anonim]

    Hai dati cu comentariile ca-i blat.
    N-au ce cata in europa
  • +2 (2 voturi)    
    3-0 (Miercuri, 9 decembrie 2009, 21:58)

    dani [anonim]

    3-0 pt Vfb in min 10. schöööön! Marica, un gol.
  • +1 (1 vot)    
    3-0 baieti (Miercuri, 9 decembrie 2009, 21:58)

    Castrum Sex [anonim]

    Bravo de la Stuttgart
  • +2 (2 voturi)    
    . (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:05)

    adi [anonim]

    doar o minune
  • +6 (6 voturi)    
    marica (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:16)

    alex [anonim]

    Al draq Marica asta, nu a mai dat un gol de nu stiu cand pt Stuttgart, iar pt Romania nu mai zic si s-a trezit sa dea acum, impotriva Urziceniului sa arate ce mare fotbalist e el !! Asta e... :(( Ne frustram si noi...
  • +3 (3 voturi)    
    asta e (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:20)

    scharke [utilizator]

    e deja mult ce au reusit pana acum, nu te poti pune cu nemtii totusi cand ai si atatia jucatori absenti...
    felicitari urziceni!
  • 0 (2 voturi)    
    Se vor regasi... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:24)

    gigimarga [anonim]

    ...cu siguranta pe malurile Dambovitei.
    Am crezut ca Juventus a jucat ca si cum ar fi beti si adormiti... dar aici... nu mai e nimic de adaugat.
    Nu prea poti sa ai pretentii de primavara europeana daca reusesti sa iei 3 goluri in 10 minute; decat daca reusesti si sa dai tot atatea in 10 min - putin probabil.
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:26)

    Radu [anonim]

    Unirea Urzicieni a facut foarte mult pana acum. Chiar daca nu se califica in CL in primavara merita Felicitari !
  • +1 (3 voturi)    
    si cine comenteaza (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:41)

    comment [anonim]

    chestii de genul: In tribune (nu) se afla si Mircea Geoana, candidatul la...
    Asa cum au facut la Buc. saptamana trecuta :-))
  • +1 (3 voturi)    
    mda... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:42)

    clau [anonim]

    au reusit multe si frumoase dar orice inceput are si un sfarsit. eu sincer ma asteptam ca pana la pauza sa fie un 3-0 sau 4-0 inca de cand au terminat cu sevilla. chiar le spuneam asta prietenilor mei. era prea mult pt urziceni.

    a fost o presiune prea mare. si urziceni, oricat de europeana ar fi, e tot o echipa romaneasca, iar echipele romanesti ( vezi steaua middlesb. acu cativa ani ) nu pot si nu stiu sa faca fata presiunii momentelor psihologice.

    a fost frumos, va multumim stimati fotbalisti, stimate dan petrescu si m.m stoica. ne-ati facut sa ne simtim mandri !
  • 0 (2 voturi)    
    isi revin dupa pauza (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:43)

    abc [anonim]

    hai Unirea!
  • +1 (3 voturi)    
    Gooooooooooool (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:49)

    Dylma [utilizator]

    Gooooooooooool
  • 0 (2 voturi)    
    hai ca se poate!!! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:51)

    radu [anonim]

    intelege careva de ce nu a jucat Varga de la inceput?!
  • 0 (2 voturi)    
    Recuperam (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:56)

    punisher [anonim]

    Aveti rabdare: 3-1, facem 3-3 :)
  • +1 (3 voturi)    
    bravo unirea (Miercuri, 9 decembrie 2009, 23:27)

    cip [anonim]

    Oricum a facut o figura frumoasa Unirea. Pacat ca nu a jucat Varga de la inceput. Daca ramane Petrescu, o s-o vedem si la anu' pe Unirea in grupe..
  • 0 (2 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 23:49)

    griffonu [utilizator]

    Bravo, felicitari pentru parcursul de pana acum si la mai mare pe viitor!
  • +2 (4 voturi)    
    de la un stelist... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 23:51)

    resita31 [utilizator]

    felicitari pt parcursul in champions league si tocmai datorita acestui frumos itinerariu sper sa nu dispara concentrarea la echipa si sa faca o figura frumoasa in european league. Bravo Unirea Urziceni.
  • +2 (4 voturi)    
    felicitari (Joi, 10 decembrie 2009, 0:06)

    alecs [anonim]

    bravo unirea
    bravo romania
    as reusim si noi sa scoatem capul in lume
    felicitari oricarui roman care reusesete sa arate ca avem totusi valoare si valori ,nu numai...
    felicitari dan petrescu si felicitari echipei
    • 0 (0 voturi)    
      mai lasati minusul ala in pace (Joi, 10 decembrie 2009, 12:35)

      theodora [utilizator] i-a raspuns lui alecs

      NU INTELEG CINE TOT DA CU MINUSUL...jucatorii de la Unirea chiar merita felicitari...
  • 0 (2 voturi)    
    sa jucati bine! (Joi, 10 decembrie 2009, 0:37)

    Marcu [anonim]

    Urziceni si Juventus, singurele echipe cu 8 puncte pe lucul 3, in grupe.
  • 0 (2 voturi)    
    Fruntea sus baieti!!!! (Joi, 10 decembrie 2009, 0:39)

    Bob [anonim]

    Sunteti exceptionali prin ce ati realizat pana acum. Aveti un antrenor de mare valoare si sunteti o ECHIPA!!!!! Mult succes in EL. Sunt sigur ca o sa faceti o figura frumoasa. Bafta multa!!!!
  • -2 (4 voturi)    
    Super 3-1 (Joi, 10 decembrie 2009, 8:09)

    Bucuresti [anonim]

    Ce bine imi pare!
    S-a dus si echipa asta lesinata.Pai ce sa caute urziceanca in primavara C.L.?
    • 0 (2 voturi)    
      offf (Joi, 10 decembrie 2009, 9:37)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Bucuresti

      exceptand lozinca romaneasca cu "sa moara capra vecinului", care ma enerveaza si se pare ca o aplici cu varf si indesat...
      vreau sa-ti spun ceva: urziceni oricum e in primavara europeana! nu conta decat daca merge in CL sau in EL!
  • 0 (2 voturi)    
    bafta (Joi, 10 decembrie 2009, 8:56)

    cris [anonim]

    Felicitari Unirea. Bafta in Europa league.
  • 0 (2 voturi)    
    ce sa zic... (Joi, 10 decembrie 2009, 9:36)

    liviu_ [utilizator]

    tipic romanesc...
    cum suntem aproape de o mare performana, cum dam cu stangu-n dreptu...

    sa ne intelegem puteam pierde cu stuttgart in orice situatie... dar daca nu ne kkm pe noi, nu pierdeeam din minutu 11 meciul...

    oricum felicitari urziceniului pentru europa league si speram ca si acolo o sa aiba un parcurs frumos.
  • 0 (2 voturi)    
    Pentru prima data in liga... (Joi, 10 decembrie 2009, 9:46)

    Florin [anonim]

    faceau o surpriza foarte placuta, daca s-ar fi calificat. Oricum in momentul in care nu ai centrul apararii, e mai greu sa faci ceva. Dar oricum, pentru ce au facut, Bravo baieti, Bravo Unirea! Succes in Europa League.