Steaua castiga in prelungiri derbyul cu Universitatea Craiova: Janos Szekely marcheaza la ultima faza, asa cum o facuse si in victoria precedenta, cu Vaslui (2-1 in Ghencea, duminica trecuta). Steaua face 31 de puncte si ramane in grupul "liderilor".

Intr-o alta partida disputata luni, CFR Cluj a castigat cu 1-0 pe terenul lui Inter Curtea de Arges (gol Alcantara, minutul 79).

Craiova - Steaua 1-2

(Prepelita 15 - Kapetanos 4, Szekely 90+2)

Startul meciului a adus frisoane suporterilor olteni: Steaua marcheaza prin Kapetanos la prima faza ofensiva, cand centrarea lui Szekely l-a gasit pe atacantul grec liber complet in centrul carelui (4). Craiova are cateva minute confuze, in care acuza socul, apoi incepe sa conteze: in minutul 15, "Stiinta" reuseste chiar egalarea, la o lovitura de colt - Prepelita vine bine din linia a doua, fara marcaj, si inscrie cu o lovitura de cap, foarte bine plasata.

Craiova, din ce in ce mai curajoasa, conteaza insa prea mult pe Florin Costea: atacantul are momente bune in care se desprinde de marcaj, dar rateaza tocmai momentul finalizarii - Zapata il blocheaza de doua ori, in prima repriza, duelul celor doi continuand si in partea secunda. Florin Costea rateaza cele mai mari situatii ale gazdelor (o bara in minutul 53 si un sut previzibil, din careu, in minutul 75), in vreme ce Steaua pregateste asaltul final, fara sa se grabeasca.

Bucurestenii amplifica presiunea in ultimele minute si au o bara in minutul 90 ("cap" Plesan"), pentru ca in minutul 90+2 Szekely sa dea marea lovitura: preluare in careu, sut din intoarcere si Craiova pierde cu 2-1 pe propriul teren. Oltenii sunt intr-o situatie grea in clasament, in vreme ce Steaua se mentine in grupul echipelor de pe primul loc.